Tasarım Odaklı Düşünce ile Başarıyı Keşfedin

Konu ne olursa olsun iş hayatında yaşadığımız her karmaşa ve problem için hemen hemen her gün yeni çözümler üzerine düşünüyor ve başarıya ulaşmak için çabalamayı bırakmıyoruz. Peki, problemler veya aklımızdaki sorulara cevap ararken konuyu nasıl ele alıyoruz? Çözümlere ulaşmak için doğru düşünce stratejisini kullanıyor muyuz?

Bu ve benzeri sorulara yanıt bulmak veya yeni fırsatlar keşfetmek için kullanabileceğiniz tasarım odaklı düşünce (Design Thinking) aradığınız cevap olabilir.

Tasarım odaklı düşünce (Design Thinking), yeni tutkularınızı ve kariyerinizi keşfetmenize yardımcı olabilecek ilkelere dayanıyor. Tasarım odaklı düşünceden faydalanabilmek için mevcut durumunuzun, yaşınızın veya mesleğinizin ne olduğunun hiçbir önemi yok. Bu sistem yalnızca konuyu inceleme biçiminizi ve problemleri çözümleme sürecinizi ele alıyor. Başarı yolculuğunuzun adımlarını tasarlayabileceğiniz ve her zaman bir adım sonra ne yapacağınızın bilinciyle hareket edebilmeniz için size yardımcı oluyor.

Tasarım odaklı düşünce (Design Thinking) nedir?

Öncelikle adının içerisinde geçen ‘’tasarım odaklı düşünce’’ sizi yanıltmasın. Tasarım odaklı düşünce, görsel tasarım ile ilgili değil, düşünce tasarımı ile ilgili konuları ele alır. Tasarım odaklı düşünce veya Design Thinking olarak da adlandırılan yöntem, herhangi bir iş veya mesleğin başarılı sonuçlar elde etmesi için kullanılan, tekrarlanabilir bir problem çözme protokolüdür. Merkezinde insanı bulundurduğu için sistematik olarak insani düşünce yapısının süreçlerini inceler ve çözüme ulaşmanız için size bir yol haritası sunar. Dünya çapındaki birçok girişimci ve lider tarafından kullanılan bu düşünce stratejisi, empati, tanımlama, düşünme, prototip oluşturma ve test etme süreçlerinin tümünü içerir.

Gelin şimdi, iş veya gündelik hayatınızda karşılaştığınız problemler ile başa çıkarken nasıl düşünmeniz gerektiği ile ilgili tavsiyeleri bulunduran tasarım odaklı düşünceden nasıl faydalanabileceğimizi adım adım keşfedelim.

1. Her şey empati ile başlıyor

Hayattaki başarıların çoğuna ulaşırken empati yapabilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer müşterilerinizin hissettiklerini, düşüncelerini ve beklentilerini anlayacak seviyede empati kurabiliyorsanız onlara istediklerini verirken zorlanmayacaksınız.

Empati kurabilme yeteneğinizi geliştirmek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekiyor. Ayrıca ilişkilerinizi, sağlığınızı ve zihinsel durumunuzu da değerlendirmeniz oldukça önemli. Bu sayede etkileşime girdiğiniz insanları, çalışanlarınızı veya müşterilerinizi değerlendirirken de aynı bakış açısına sahip olacaksınız. Tasarım odaklı düşüncenin ilk adımı olan ‘’empati’’ ile iletişim kurduğunuz kişileri daha iyi tanımlayacak ve problemlere karşı çözüm oluşturma yolculuğunun ilk sürecini gerçekleştirmiş olacaksınız. Sahip olduğunuz herhangi bir problemi çözmek için çıktığınız yolculuğa empati yapmaya başlayarak, problemlerin nedenlerini keşfedebilirsiniz.

2. Parçaları bir araya getirin

Eğer başarıyı hedefliyorsanız, büyük resmi görmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu nedenle, öncelikle sorunları tanımlamalısınız. Ardından ise hangi eylemlerin sizi hedeflerinize daha fazla yakınlaştıracağını belirlemeniz gerekiyor. Bunun için rengini kendinizin belirlediği kağıtlara problemler, çözümler, alternatif çözümler, yeteneklerim ve önemli olduğunu düşündüğünüz benzeri başlıklar atabilirsiniz. Başlıkların altını doldurdukça hangi noktaları bir araya getirmeniz gerektiğini daha iyi keşfedeceksiniz. Belki bu başlıklar bir araya geldiğinde aklınızda hiç olmayan bir çözümün farkına varacaksınız. Aklımız her ne kadar sonsuz bir uçurum olsa da bazen soyut kavramları görselleştirmek ve somut olarak bir araya getirmek başarı yolculuğunuzu daha iyi haritalamamızı sağlayabiliyor.

3. Geri bildirimlere önem verin

Her geçen gün değişen teknolojiler ve çözümler insanların düşünce yapısını ve beklentilerini de değiştiriyor. Bu sebeple dönüşüme ayak uydurmak bugün oldukça önemli. Yaşamımızda anlamlı gelişmeler sağlamak için bu geri bildirimlerin oldukça önemli olduğunu unutmayın; çünkü bugün işe yarayan bir şey yarın işe yaramayabilir ve bunun tek sebebi zamanında önemsemediğiniz bir geri bildirim olabilir. Bu sebeple farklı türde senaryolar hayal etmek ve bu senaryolara çözümler bulmaya çalışmak tasarım odaklı düşünce sürecinin 3. adımı (düşünce) için oldukça önemlidir.

Kısacası, çalışan ve herhangi bir problemi bulunmayan bir durum olsa bile asla rahat olmayın. Bugün çalışan sisteminizin yarın başına bir şey gelmeyeceğinin garantisi bulunmuyor. Her zaman yedek planlarınızın bulunması gerektiğini unutmayın. Burada amaç, en az zarar ile süreci devam ettirebileceğiniz alternatiflere sahip olmanızı sağlamaktır.

4. Deneyimli kişilerle iletişime geçin

Sahip olduğunuz problemi veya değiştirmeyi düşündüğünüz bir strateji için çözüm ararken, hedeflediğiniz noktada bulunan insanlarla iletişime geçebilmek oldukça değerlidir. Böylece işlerin nasıl yürüdüğü hakkında daha iyi fikir sahibi olabilir ve kendi çalışmanıza da bu yörüngede devam edebilir veya yönünüzü değiştirebilirsiniz; çünkü bu sayede hem zamandan kazanmış hem de çalışmanızın bir prototipine önceden erişmiş olursunuz. İyi bir gözlem yaparak kendi probleminizi, stratejinizi veya planınızı daha iyi şekillendirebilirsiniz.

Zamanın oldukça değerli olduğu bugün, konusu ne olursa olsun eğer bir örnek mevcut ise ona ulaşmak için çaba harcayın ve kendi çalışmanıza sağlayacağı faydaları ve zorlukları önceden keşfetme fırsatını kaçırmayın.

5. Deneme yanılmaya hazır olun

Başarıyı görselleştirmek her ne kadar önemli olsa da, gerçekleştirmek çok daha önemlidir. Empati kurdunuz, problemleri tanımladınız, etkileşim kanallarınızı belirlediniz, hatta bir prototip ile de bir araya geldiniz ve çözüm şu an masanızda duruyor. İşte bu süreden sonra artık adım atmak, düşüncenizi hayata geçirmek gerekiyor.

Gerçek dünyada başarıya ulaşıp ulaşamayacağınızı belirlemek için testler yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu süreç hem sizin hem de etkileşimde olduğunuz diğer kişilerin, müşterilerinizin veya çalışanlarınız için de başlı başına bir yenilik olacak. Ne ile karşılaşacağınızı bilmek, deneme yapmadan malesef mümkün değil. Karşılaştığınız durumlar ile tasarladığınız çözümü süreç içerisinde iyileştirmek için çalışmaya devam edin. Tasarım odaklı düşünce sistemini bir hayat tarzı olarak yaşar ve çözümlere bu bakış açısıyla yaklaşırsanız başarıya ulaşma sürecinizi her geçen gün daha da hızlandırabilirsiniz.

Kaynak: Addicted2Success

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İşletmeler için Instagram Kullanımı: Hedef Kitlenizi Büyütmenin Yolları

2022 Yılı Özel Gün ve Resmi Tatiller Takvimi

Çevrimiçi Planlama Yazılımınızı Geliştirmek için 5 Strateji

Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir