Girişimciler Kulübüne Hoş Geldiniz

Bugün birçok insana göre girişimci olmak, herhangi bir marka için çalışmanın yanında çok daha fazla heyecan verici olarak kabul ediliyor. Bir girişimci olarak kendi işinin patronu olmak oldukça keyifli ve heyecan verici değil mi? Aceleyle iş tamamlama baskısı yok, sınırlı maaş veya düzenli giriş-çıkış saatleri yok. İzin alma problemi yok. Üstelik adınızın başına bir de CEO unvanı geliyor.

Her şey buraya kadar kulağa oldukça keyifli geliyor. Sizce de öyle değil mi?

Ancak bir girişimci olduktan sonra hayatınızın merkezinde bu konulardan çok daha fazlası yer alacak. Örneğin; çalışma saatleriniz belki de 9 ile 18:00 arasında olmayacak; çünkü yapacak çok fazla göreviniz bulunacak. Bu sebeple belki de bazı haftalar 7/24 çalışacaksınız.

Artık patronunuz olmayacağını düşüneceksiniz; ancak müşterileriniz yeni patronlarınız olacak ve maaşınız aydan aya değişecek. Belki şu an kazandığınız maaştan çok daha azını kazanacak ve hatta bazı ayları zarar ile kapatacaksınız. Görevlerinizi yetiştirme baskısını hissetmeyeceksiniz; ancak kendinizi geliştirmek ve müşterilerinize her zaman daha iyisini sunabilmek ve daha iyi bir teklif ile gitme baskısı sizi bırakmayacak.

Özetle girişimci olmak ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız; sizi çetrefilli bir yolculuk bekliyor. Kendinizi ve yetkinliklerinizi keşfedeceğiniz risklerle dolu bir yolculuk. Eğer bu şartları kabul ediyor ve inovasyona hazırım diyorsanız, girişimciler kulübüne hoş geldiniz!

Bu içeriğimizde girişimcilik yolculuğunuzu daha kusursuz yaşayabilmeniz için nasıl düşünmeniz gerektiğiyle ilgili bazı yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

1. Umutlarınızı sabitlemeyin, değişime açık olun

Bugün girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çalışmalarını, projelerini veya düşüncelerini sabit tutmalarıdır. Başarılı bir girişimci gibi düşünmek için, umutlarınızı hiçbir zaman hiçbir yere sabitlemeyeceğini bilmeniz gerekir; çünkü iş dünyasında hiçbir şeyin garantisi yoktur ve ne zaman ne olacağını bilemezsiniz.

Özellikle de teknolojinin göz açıp kapatıncaya kadar süren hızlı değişimi, bu durumu çok daha iyi analiz etmemizi sağlıyor. Bir girişimci olarak planlarınız her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir, problemlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Beklentileriniz doğrultusunda gelişmeyen işlerinizi çözüme ulaştırmak için teknolojinin ilerlediği hızda hareket etmelisiniz. Dönüşüme her daim hazır olmalısınız.

Girişim konusunda dünyaca ünlü liderlerin ne düşündüğünü merak ediyor musunuz? ‘’Başarılı Girişimci ve Yöneticilerden Liderlik Tavsiyeleri’’ yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Karar verme becerinize bir süper güç gibi davranın

Hemen hemen çoğu süper kahraman filmlerinde yer alan, ‘’Büyük güçler, büyük sorumluluklar getirir’’ repliğini duymuşsunuzdur. Açıkçası girişimcilikte de durum farklı değil.

Bir girişimci olarak, karar veren ve hızlı davranması gereken süper kahraman siz olacaksınız. İşlerin ve piyasanın analiz edilmesi, yatırım alanının belirlenmesi bazen zamanınızın çoğunu alabiliyor ve bu sebeple de farklı fırsatlar kaçırılabiliyor. Ancak hiçbir durum diğer fırsatları yakalayamayacağınız veya karar vermek için deneyimli insanlardan tavsiye alamayacağınız anlamına gelmez. Bunun için öncelikle sorumluluklarınızın ve beklentileriniz ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Eğer beklentilerinizi netleştirirseniz, neyi aradığınız bilecek ve fırsatlar ile çok daha hızlı bir sürede bir araya geleceksiniz. Kısaca, zamanı çok daha iyi değerlendirdiğinizi göreceksiniz.

Hızla gelişen teknoloji ve çalışma yapısı sebebiyle yönetim kontrolünde veya uyum sağlamakta bazı problemler mi yaşıyorsunuz? Zamanı daha verimli yönetmek için ‘’Yöneticiler Neden Hızlı Bir Kültürün Merkezindedir?’’ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

3. Kendinize olan güveni bir zırh gibi üstünüzde taşıyın

Girişimcilerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri olan kendine güven, karar verme sürecinin en iyi ilacıdır. Eğer kendinize güvenmez ve işinizin herhangi bir adımında verilecek kararın ne olacağı konusunda zaman kaybı yaşarsanız, risk alamaz ve belki de girişiminizin bir sonraki adımını asla göremezsiniz.

Bir girişimci olarak geminizin kaptanı olduğunuzdan emin olarak ilerlemek, dalgalarda daha iyi mücadele etmenizi sağlayacaktır; çünkü eğer siz ikilemde kalırsanız, ekibinizde ikilemde kalmaya ve size olan güvenini kaybetmeye başlayacaktır. Ne olursa olsun, girişimci ile çalışanları arasında güven eksikliğinin oluşması zaman içerisinde markaya, ürün veya servislere de zarar verecektir.

Tıpkı güven gibi, bir girişimcinin taşıması gereken birçok özellik bulunuyor; ancak bazen bu özellikler bir alışkanlık haline geldiği için kontrol edilmesi de oldukça zor oluyor. ‘’İş Hayatında Başarılı Olmak: Kötü Alışkanlıklardan Kurtulma Rehberi’’ ile hayatı kolaylaştırmaya ne dersiniz?

4. Başarısızlıkların sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Güneş her gün doğar ve her gün batar. Bir girişimci olarak her gün gelen tebrikler, iş teklifleri ve teşekkür mailleri bir gün kendini sessizliğe bırakabilir ve kendinizi başarısız hissedebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun kötü geri dönüşlerin veya iş hayatı temposunun düşünmesinin de değerli bir deneyim olduğunu ve bu durumun, bu durum karşısında ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz için başınıza geldiğini unutmayın.

Eğer başarısızlıklarınız ile başa çıkabiliyorsanız, başarınızın değeri çok daha yüksek olacaktır. Sorun ne olursa olsun, yeteneklerinizi problemi geliştirmek üzerine değil, problemi çözümlemek üzerine kullanmaya çalışın!

Olumlu düşünmeyi bırakmayın. Eğer siz olumlu düşünürseniz, hem ekibiniz hem de müşterileriniz olumlu düşünecektir ve kısa süre içerisinde başarı tekrar sizin tarafınızda yer alacaktır. Genç Girişimciler Konseyi (YEC) 7 üyesinin girişimcilik başarısı ile ilgili verdiği 7 önemli tüyoyu ‘’Başarısını Arttırmak İsteyen Girişimciler İçin 7 İpucu’’ içeriğimize göz atarak inceleyebilirsiniz.

5. Hesaplanabilir riskler almayı düşünün

İşler planlandığı gibi gittiğinde mutlu oluyor, planları bozan durumlarla karşılaştığımızda ise ya durumu kabul ediyor ya da panik oluyoruz. Nihayetinde, işlerin iyi gitmesinin veya gitmemesinin bazı sebepleri bulunuyor. Aldığımız riskler…

Risk almak, girişimcilerin çoğu için olmazsa olmazdır; ancak risk alırken de sınırları çok fazla zorlamamak, işi şansa bırakmamak gerekiyor. Özetle; aldığınız risklerin şirketinize ne kadar zarar vereceğini düşünün ve risk hesaplamalarınıza göre hareket edin.

6. Araştırmayı bırakmayın, güncel kalın

Her başarılı girişimcinin yaptığı gibi, kendi alanınızdaki en son gelişmelerden haberdar olmanın sizin için önemli bir fırsatı yakalama şansı olduğunu unutmayın. Yeterli bilgi edinmek ve yenilikleri keşfetmek için sosyal medya, arkadaşlarınız, sektörünüzle ilgili bloglar ve daha fazla kaynağı araştırmak için her gün kendinize belirli bir süre ayırın.

Böylece sektörünüzde geri kalmayacak ve ilerlemenize yardımcı olabilecek çözümlerle buluşma fırsatı yakalayacaksınız. Kendinizi dünyanın geri kalanından soyutlamak veya iletişimi kesmek, girişim yolculuğunuzun sonlanmasına sebep olabilir.

Girişiminizi ve markanızı bir adım ileriye taşımak için güncel kalmanızı sağlayacak alanları keşfetmek, ayrca ekip çalışmasını güçlendirmek için ‘’Başarılı Marka Yönetimi için 5 İpucu’’ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

7. Tavsiyeleri değerlendirmeden önce kendinizi değerlendirin

Bir girişimci için alanındaki insanlarla bağlantı kurmak düşünce sürecinin geliştirilmesini sağlar. Çalışma alanınızdaki çözümlerinizi güvendiğiniz ve inandığınız insanlarla paylaşarak verimlilik potansiyelinizi arttıracaktır. Ancak insanların önerilerine karşı bilinçsizce yaklaşmak ise hata yapma ihtimalinizi yükseltecektir.

Kontrolsüz özgüven, alınan tavsiyelerin görmezden gelinmesine sebep olabilir. Bu nedenle tavsiyeleri değerlendirmeden önce; aldığınız tavsiyeler hakkında ne kadar bilgi ve deneyim sahibi olduğunuzu değerlendirmelisiniz. Ayrıca rekabetçi bir dünyada, başarıya giden yolculukta size rehberlik edecek bir danışmak bulmak işlerinizi tahmin edeceğinizden daha fazla kolaylaştırabilir. Eğer nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, daha önce orada olan birine sormak, aradığınız adrese ulaşmanızı sağlayacaktır.

8. Nitelikleriniz ile yola çıkın

Girişiminizin başarıya ulaşabilmesi için maksimum niteliğe sahip olmak sizi bir girişimci gibi düşünmeye itecektir. Çünkü bu sayede ihtiyaçlarınızı daha iyi belirleyecek ve deneyimlerinizden daha iyi dersler çıkaracaksınız.

Girişimciler, düşünme konusunda yetenekli insanlardır. Bu yetenekleri ile aniden karşılaştıkları sorunları en hızlı çözüme kavuşturacak prototipleri tasarlayabilirler. Hatta karşılaştıkları problemler yetkinlik veya nitelikli olduğu alanlarla ilgili ise problem çözme becerileri çok daha yüksektir. Bu sebeple bir girişimci olarak nitelikli olduğunuz alanda yer almak size kazandıracaktır.

9. Olumlu düşünün ve zamandan kazanın

Şirketini her geçen gün daha ileri götürmek isteyen girişimciler, iş hayatının her anında pozitif kalınması gerektiğinin ne anlama geldiğini oldukça iyi bilir; çünkü olumsuzluk, tıpkı bir domino taşı serisi gibidir. Siz sadece bir tanesine dokunursunuz; ancak olumsuzluklar arkasını kesmez ve siz tekrar durdurana kadar devam eder.

Başarılı girişimciler, olumsuz hislerin iş akışını etkilememesini sağlayacak kadar akıllıdır ve buna göre hareket ederler. Özetle; girişiminizin hangi aşamasında olursanız olun, olumlu düşünmek, olumlu deneyimler ile sonuçlanacaktır. Ayrıca olumlu düşünerek, çalışanlarınızın motivasyonunu daha yüksek tutabilirsiniz.

Bir girişimci olarak çalışanlarınızın tutkusunu ve motivasyonunu yüksek tutmak için olumlu olmanın ne kadar önemli olduğunu eminiz ki siz de çok iyi biliyorsunuz; ancak daha fazlası için ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabı için ‘’Çalışanlarınızı Mutlu ve Üretken Tutmanın 21 Etkili Yolu’’ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bonus: Kendi İşini Kuracak Girişimciler için Yol Haritası

Kaynak: Addicted2Success

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir