Sosyal Medya Pazarlama Psikolojisi

Sosyal medya algoritmalarının bugünkü değişimi, kullanıcı ihtiyaçları ve psikolojisi ile eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Sosyal platformlar, kullanıcı alışkanlıklarını takip ediyor ve beklentilerini karşılayan teknolojiler geliştiriyor. Pazarlama stratejileri tarafında ise önemli bir etken olan insan psikolojisi, müşteri etkileşimi ve satış artışının sağlanmasında önemli bir rol oynuyor.

Sosyal medya ve dijital pazarlama psikolojisini incelediğimiz bu içerikte merak edebileceğiniz bazı soruları cevaplamaya çalıştık. Öncelikle bu sorulara birlikte göz atalım ve sonrasında ise sırasıyla inceleyelim.

● Kullanıcıları tekrar paylaşım yapmaya iten sebep nedir?
● Takipçilerinizi etkilemek için renkleri nasıl kullanmalısınız?
● Kullanıcılar ile güvenilir bir ilişki kurmak için ne yapmak gerekir?
● Ürün veya servis tanıtımında duyguların önemi nedir?

1. Kullanıcıları tekrar paylaşım yapmaya iten sebep nedir?

İnsanların tekrar paylaşım (re-post) yapmasıyla ilgili olarak kapsamlı bir araştırma yapan New York Times, bu durumun beş ana faktöre bağlı olduğunu açıkladı.

Başkalarının hayatına dokunma isteği
Katılımcıların %94’ü, tekrar paylaşım yapmalarının ana sebebinin arkadaşlarına yararlı bilgiler ulaştırmak, gülmelerini sağlamak veya bilinçlenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Eğer sosyal medyada markanız için içerik oluşturuyorsanız, değerlendirmeniz gereken kriterleri, belki de değiştirmenin zamanı gelmiştir…

Kendini tanımlama
Her üç katılımcıdan ikisi yaptığı paylaşımlar ile kendini bütünleştiriyor ve ‘’mükemmel çevrimiçi kişiyi’’ oluşturmak için en etkili içerikleri tekrar paylaşıyor.

– Markanız için oluşturduğunuz içeriklerin müşteri beklentilerini karşılamasına önem vermek oldukça önemlidir, böylece içerikleriniz tekrar paylaşılabilir değere sahip olacaktır.

İlişkilerin güçlendirilmesi
Beş katılımcıdan dördü mevcut arkadaşları ile bağlantısının kopmaması için paylaşım yapıyor. Paylaşım sonrası içeriklerini kimin görüntülediğine ve beğendiğine göre kendi güvenilir online sınırlarını çiziyor. Ayrıca paylaşımlarının beğenilmesi, kendine olan güven duygusunu da arttırıyor.

– Eğer markanız için bir sosyal medya kampanyası tasarlamayı düşünüyorsanız, takipçilerinizin arkadaşlarını yorumlara etiketlemesini isteyebilirsiniz, bu sayede hem daha fazla kişiye ulaşırsınız hem de markanızın tanıtımını bir kullanıcı yaptığı için daha fazla güven elde edersiniz.

Onaylanma ve beğenilme talebi
Her kullanıcı, içeriğinin beğenilmesinden ve olumlu yorumlar almaktan hoşlanır. Yapılan çalışmaya göre kullanıcılar, paylaştıkları içerikten aldığı keyiften daha fazlasını, içeriği paylaşarak alıyorlar.

– Etkileşimi yüksek içeriklere sahip olmak istiyorsanız, hedef kitlenizin bu keyfi düzenli olarak yaşamasına yardımcı olacak içerikler oluşturun.

Gündemde kalmak
Yanıt veren beş kişiden dördü, bilgi paylaşımı yapmanın bir şirketi veya markayı desteklediklerinin göstergesi olduğunu belirtti.

Markanızın hangi etkinlikleri veya konuları desteklediğini düşünün ve o konular ile ilgili içerikler oluşturun.

Yukarıda paylaştığımız başlıklar, aslında içerik paylaşımının direkt olarak müşterileriniz ile olduğunu göstermektedir. Eğer müşteri odaklı yazılar oluşturmak ve içerikler geliştirmek istiyorsanız, yukarıdaki 5 maddeyi unutmayın.

2. Takipçilerinizi etkilemek için renkleri nasıl kullanmalısınız?

Belki de renk kullanımını sosyal medya tanıtım stratejinizin önemli bir parçası olarak görmüyorsunuz. Ancak, psikoloji bunun tam tersini söylüyor.

Markanın ürün veya servisleri için kullandığı rengin etkisi, satın alma kararlarını etkiliyor. Müşteriler satın alma aşamasına geçmeden önce %1 ürünün kokusu veya sesine, %3 ürün üzerindeki metine ve %93’ü ise görselliğe odaklanıyor. Söz konusu görsellik olunca da renk büyük bir etken oluyor.

Dijital pazarlamada renklerin psikolojisi, sosyal medya paylaşımlarınızı değerlendirirken üzerine düşmeniz gereken konuların başında yer alıyor. Bu sebeple, sosyal ağlarda içeriğinizi daha etkili kılmak için markanızın fikirlerine hangi rengin uygun olduğunu iyi düşünün. (yeşil sakinleştirir, sarı mutluluk saçar ve kırmızı dikkatleri çeker gibi…)

Renklerin marketing psikolojisi hakkında detayları keşfetmek istiyorsanız, ‘’Renklerin Marketing Psikolojisi’’ içeriğimize göz atabilirsiniz.

3. Kullanıcılar ile güvenilir bir ilişki kurmak için ne yapmak gerekir?

Güven birçok şeyin öncesinde gelir. Eğer birine veya bir markaya güvenmiyorsanız, onunla herhangi bir etkileşime geçmek istemezsiniz. Takipçileriniz de bu düşünceye sahip ve aynı şeyi yapıyorlar.

Oglvy’de Halkla İlişkiler Genel Müdürü Chris Graves, müşteri güveninin nasıl kazanabileceği ile ilgili gerçekleştirdiği bir webinerde, ‘’Eğer kullanıcılar, sonuçların kendilerini daha iyi hissettireceğine inanıyor veya düşünüyorsa, o alana yönelmeye meyillidir’’ diyor.

Müşterilerinizle güvene dayalı ilişkiler oluşturmak için bu teoriyi stratejilerinize uygulayabilirsiniz. İçeriklerinizi kullanıcılarınızın beklentilerini karşılayacak teklifler, teşekkürler veya davetler çerçevesinde geliştirebilirsiniz.

4. Ürün veya servis tanıtımında duyguların önemi nedir?

Duyguların değişimi kullanıcıların alacağı aksiyonu değiştirebilir veya sizin içeriğiniz, kullanıcıların duygularını. Psikolojik Bilimler Derneği’nin açıklamasına göre; ‘’Heyecan, insanları bilgi alışverişi yapmaya neden olabilir; çünkü insanlar heyecanlandığında vejetatif sinir sistemi devreye girer ve bu da kişiyi sosyal etkileşime teşvik eder.’’

Eğer içeriklerinizin paylaşılması ve etkisinin artmasını istiyorsanız, mevcut içeriklerinizin ne kadar heyecan verdiğini tekrar düşünün ve bir sonraki içeriğinizi hazırlarken bunu düşünerek hareket edin. Ayrıca dijitalde duygularınızı temsil eden emojileri de unutmayın.

Emojiler hakkında daha fazla bilgi almak istiyor ve en fazla kullanılan emojileri keşfetmek istiyorsanız ‘’Dijital Dünyada Emoji Kullanımı ve Analizi’’ içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: BloggingRepublic

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir