İşletmeler İçin Instagram Hikayeleri Rehberi

Instagram’ın 2016 yılında hikaye paylaşımını algoritmasına eklemesiyle birlikte Instagram kullanıcılarının alışkanlıkları da değişti. Yapısı gereği 24 saat içerisinde kaybolan hikayeler, güncel olduğu için kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Günlük 400 milyondan fazla aktif kullanıcının bir arada bulunduğu Instagram hikayeleri bugün, pazarlamacılar için oldukça büyük bir değere sahip. Ancak hikayelerden faydalanabilmek ve potansiyel müşterilere ulaşıp yüksek gelirler elde edebilmek için doğru stratejiler kullanmak gerekiyor. Peki, Instagram hikayeleri nasıl kullanılmalı?

İşte Instagram hikayelerini kullanarak 2019 yılında müşterilerinizi nasıl etkileyebileceğiniz ve ne yapmanız gerektiğiyle ilgili birkaç ipucu!

Müşterilerinizin ne düşündüğünü öğrenin
Hem ürünlerinizi hem de markanızı bir adım ileriye götürebilmek için müşterilerinizin sizin ve ürünleriniz hakkında ne düşündüğünü bilmek oldukça önemlidir. Bu sayede ürünlerinizi geliştirebilir veya müşterilerinizin beklentilerini daha iyi anlayabilirsiniz. Instagram hikayeleri ile müşterilerinizden işiniz veya çalışmalarınız ile ilgili görüşlerini kolayca alabilirsiniz.

Peki, bunun için ne yapmak gerekiyor? Şirketinizin Instagram hesabına girmek, ilgi çekici bir anket oluşturmak ve sonuçları değerlendirmek. Hepsi bu kadar.

E-posta listenizi oluşturun
Instagram hikayeleriniz ile e-posta pazarlama stratejinizi geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Doğru duydunuz. Hikayeler özelliği ile daha fazla e-posta abonesi kazanabilir ve böylece e-posta listenizi genişletebilirsiniz. Instagram hikayeler ile markanıza ilgi duyan müşterileri direkt olarak keşfetme fırsatını da yakalarsınız.

Ancak bunun için öncelikle Instagram hesabınızın 10 bin kişi tarafından takip edilmesi gerekiyor. Eğer takipçi sayınız yeterli ise hikayelerinize bağlantı ekleyebilirsiniz. Böylece müşterilerinizi e-bülten kayıt sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Tabii, bunu sadece e-posta olarak düşünmemek gerekiyor. İster web sayfanıza, ister Youtube kanalınıza veya herhangi farklı bir platforma müşterilerinizi yönlendirerek deneyim yolculuğunun ilk durağı olarak Instagram hikayelerini kullanabilirsiniz.

Keşfedilebilirliğinizi arttırın
Instagram hikayelerini lokal müşterilerinizle olan etkileşiminizi arttırmak için kullanabilirsiniz. Konum etiketleri ile işletmenizin nerede olduğunu paylaşabilir, böylece size yakın olan müşterilerinizi konumla ilişkilendirdiğiniz teklifler için harekete geçirebilirsiniz. Konum etiketi ile müşterilerinizi çekecek içerikleri oluşturmak ise tamamen sizin hayal gücünüze bağlı.

Müşterileriniz ile olan etkileşiminizi arttırın
İşletmeniz hangi sektörde olursa olsun sadık müşterilere sahip olmak oldukça önemlidir. Sonuç olarak ne kadar fazla sadık müşteriniz varsa o kadar fazla kazanırsınız. ‘’Peki, sadık müşteriler oluşturmak için nasıl hikayeler paylaşmak gerekiyor’’? Gelin konuyla ilgili tavsiyeleri inceleyelim.

● Müşterilerinizin işinizle ilgili kendilerinin yapabileceği (do-it-yourself) videolar oluşturun ve hikayelerinizde paylaşın.

● İlgi çekici sorular sorun ve takipçilerinizle etkileşime geçin.

● Duygularınızı onlarla paylaşın. Yeri geldiğinde özür, yeri geldiğinde ise teşekkür edin.

● Kullanıcıların markanızla ilgili düşüncelerinin yer aldığı veya direkt olarak takipçileriniz tarafından oluşturulan içerikler paylaşın. Böylece onlara ne kadar önem verdiğinizi hissettirin.

Bloglarınızı hikayelerinizde paylaşın
‘’İçerik kraldır’’ değil mi? Ne de olsa, her hafta yazdığınız çok sayıda bloğu SEO’ya uygun düzenliyor, satışlarınızı arttırması için doğru bağlantılarla güçlendiriyor ve web sayfalarınızda yayınlıyorsunuz. Peki; blog içeriklerinizi tanıtmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için Instagram hikayelerini ne kadar kullanıyorsunuz? Blog içeriklerinizi hikayelerinizde paylaşmayı unutmayın!

Blog trafiğinizi arttırmak için tek yapmanız gereken, blog içeriğinizi özetleyen bir içerik ve görseli ilgili bağlantıyla birlikte hikayenizde paylaşmak.

Satışlarınızı arttırın
Satışların arttırılması için yeni ürünlerin fotoğraflarını ve videolarını sosyal medyada paylaşmak bugün oldukça popüler. Ancak herhangi bir sosyal medya sayfasında karşılaştığımız onlarca marka ve reklamı bazen sıkıcı olabiliyor. Hatta insanlar sayfalarını reklamlarla dolduran markalardan sıkılarak onları takipten çıkarıyorlar; fakat Instagram hikayeleri ile hem bu durumdan kurtulabilirsiniz hem de ilgili müşterilerinize hikayeler üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca hikayeler ile hangi müşterilerinizin içeriğinizi görüntülediğini de öğrenebilirsiniz.

Kitlenizi oluşturun
Eğer müşterileriniz varsa, siz de varsınız. Başka bir tabirle, ne kadar fazla müşteriniz varsa o kadar hızlı gelişebilir ve başarılı olabilirsiniz. Instagram’da bu başarıya ulaşmak ve yeni kitleler elde etmek için ise izlenecek yol, doğru hashtag oluşturmaktan geçiyor.

Hikayelerinizi doğru hashtagler ile destekleyerek daha fazla kişiye erişebilir ve kitlenizi büyütebilirsiniz. Bunun için hastagify gibi etiket araçlarını kullabilir ve popüler etiketleri keşfedebilirsiniz.

Marka bilinirliğini arttırın
Marka bilinirliği, müşterilerinizin sizi hangi ölçüde tanıdığı ile ilgilidir. Bu sebeple hangi platformda yer alırsanız alın yaptıklarınızı, geliştirdiğiniz projeleri, toplantılarınızı, podcastlerinizi, etkinliklerinizi veya röportajlarınızı paylaşmak bilinirliğinizi arttıracaktır. Her markanın günlük aktiviteleri ile ilgili hikayesinde paylaşabileceği bir şey olduğunu düşünüyoruz. Hikayenize logonuzu da ekleyerek markanızın akıllarda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Marka güvenini arttırın
Sadık müşteriler, farklı sebeplerden dolayı markanızı birden fazla kez tercih eden müşterilerdir. Bu müşteriler daha fazla güven kazanmak için markanızı daha da yakından tanımak ister. Örneğin; çalışanlarınızı, proje veya ürün geliştirme süreçlerinizi.

Instagram hikayelerini markanızın iç dünyasını yansıtmak için kullanabilirsiniz. Eğer siz kendinize güveniyorsanız, müşterileriniz de size güvenecektir.

İnsani değerleri önemsediğinizi gösterin
Bir marka olarak insanlarla etkileşime geçmek istiyorsanız, tabii ki ürünlerinizi ve servislerinizi onlara sunmalısınız. Ancak bir o kadar da kişiliğinizi, tarzınızı ve düşüncelerinizi paylaşmalısınız.

Eğlenceli videolar, yardım videoları veya bakış açınızı bulunduran içerikler, insanların daha fazla ilgisini çeker. Kitlenizle etkileşime geçerken insani değerler bulunduran içerikler paylaşmayı unutmayın; çünkü yalnızca önemli günleri hatırlamak ve paylaşmak artık yeterli olmuyor.

Peki, şimdi Instagram hikayelerini daha verimli kullanmaya hazır mısınız? 

Kaynak:
Digitalagencynetwork

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir