Küçük İşletmeler için Dijital Pazarlama Tavsiyeleri

Sektördeki konumunu korumak veya rekabetçi avantajını arttırmak isteyen her marka için dijital pazarlama çok önemlidir; ancak mevcut çalışma yapısının getirdiği çalışma temposu çoğunlukla küçük işletmelerin dijital pazarlama için yeterli zamanı oluşturamaması ve dijital pazarlama kanallarını geliştirememesi ile sonuçlanıyor.

Küçük bir işletme için dijital pazarlamaya başlamak kulağa zor geliyor olabilir. Ancak doğru bir planlama ile başarıya ulaşmak pek de uzak değildir. Gelin şimdi işletmenizin dijital pazarlama yolculuğunu oluşturmanız için ihtiyacınız olan adımları birlikte inceleyelim.

1. Web siteniz ile başlayın

Dijital pazarlamanın ilk adımı markanıza ait bir web sitesi oluşturmaktan geçiyor. Müşterilerinizin hakkınızda istediği zaman bilgi alabileceği, modern, gezinmesi kolay, güncel ve mobil uyumlu bir web sitesine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu sayede dijital pazarlama yolculuğunuzun ilk adımını atmış olacaksınız.

2. Web adresinizde temel bilgilerinizi güncel tutun

Sayfanızı ziyaret eden müşterileriniz sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bu sebeple iş adresiniz, telefon numaralarınız ve çalışma saatleriniz gibi önemli iletişim bilgilerine web adresinizde yer verin. Belki kulağa inanılır gibi gelmese de bugün küçük işletmelerin çoğu bu temel bilgilere web sayfasında yer vermiyor.

3. Yerel düşünün

Eğer iş yapınız gereği hedef kitleniz yerel müşterilerse Google Business ve Bing gibi platformlarda bir hesap oluşturun ve iş yeri bilgilerinizi paylaşın. Bu sayede yakınlarınızda bulunan potansiyel müşterilerinizin sizi daha rahat bulmasını ve sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

4. Olabildiğince sık ve düzenli test yapın

İşletmenizi büyütmenin ve etkileşim ağını geliştirmenin en iyi yolu sıklıkla test yapmaktan geçmektedir. Müşterilerinizi daha yakından tanımak ve ihtiyaçlarını belirlemek için ücretli sosyal medya veya Google reklamlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede hangi içerik veya teklifin onlar tarafından daha fazla tercih edildiğini anlayabilirsiniz.

– Matt Rissell, CEO, TSheets

5. Üç basit kuralı asla unutmayın!

Müşterilerinizle iletişim kurmak oldukça önemlidir; ancak dijital etkileşimi kurmaktan çok bu etkileşimi nasıl kurduğunuz önemlidir. Web sayfanızda veya sosyal medya kanallarınızda bulunan içeriklerin basit ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Ünlü mimar ve tasarımcı Ludwig Mies van der Rohe’nin de dediği gibi ‘’Az çoktan fazladır’’.

‘’Dijital veya fiziksel pazarlamanın olmazsa olmazı 3 kuralı unutmayın: Basit içerikler oluştur, tutarlı ol ve her zaman geri bildirimlere yanıt ver.’’

– Brian Moran, CEO, Brian Moran & Associates

6. İçerik pazarlamasından faydalanın

Dijitalde kullanıcıyla bir araya gelmenin en etkili yollarından biri de içerik pazarlamadır. Çevrimiçi etkileşim gücünüzü arttırmak istiyorsanız potansiyel müşterilerinizin ilgi duyduğu veya arama eğiliminde bulunduğu içerikler (Blog, video ve benzeri) oluşturarak onlarla buluşabilirsiniz.

Müşterileriniz onlar gibi düşündüğünüzü gördüğünde markanızı keşfetmek için hemen harekete geçecektir. Ayrıca oluşturduğunuz içeriklerin arama motorlarında ön sıralarda yer alması için de SEO çalışması yapın; ancak müşterilerinizle bir araya geleceğiniz tek platformun yalnızca arama motorları olduğunu düşünmek yeterli değildir. Doğru ve ilgili müşterilerinize hangi sosyal medya platformlarından ulaşabileceğinizi de araştırın.

‘’Markam için oluşturduğum içerikleri aynı zamanda Linkedin Pulse’ta da paylaşıyorum, bu sayede daha fazla insan ile etkileşim kurma şansı buluyor ve en kötü ihtimalde marka bilinirliğini arttırıyorum.’’

-Nellie Akalp, CEO, CorpNet.com

7. Sosyal olmak için sosyal medyayı kullanın

Günümüz işletmelerinin çoğu bugün sosyal medyayı mevcut ürünlerine veya servislerine ait promosyon ve kampanyaları kullanıcılarla buluşturmak için kullanıyor; ancak yapılan araştırmalara göre kullanıcıların büyük bir çoğunluğu promosyon veya kampanya görmekten pek de memnun değil. Kullanıcı beklentisi daha çok kullanıcılar için değerli içeriklerle buluşmak.

Markanızın ürün ve servisleriniz için değil; düşünce yapınız için takip edilmesini sağlarsanız, belirli dönemlerde paylaştığınız promosyon ve kampanyalar müşterileriniz tarafından daha yüksek oranda değerlendirilmeye alınacaktır.

‘’Sosyal medya hesaplarınızı çevrimiçi reklam panoları olarak kullanmak yerine, takipçilerinizin ilgisini çekecek yararlı içerikler paylaşmak için kullanın. Böylece markanıza ait güven ve sadakati arttırabilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizin pozitif geri dönüşüm oranları da daha yüksek olacaktır.’’

– Evan M. Cobb, Dijital Strateji Direktörü

8. Çevrimiçi pazarlama kanallarınızı genişletin

Potansiyel müşterilerinizin markanız hakkında yorumlarda bulunabileceği mecralarda yer alarak iletişiminizi güçlendirin. Yelp gibi derecelendirme ve inceleme yapılabilecek platformlara kayıt olun ve yapılan yorumlara aktif olarak cevap verin. Müşterilerinizin mağazanızı değerlendirmesi için bu platformlarda bulunan bilgilerinizi güncel tutun ve söz konusu Yelp ise mevcut değerlendirme puanınızın 4 yıldızın üzerinde olmasına özen gösterin.

9. E-posta pazarlamanın gücünden faydalanın

E-posta etkileşimi pazarlama kanallarındaki en değerli iletişim yollarından biridir; çünkü ister tüketici olun isterseniz bir markanın yöneticisi, tıpkı sizin gibi hemen hemen herkes e-postasını kontrol eder. Aylık bir e-posta bülteni oluşturarak potansiyel müşterilerinizi mevcut teklifleriniz, haberleriniz veya indirimleriniz hakkında bilgilendirebilirsiniz. E-posta pazarlamanın geri dönüş oranlarına şaşıracaksınız.

10. Dijital reklamcılığın avantajlarını keşfedin

Organik arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya gönderileri potansiyel müşterilerinize ulaşmak için gereklidir; ancak daha fazla ve doğru müşteriye ulaşmak için ücretli reklam seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ücretli reklam çözümlerinden faydalanarak doğru anahtar kelimelere ulaşabilir, hedef kitlenizi detaylı bir şekilde segmente edebilir ve bu sayede satış oranlarınızı en yüksek değerlere ulaştırabilirsiniz.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz dijital pazarlama ipuçlarını takip ederek satışlarınızın ve kazancınızın zaman içerisinde arttığını göreceksiniz. Başarılar ile dolu bir iş hayatı geçirmeniz dileğiyle…

Kaynak: Fundera

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir