En Güçlü 10 Linkedin Şirketi

Sosyal medyanın iş dünyası için en değerli oluşumlarından biri olan Linkedin, 200 ülkede 590 milyondan fazla üyesi ile markaları ve çalışanları bir araya getiren tartışmasız dünyanın en güçlü iş ağı platformudur. Bir işe alım aracı olarak da yaygın olarak kullanılan Linkedin, çok sayıda sektörün profesyonellerini bir arada bulundurmaktadır.

Peki, bu değerli platformun en güçlü 10 şirketini merak ediyor musunuz? Açıkçası biz merak ettik ve Linkedin’in en güçlü markalarını sizler için araştırdık. Gelin şimdi takipçi sayısı ve şirkette bulunan çalışan sayısını ele alarak yaptığımız araştırmayla Linkedin’in en güçlü 10 markasına birlikte göz atalım.

#10: Apple

Iphone ve Imac gibi ikonik ürünleri ile dünyadaki en etkili tüketici elektroniği şirketlerinden biri olan Apple’ın, bu listede 10. sırada yer almasının pek de şaşırtıcı olmadığını düşünüyoruz; fakat sıralamada olması bir o kadar da ilginç aslında. Cupernito merkezli bu şirketin 6 milyona yakın takipçiye sahip olmasına rağmen neredeyse hiç paylaşım yapmaması oldukça ilginç; ancak Linkedin’in 2018 yılında yaptığı ”ABD’de çalışmak istediğin yer” anketinde en çok tercih edilen 6. şirket olması, 5.8 milyon takipçisi ve Linkedin’e kayıtlı 197.000 çalışanı 10. sırada yer alması için yeterli oluyor.

● Takipçi sayısı: 5.807.913
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 196.733
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 29.5

#9: Unilever

Lipton, Knorr, Dove ve Axe gibi dünya çapında en çok bilinen ve tercih edilen markalara ev sahipliği yapan Unilever’in Linkedin’de 4 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Aynı zamanda 113.299 kayıtlı Linkedin çalışanı ile çalışan başına ortalama 35.9 takipçiye sahip. Düzenli olarak paylaşımda bulunan marka, 1872’den beri var olan bir şirket için hiç de fena değil.

● Takipçi sayısı: 4.064.082
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 113.299
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 35.9

#8 Microsoft

Paylaşımları ve etkileşim oranları ile Linkedin’de oldukça aktif bir rol oynayan Microsoft, bulut bilişiminden politikaya, sağlıktan iş tavsiyelerine kadar birçok alanda yapmış olduğu paylaşımla 6,4 milyondan fazla takipçiye düzenli olarak içerik yayınlamaktadır.

● Takipçi sayısı: 6.414.132
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 160.396
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 40

#7 Google

Arama motoru, telekomünikasyon, yazılım, donanım, yapay zeka, bulut bilişim ve dahası ile bir şekilde gün içerisinde hepimizin buluştuğu platformlardan biri olan Google, 9.5 milyon takipçisiyle Linkedin üzerinde en fazla takipçiye sahip şirketlerin başında yer alıyor. Ağ üzerinde bulunan 157.100 kayıtlı Linkedin çalışanı ile çalışan başına ortalama 60.5 takipçiye sahip Google, yapay zekadan tasarıma ve teknoloji ekiplerinden gelen güncellemelere kadar hemen hemen bir çok konuda düzenli içerik paylaşıyor.

● Takipçi sayısı: 9.507.931
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 157.100
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 60.5

#6 Facebook


Sosyal medyada zaten önemli bir yere sahip Facebook’da diğer önemli şirketler gibi bu listede yer alıyor. Genellikle iş yeri kültürü ve sosyal ağ yapısı ile paylaşımlarıyla Linkedin’de yer alan Facebook, geçtiğimiz yıl Linkedin’de kayıtlı çalışanlarının sayısını %29 arttırarak 44.714 çalışana ve yaklaşık 3.3 milyon takipçiye sahip.

● Takipçi sayısı: 3.292.014
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 44.714
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 73.6

#5 Hays

Londra merkezli bir işe alım ve personel firması olan Hays, ilk 10 listemizin en aktif şirketlerinden biri. Günlük birden fazla paylaşıma yer veren şirketin kısa bir sürede 2.6 milyon takipçiye ulaşması da bu sebeple kulağa pek de ilginç gelmiyor. Kariyer, başarı teknikleri ve endüstrideki değişimleri ele alan içerikleriyle günde yüzlerce beğeni yakalayan şirketin çalışan başına ortalama takipçi sayısı ise 113.2 olarak yer alıyor.

● Takipçi sayısı: 2.582.014
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 22.806
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 113.2

#4 Linkedin

Binlerce şirketin ve iş dünyası profesyonellerinin bir arada bulunduğu bu platformda Linkedin’in kendisi olmasaydı durum biraz üzücü diyebilirdik; ancak Microsoft’a ait şirket, geçtiğimiz yıl boyunca kayıtlı çalışanlarında %13 büyüme gördü şu anda çalışan başına ortalama 282 takipçiye sahip. Sinemadan teknolojiye, iş hayatından Linkedin güncellemelerine kadar birçok alanda düzenli paylaşımda bulunan şirket sıralamada 4. olarak yer alıyor.

● Takipçi sayısı: 4.956.871
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 17.580
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 282

#3 The New York Times

Gün içerisinde web adresinde bulunan güncel haberleri aynı zamanda Linkedin üzerinde de paylaşan The New York Times, Google veya Microsoft gibi yüksek bir takipçi sayısına sahip olmasa da düşük sayıdaki kayıtlı Linkedin çalışanı ile çalışan başına ortalama 538.3 takipçiye sahip. Bu durum da sıralamada 3. olarak yer almasını sağlıyor. Buradan da takipçi sayısının değil, doğru içeriğin kazandırdığını tekrar anlayabiliriz.

● Takipçi sayısı: 3.252.914
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 6.043
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 538.3

#2 The Wall Street Journal

Linkedin’de etkili olabilmek için doğru içerik söz konusu ise, bunu oldukça başarılı yapan medya devlerinden biri de The Wall Street Journal’dır. Gün içerisinde hemen hemen 3 saatte bir paylaştığı haberle içerik ekibinin hiç uyumadığını düşünebilirsiniz. Bu çalışma enerjisi ve düzenli paylaşım The Wall Street Journal’ın 2. sırada yer almasını sağlıyor. The Wall Street Journal, Linkedin’de kayıtlı 5 milyon takipçi ve 7.175 çalışanıyla, çalışan başına 689.4 takipçiye sahip.

● Takipçi sayısı: 4.946.269
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 7.175
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 689.4

#1 Business Insider

Çalışan başına en fazla takipçiye sahip markalar sıralamasının başında önemli bir medya şirketinin olması pek de şaşırtıcı olmadığını düşünüyoruz. Listenin başında Business Insider yer alıyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 3 milyon takipçiye sahip şirket, düzenli paylaşımları ve paylaştığı içeriklerle neredeyse bir yıl içerisinde takipçi sayısını 2 katına çıkarmayı başararak listede bulunduğu yeri hak ediyor. Yaklaşık 6 milyon takipçisi ve Linkedin’e kayıtlı 3.415 çalışanı ile çalışan başına 1.731 takipçiye sahip.

● Takipçi sayısı: 5.911.290
● Linkedin’e kayıtlı çalışanı: 3.415
● Çalışan başına ortalama takipçi sayısı: 1.731

Kaynak: https://media.thinknum.com/articles/the-10-most-powerful-companies-on-linkedin/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir