2019’da Ses Getirecek Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya dünyası her geçen gün yeni fikirler ve teknolojilerle kendini yenilerken, bu gelişmeleri erkenden keşfeden markalar için de avantajlı fırsatları beraberinde getiriyor. Çoğunlukla kullanıcı alışkanlıkları ve davranışlarının yönelimine göre yenilik gösteren sosyal medya kanalları, 2019 yılında da ses getirecek çözümlerle oyunun kurallarını değiştirecek gibi duruyor.

Doğru zamanda doğru aksiyonu almanın oldukça önemli olduğu bu günlerde, sosyal medyanın nabzını tutan SocialMediaToday tarafından belirlenen ‘’2019 yılında sosyal medyayı domine edecek 5 trend’’ ile sizlerleyiz.

İşte 2019’da ses getirecek 5 sosyal medya trendi!

1. Sosyal dinleme (Sosyal medya analitiği)

Sosyal medya analitiği, bir markanın, ürünün veya servisin etkileşim alanlarını belirlemek için web ve sosyal medya üzerinde yapılan tarama eylemidir. Sosyal medya verilerinizi doğru metinler ve etiketlerle desteklemenizi sağlayan sosyal medya analitiği, potansiyel müşterilerinizle buluşmanızı hedefleyen verimli bir dinleme çözümdür.

Sosyal dinleme, şu anda müşteri hizmetleri ve itibar yönetimi başlıkları altında kazanımlar sağlasa da elde edilen kullanıcı verileri, aslında birçok alanda yeni avantajlar oluşturabilecek değerdedir. Kullanıcı beklentilerini anlamanın en iyi yollarından biri olan ve günümüz markalarının sadece bir kısmının yatırım yaptığı sosyal dinleme araçları, 2019’da daha da ön planda yer alacak ve sosyal medya dinlemesi yapan markaların doğru müşterilerle buluşma oranlarını yüksek seviyelerde arttıracaktır. Bu nedenle sosyal dinleme, 2019 yılında birçok markanın sosyal medya başarısını belirleyecek bir iş alışkanlığı haline gelecek gibi duruyor.

Eğer sosyal dinleme araçları dikkatinizi çekiyor ve 2019 yılında sosyal medya analitiğinden faydalanmak istiyorsanız, 2018’in en başarılı sosyal dinleme araçları listesine göz atabilirsiniz.

2. Video içeriği

Her yıl içerik pazarlamada videonun gücü, tıpkı bir kartopu gibi gittikçe büyüyor ve 2019 yılında da video içeriklerinin sosyal medyada oldukça önemli bir etki oluşturması bekleniyor. Hatta uzmanlara göre sosyal medya tüketimindeki mevcut içerik kullanımının %80’i çok yakında video olacak. Özellikle de canlı yayınlara duyulan ilgi, geçtiğimiz senelere oranla 2019 yılında daha büyük bir artış ivmesi yaşayacak.

Bugün, oldukça popüler olan canlı yayın trendinin Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında kullanılması, yayın başlangıç bildirimleriyle takipçilerle doğrudan bir etkileşimin başlamasını sağlayabiliyor. Bu durum video pazarlamada anlık etkileşim için oldukça önemli bir adımdır. Bunun dışında canlı yayınların gerçek zamanlı etkileşim oluşturması, kullanıcı tarafında daha fazla güven oluşturmakta ve bu da yayınların daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Daha önceki senelerde olduğu gibi 2019’da da video içeriği ve canlı yayın ağırlıklı konseptler, gücünü arttıracak gibi duruyor.

3. Mikro Influencerlar (Micro-influencers)

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, sosyal medya influencerları markaların öncelikli tercihi haline geldi. Artık Instagram yıldızları, Twitter yazarları ve Youtube milyonerleri sosyal medya pazarında büyük bir güce sahip. Milyonlarca takipçiye sahip influencerlar, oluşturdukları vlog, tweet ya da diğer paylaşımlarla televizyon reklamcılarının ulaşabildiğinden çok daha fazla kişiye çok daha kısa sürede ulaşabiliyor.

Haliyle artan Influencer Marketing’in gücü ile sağladıkları hizmet ücretleri de her geçen gün artıyor. Bu durumda markaların tercihi de daha az etkileşim kitlesine sahip influencerlar ile bir araya gelmek oluyor. Sonuçta markalar için önemli olan sayıdan çok doğru kitle ile etkileşime geçmek.

Daha az sayıda; ancak daha stabil bir takipçi kitlesine sahip mikro influencerlar, 2019 yılında pazarlamacılar tarafından daha fazla tercih edilecek gibi duruyor. Ayrıca takipçilerinin isteklerini yüzdelik dilimde daha fazla gerçekleştirebiliyor olmaları, onları markalar tarafında daha da özel kılıyor. Özetle, 2019 yılında hedef pazar etkileşimi için mikro influencer tercihinin artışı büyük bir potansiyele sahip görünüyor.

4. Kişiselleştirme

Sosyal medyada kişiselleştirme, kullanıcı verilerinin toplanıp analiz edilmesi ve oluşturulan içeriklerin otomasyon teknolojileriyle kullanıcılarla buluşturma stratejisidir. Hedef odaklı etkileşimin en etkin şekillerinden biri olan kişiselleştirme, adından da anlaşılacağı üzere, kişisel bazda kullanıcı beklentilerini karşılayacak bir yapıya sahiptir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama olarak da bildiğimiz bu strateji, kullanıcıların satın alma geçmişine, tıkladığı bağlantılara, sosyal medya gönderilerine ve diğer davranışlarının değerlendirilmesiyle kurgulanmaktadır. Bugün zaten birçok e-mail, video içeriği, ürün ve servis önerileri farklı platformlarda kişiselleştirilmiş bir yapıda kullanıcılarla buluşturulmaktadır. Netflix’in daha önce izlediğiniz dizilere göre yeni bir dizi önermesi veya Amazon ve eBay’in daha önce satın aldığınız ürünlere göre yeni ürün önerilerinde bulunması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Haliyle 2019 yılı da önceki yıllara göre daha kişiselleştirilmiş ve kullanıcı davranışlarını daha iyi algılamayı hedefleyen bir yıl olacak. Bu konuyla bağlantılı olarak, sosyal medya platformlarının mevcut analitik araçlarının da gelişeceğini düşünüyoruz.

Kullanıcılarınızın beklentilerini karşılamak ve onlara özel bir deneyim sunmak için 2019 yılında kişiselleştirmeyi arka plana atmayın. İçerik kişiselleştirme ile hızlandırılmış bir müşteri yolculuğu tasarlayın. Böylece hem siz hem de takipçileriniz kazansın!

5. Gerçek zamanlı etkileşim

Gerçek zamanlı pazarlama için en önemli kanallardan biri olan sosyal medya, ürünlerin, servislerin, hizmetlerin ve kampanyaların ilgili müşterilerle doğru zamanda buluşması için oldukça önemli bir güce sahiptir. Kullanıcıların 7/24 aktif rol aldığı bu pazarlama kanalı, chatbotlar, canlı sohbet, satış sayfaları gibi günün her saati kullanıcı hizmeti sağlayan çözümleri barındırmaktadır. Bu servisler sayesinde kullanıcılar, istedikleri vakit markalarla etkileşime geçebilir ve günün herhangi bir anında hizmet alabilirler.

Zaman kavramının her geçen gün daha fazla değer kazanmasıyla gerçek zamanlı etkileşim çözümleri, 2019 yılında da tüm sosyal medya kanallarında bizlerle olmaya devam edecek gibi duruyor. Yeni yıl, bu çözümle tanışmanız ve pazar rekabetinde gerçek zamanlı pazarlama avantajıyla yer almanız için doğru bir yıl olabilir.

2019 yılı boyunca tüm güzellikler sizinle olsun!

Kaynak:
SocialMediaToday

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir