Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

İş dünyasının dijitalleşmesi, bugünlerde çevrimiçi girişimci sayısını da oldukça arttırdı. Artık hemen hemen her girişimci ilk adımını çevrimiçi kanallara atıyor ve gelişim sürecini dijital kanallar üzerinde yönetiyor. Ya kendine ait bir web sayfası oluşturarak işe başlıyor ya da rakiplerinin de bulunduğu bir dijital platforma katılarak hızlı satışa başlıyor. Tabii ki sadece bir platformda satış yapması veya servis sağlaması yeterli olmuyor. Ürün ve hizmetlerini tanıtan video ve blog içerikleri oluşturarak hedef kitlesiyle bir araya gelmek için çalışıyor. İçeriklerini sosyal ağlarda paylaşıyor. Eğer web sitesi varsa kesinlikle arama motoru optimizasyonu için vakit ayırıyor. Kısaca, günümüz dijital dünya girişimcileri müşteri ile buluşabilmek için mevcut tüm kanalları kullanıyor ve müşteri beklentilerini karşılayacak bir deneyim oluşturmak için çalışıyor.

Tabii ki bu süreçleri yöneten girişimciler, markalarını öne çıkarabilmek ve rekabette fark yaratabilmek için yaratıcı fikirlerini hayata geçirerek her geçen gün daha fazlası için araştırmaya da devam ediyor. Başlangıçta yaratıcı ve yenilikçi hareket etmek her ne kadar kolay gibi gözükse de bir süre sonra bu süreç kendini tekrar eden bir yapı haline dönüştürebiliyor. Bu nedenle çoğu çevrimiçi işletme yapısı yeni bir yönelim veya çözüm için zaman ayırmanın ya maliyetli olacağından yakınıyor ya da mevcut çözümü güncellemenin riskli olacağı endişesini taşıyor. Durum böyle olunca da gün ve gün yaratıcılığını kaybediyor ve standartlara bağlı kalan bir kurum olarak hayatına devam ediyor.

Bu içeriğimizde kişisel veya marka bazında yaratıcı çözümler oluşturma enerjinizi kaybetmemeniz ve yeni çözümler oluşturarak kazanan olmanız için üretkenliğinizi destekleyecek 5 taktiği sizlerle paylaşıyoruz.

İşte çevrimiçi işletmenizde yaratıcı çözümler oluşturmanızı sağlayacak 5 taktik!

1. Üretmeden önce tüketin


Eğer başarılı bir ürün, hizmet, servis, kampanya veya içerik üretmek istiyorsanız, sektörünüzle ilgili iyi bir araştırmacı olmanız gerektiğini kesinlikle unutmayın. Sosyal medya ve arama motorlarının gücünü kullanarak çalışma alanınızla ilgili araştırma yapmak hem güncel kalmanızı sağlayacak hem de yeni fikirler için iyi bir ilham kaynağı olacaktır. Gerekiyorsa arama motoru sayfalarında son sayfalara kadar gidin. Sektörünüzle ilgili sosyal medya hesaplarını dolaşın. Size ilham veren çözümler, aklınızı daha iyi çalıştırmanızı sağlayacaktır. Harekete geçmeden önce mevcut çözümleri araştırın, bulun ve tüketin. Üretmeye daha sonra başlayın.

‘’Yaratıcılık, neler yaptığınızla değil, aklınızı nasıl çalıştırdığınızla ilgilidir.’’
-Robin Sharma

2. Yaratıcılığınızı susturun

Eğer işiniz gereği sürekli yaratıcı olmak ve yeni çözümler üretmek zorundaysanız, bu süreçler bazen oldukça zorlayıcı olabiliyor. Hatta belirli dönemlerde sürekli aynı çizgiler üzerinde dolaştığınızı düşünebiliyorsunuz. Böyle dönemlerde yaratıcılığınızı tekrar ortaya çıkarabilmek için ondan uzaklaşmanız gerektiğini hatırlayın. Size ne iyi geliyorsa onu yapın. Mesela; yürüyüşe çıkın, meditasyon yapın veya kitap okuyun. Her şey gibi beynin de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

3. Düşünce ve fikirlerinizi paylaşın

Yapacağınız veya girişimde bulunacağınız iş ne olursa olsun çalışma sürecini uçtan uca tasarlamak, gelişmeleri ön görmek ve süreci değerlendirmek başlangıçta kolay gözükebilir. Böyle olması da oldukça doğaldır; çünkü içerisinde hayal barındıran her şey keyiflidir ve kafada çabukça çözülebilir. Ancak işler gerçekleşmeye başladığında bazı engeller çıkar ve tüm hayaller, yerini çözülmesi gereken problemlere bırakır. İşte bu noktada bu problemleri paylaşmak ve yakın çevrenizden destek almak daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Hayallerinize ulaşmak için fikir ve düşüncelerinizi yakın çevrenizle paylaşın. Aynı bakış açısına sahip insanlarla iş birliği yapmak hem daha hızlı gelişmenizi hem de işiniz ile ilgili negatif yönleri daha hızlı keşfetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca düşünce ve fikirlerinizi bir danışman veya hayat koçu ile de paylaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmanın kendiniz için büyük bir yatırım olduğunu unutmayın. Yaratıcı bir girişimci için destek oldukça önemlidir. Vizyonunuzu ilerletmek ve başarılı stratejiler oluşturmak için düşünce ve fikirlerinizi paylaşmayı bırakmayın!

4. Doğru araçlara yatırım yapın

Kariyeriniz boyunca doğru araçlara sahip olmak yaratıcılık konusunda avantaj veya dezavantaj olarak karşınıza çıkabilir. Önemli olan sizin için kullanışlı olması ve size yardımcı olmasıdır. Kullanılabilecek en iyi araçların bazılarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Örneğin; pomodoro zamanlayıcısı. Yaratıcı ekipler için  gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunun için internette sınırsız uygulama veya web sayfası bulabilirsiniz.

Pomodoro için tek yapmanız gereken, çalışmaya başlamadan önce 25 dakikalık bir çalışma süresi belirlemek ve süre bitiminde 5 dakikalık bir mola vermek. Ancak bu 25 dakikalık süre içerisinde sadece yaptığınız işe yoğunlaşmanız gerekiyor. Telefonunuzu sessize alın, sosyal medya ve diğer sekmelerin hepsini kapatın. Su içmeye dahi kalkmayın. Bu süre için zaten 5 dakikalık molanızı kullanacaksınız. Günde ortalama 12 pomodoro ile gün içinde harikalar yaratabilir ve kafanızı gün boyunca dinç tutabilirsiniz.

‘’Yaratıcılık bir rastlantı değildir. Yaratıcı olmak için akıllıca bir planlama ve bu plana bağlılık yeterli sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır.’’
– Paul Meyer

5. Sağlıklı bir sistem kurun

Girişimciliği kreatifler için en eğlenceli kılan şey, yaratıcılık sürecini yönetme şeklidir. Yaratıcılık sürecine başlama ve yeni bir şey üretmek için işe koyulmak ise bu sürecin en zorlu aşamasıdır. Çoğu kreatif için işe başlamak aslında büyük bir meydan okumadır. Özellikle de sıkça değişen iş yapısı ve sürekli zamanla yarışıyor olmanın verdiği baskı, kreatiflerin çoğunu oldukça zorlamakta ve gün içerisinde kendilerine zaman ayıramamaları ile sonuçlanmaktadır.

Gün içerisinde kendinize iş yoğunluğu sebebiyle zaman ayırmamanız anlaşılabilir. Peki; bu süreyi güne başlamadan oluşturmak için hiç çaba sarf ettiniz mi? İşe varmadan sakinleşmek ve zihninizi rahatlatmak için her sabah 30 dakika dinlenerek güne başlamayı deneyin. İşe başlamadan kendinize zaman ayırdığınız için beyin iş saatinde problemlerle daha iyi mücadele edecektir. Bu sayede gününüzü daha verimli geçirebilir ve yaratıcı süreçleri daha hızlı atlatabilirsiniz. Tabii ki bu ve yukarıda paylaştığımız diğer öneriler herkes için farklı sonuçlar oluşturabilir. Önemli olan kendinizi keşfetmek ve size neyin iyi geldiğini belirlemekle ilgilidir.

Bu arada bir girişimci veya deneyimli bir işletmeci olarak verimliliğinizi arttırmak ve yaratıcılığınızı maksimum seviyede tutmak için siz ne yapıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir