İş Hayatında Başarılı Olmak: Kötü Alışkanlıklardan Kurtulma Rehberi

Her geçen gün hızla değişen iş yapısı, şirket kültürü ve yönetim değişikliği sebepleriyle belki de milyonlarca insan, zaman yönetimini iyi sağlayamadığı için iş veriminin düştüğü dönemler yaşıyor ve zaman zaman şikayet eden, olumsuz bir karaktere dönüşebiliyor. Bazıları için ise bu durum çok daha uzun sürüyor ve kişinin çalışma enerjisini her geçen gün biraz daha aşağıya çekiyor.

Aslına bakarsanız şikayetçi olabilmek bu durumdan kurtulmak için oldukça iyi bir başlangıç. Ancak sadece iş yapısından, çalışma arkadaşlarından veya asla yetmediğini düşündüğünüz zamandan şikayetçi olmak, sorunu çözüme dönüştürmek için yeterli değildir. Eğer çözüme ulaşmak istiyorsanız, durumu tamamen en başından değerlendirmeli ve öncelikle çalışma performansınızı kötü etkileyen alışkanlıklarınızı belirlemelisiniz. Sonrasında ise bu alışkanlıklarınızı yenilemek için egzersizler yapmalısınız.

Gelin öncelikle bu kötü alışkanlıkları belirleyelim ve çözüme doğru adım adım ilerleyelim.

Hangi kötü alışkanlıklara sahipsiniz?

Herkesin kötü alışkanlıkları vardır; ancak söz konusu iş dünyası olunca, bu kötü alışkanlıkların 4 tanesi diğerlerine göre daha ön planda yer alıyor:

1. Odaklanma eksikliği: Her gün yeni amaçlar ve hedefler için oturduğunuz masanızda bazı günler işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Çözüme ve sonuca ulaşmak için aslında yeterli zaman ve materyale sahipsinizdir; ancak eksik olan konsantrasyonunuz, zamanın iyi değerlendirilmemesi ve çözüme ulaşamamanızla sonuçlanır.

2. Aşırı duygusallık: Yapmış olduğunuz çalışmaları kendinizle özdeştiriyor ve herhangi bir aksilikte hislerinizi direkt olarak müşterilerinizle paylaşıyor olabilirsiniz. Unutmayın, bu durum sizi üzdüğü kadar müşterinizi de üzecektir.

3. Söz vermek; ancak yerine getirmemek: Ekibinize, müşterilerinize veya tedarikçilerinize verdiğiniz sözlerle eylemleriniz arasında tutarsızlık yaşıyorsanız, zaman içerisinde bu durumu yeni tanıştığınız insanlarla da yaşayacaksınız. Bu da zaman içerisinde daha az güvenilen bir kişi olmanızla sonuçlanacaktır.

4. Paylaşmaktan çekinmek: İnsanlar sıklıkla daha önceki tecrübeleri veya kendi tasarladıkları sebeplerden dolayı beklentilerini (fikir/destek/para) paylaşmaktan çekinir. Bu sebeple, belki çoktan çözülecek konular çözülmez ve bu kişilerde giderek artan bir psikolojik ağırlık oluşturur. Bu da çalışma performansına yansır ve iş verimi azalır.

Ünlü motivasyon konuşmacısı Brain Tracy’ye göre, başarılı insanlar, yalnızca başarılı alışkanlıklara sahip olan kişilerdir. Eğer siz de iş hayatında daha başarılı olmak istiyor ve bunun için çalışmaya hazırsanız, kötü alışkanlıklarınızı değiştirerek işe koyulabilirsiniz.

Peki, kötü alışkanlıkları değiştirmek için neler yapmak gerekiyor?

1. Blok çalışma seansı (üretkenlik için)

Odaklanma sorunuyla birlikte gelen üretkenlik problemi, hemen hemen hepimizin enerjisini düşüren ve bu alanda sıkça çözüm aradığımız bir konudur. Eğer siz de bu sorundan yakınıyor ve ne yapacağım diyorsanız, size ‘’Blok çalışma seansı’’nı denemenizi önerebiliriz.

Blok çalışma seansına başlamadan önce geliştireceğiniz veya üzerine çalışacağınız projeyle ilgili iş arkadaşlarınızla konuşun. Arkadaşlarınızın projenizi değerlendirirken, siz de projenizi ya da işinizi ne şekilde ele almanız gerektiğini düşünün. Bu sayede konuya daha hakim ve hazır hale geleceksiniz. Ayrıca bu konuyu bir kahve arası veya öğlen arasında ele alabilirsiniz. Serbest zamanınızda olmanız, konuyu daha rahat değerlendirmenizi ve aynı zamanda daha özgür düşünmenizi sağlayacaktır.

Sonraki aşamada çalışmanıza başlamadan önce kendinize yarım saat veya 45 dakikalık bir zaman dilimi belirleyin. Bu süreç içerisinde çalışmanızı hangi aşamaya getireceğinizi bir yere not alın ve ‘’Blok çalışma seansı’’nızı başlatın! Bu süreye başladığınız andan itibaren yarım saat veya 45 dakikalık süre içerisinde kimse ile konuşmayın, tek odak noktanız işiniz ve hedefiniz olsun. İsterseniz bu çalışmayı ekibinizle birlikte de yapabilirsiniz. Birlikte hareket etmek mücadele sağlayacağı için zamanı yönetmeyi daha iyi öğreneceksiniz.

Ayrıca üretkenliğinizi ve iş dünyası başarınızı arttırmak için ‘’Başarılı insanların 50 alışkanlığı’’ içeriğimizden de esinlenerek başarınızı arttıracak size uygun seanslar oluşturabilirsiniz.

2. Kendi görevlerinizi tasarlayın (Kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırma motivasyonu için)

Duygularımızı hafifletmek için kötü alışkanlıklarımız hakkında zaman zaman konuşuruz. Bu konuşmaları yapıyor olmak kısa vadede her ne kadar bizi rahatlatıyor olsa da, kalıcı çözüme götürmez. Kalıcı çözümler oluşturmak için kendinizi test edebileceğiniz görevler oluşturmak daha faydalı olacaktır. Tabii, bu görevlerden verim almak için bu görevleri, spesifik, ölçülebilir, gerçekçi ve zamana bağlı olarak tasarlamak gerekiyor.

Eğer kendi görevinizi yerine getirmeyeceğinize inanıyor ve bunun için bir kontrol kuvvetine ihtiyaç duyuyorsanız. Bu çalışmayı bir arkadaşınızla da yapabilirsiniz. Sizin görevinizi ve kurallarınızı arkadaşınız, arkadaşınızın görevini ve kurallarını da siz belirleyebilirsiniz. Bu sayede hem arkadaşınız hem de siz kazanırsınız!

Görev tasarlamanın yanında daha fazla motivasyon ve başarı için ‘’İş gücünüzü arttırmak için 6 egzersiz’’ içeriği ile kişisel gelişiminizi de desteklemeyi unutmayın.

3. Size yakın olan çözümlere yönelin (başarılı değerlendirmeler için)

İş hayatında başarı elde etmek en büyük motivasyon kaynağıdır. Ancak bazen başarıya ulaşmak için yanlış yöne yatırım yapıyor ve başarı sürecini uzatabiliyoruz. Hatta bazen başarıya ulaşamadan vazgeçebiliyoruz. Bu durumla başa çıkmak ve başarıdan gelen motivasyonu arttırmak için kendinize bir başarı listesi oluşturabilirsiniz. Ancak bu listeyi oluştururken size yakın olan çözümlere ve kişilere yönelmeyi unutmayın.

Öncelikle iş hayatınızda sizi dinleyecek ve gelişmenizi sağlayacağına inandığınız insanların bulunduğu bir liste oluşturun ve bu kişilerle bir şekilde(e-mail, telefon, sms) iletişime geçin. Ancak bu insanları seçerken aşağıdaki özelliklere sahip olmalarına da dikkat edin:

1. Hedef alanınızda bulunan ancak daha önce hiç iletişime geçmediğiniz insanları belirleyin. Yeni kişiler yeni çözümlerin habercisi olabilir.
2. Hedef alanınızda bulunan ancak sizinle uzun bir süredir çalışmayan insanlara tekrar ulaşın. Tekrar bir araya gelmek geçmişte kalan bağın daha da güçlü bir yapıda oluşmasını sağlayabilir.
3. Çözümleyeceğinize inandığınız problemleri paylaşabileceğinize inandığınız kişilere yoğunlaşın. Bu sayede zamanınızı boşa harcama riskini ortadan kaldırırsınız.
4. Etkileşim kitlesinin size uygun olduğunu düşündüğünüz insanlarla etkileşime geçin. Paylaşımda bulunduğunuz kişilerle ortak paydada bir araya geliyorsanız, bu ortak paydaları birleştirerek bütün bir sonuç elde edebilirsiniz.
5. Hayat çözümlerinizle ortak alanlara sahip kişileri belirleyin. Bu kişilerle iş çözümleri oluşturma noktasında da anlaşma ihtimaliniz yüksektir.

Bulunduğunuz durum veya konum ne olursa olsun insanın çözümü çoğunlukla başka bir insanda bulunmaktadır. Eğer çözüme ulaşmak istiyorsanız en etkili araç iletişimdir.

Bu arada bahanelerden uzaklaşmak ve iş dünyasında başarılı adımlar atmak için alternatif motivasyon çözümlerinin yer aldığı ‘’İş hayatı motivasyonunuzu arttırın’’ içeriğimize de göz atabilirsiniz.

4. Minimum kriterlerle yönünüzü belirleyin (sınırların oluşturulması için)

Eğer ‘’hayır’’ demeniz gereken zamanlarda kendinizi ‘’evet’’ demek zorunda hissediyorsanız, minimum kriterlerinizi belirlemek, bu stresten kurtulmanızı sağlayacaktır. Minimum kriterlerinizi belirlemek için bir ‘’evet-hayır’’ listesi oluşturabilirsiniz.

‘’Evet-hayır’’ listesi oluşturmanın birçok yöntemi olabilir; ancak yöntem ne olursa olsun, oluşturduğunuz liste sayesinde neye evet ya da neye hayır diyeceğinizi önceden biliyor olmanız, etkileşim süreçlerini daha iyi yönetmenizi ve olumlu sonuçlandırmanızı sağlayacaktır. Bu durum zaman yönetimini daha iyi kontrol etmenizi ve bu sayede zamanı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Söz konusu ister iş hayatı ister gündelik hayat olsun hiçbir zaman bir gün diğeriyle aynı olmuyor; ancak ne olursa olsun, zamanı yönetmek ve bizim için daha iyi sonuçlar oluşturmasını sağlamak bizim elimizde.

Unutmayın;
‘’Kötü alışkanlıklar asla kendi kendine yok olmaz. Her kötü alışkanlık aslında bir kendimizi çözümleme projesidir.’’

Abigail Van Buren

Kaynak: https://addicted2success.com/startups/how-to-change-your-bad-habits-for-the-benefit-of-your-business/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir