Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri

Bildiğiniz üzere Apple ürünlerinde macOS ve iOS olmak üzere iki adet işletim sistemi bulunuyor. Bu iki işletim sistemi birbiri ile entegre çalışıyor. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar, dosya aktarımı, cihaz eşleştirme veya devamlılıkla ilgili bazı sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

İşte bu sebeple Mac bilgisayarınız ve Apple telefonunuzu birlikte nasıl yönetebileceğinizi anlattığımız bir içerik oluşturmaya karar verdik. macOS ve iOS cihazlarınız arasında nasıl geçiş yapacağınızı, iPhone içerik yönetiminden çağrı eşleştirmeye, Safari sekme denetiminden, mobil internet paylaşımına kadar birçok konudaki apple çözümlerinin yer aldığı bir Mac ve iPhone verimli kullanım rehberi oluşturduk.

Eğer siz de Apple kullanıcısıysanız, şuan doğru içeriğe göz atıyorsunuz! Şimdi gelin, Mac ve iPhone’ununuzun ‘’Devamlılık’’ olarak bilinen ve kullanım kolaylığı sağlayan bazı özelliklerinin nasıl çalıştığını birlikte inceleyelim.

1. Mac’inizde yer alan içeriği kopyalayıp, iPhone’unuza yapıştırabilirsiniz.

Giriş yazımızda bahsetmiş olduğumuz Apple’ın kullanıcı deneyimini güçlendiren özelliklerinden biri olan ‘’Devamlılık’’, cihazlarınızın arasında işlem sürecini dilediğinizce kontrol etmenizi sağlıyor. ‘’Devamlılık’’ özelliği ile Apple aygıtlarıyla başladığınız herhangi bir işleme diğer aygıtınızı kullanarak devam edebilmenizi sağlıyor. Gelin şimdi bu aygıtlar arası paylaşım sürecinin ilk adımı olan ‘’Evrensel Pano’’ özelliğini inceleyelim.

Evrensel Pano özelliği, Mac bilgisayarınız ve iPhone’unuz arasında pano içeriklerini paylaşmanıza yardımcı oluyor. Oluşturduğunuz veya sahip olduğunuz metin ve grafikleri pano özelliği sayesinde kopyalayabilir ve yapıştırabilirsiniz. Ancak; bu işlemleri sorun yaşamadan gerçekleştirmeniz için kontrol etmeniz gereken bazı adımlar bulunuyor.

1. Eksiksiz işlem özgürlüğü için her iki cihazınızdan da aynı iCloud hesabına giriş yapın.
2. Her iki cihazda da Bluetooth’u aktif edin.
3. Handoff ayarını Mac’iniz ve diğer iCloud cihazlarınız arasında etkinleştirin.

macOS için:
Etkinleştirme sağlarken, öncelikle Apple ikonuna tıklamalı ve ardından da ‘’Sistem Tercihleri’’ne ulaşmalısınız. Sonraki adımda ise ‘’Genel’’e tıklamalısınız. Bu bölümde yer alan‘’Bu Mac ile iCloud aygıtlarım arasında Handoff’a izin ver’’ seçeneğini etkinleştirerek Mac adımlarınızı tamamlarsınız.

iOS için:
Öncelikle ‘’Ayarlar’’ bölümüne erişin ve ardından ‘’Genel’’i tıklayın. Aynı şekilde Handoff bölümüne gidip Handoff’u açın ve etkinleştirmeyi gerçekleştirdikten sonra Mac’inizden içerik kopyalayıp iPhone’unuza yapıştırabilirsiniz.

2. Görevlerinize devamlılık sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir Apple cihazınızda çalışırken, istediğiniz zaman çalışmanızı durdurabilir ve görevinize başka bir cihazda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Örneğin; Mac’inizde not oluşturmaya başlayabilir ve not oluşturmaya kaldığınız yerden iPhone’unuzu kullanarak devam edebilirsiniz. Eğer iPhone’unuzda ‘‘Notlar” uygulaması aktifse, Mac’inizdeki ”Notlar” bölümünde yer alan özel bir simge oluşacaktır. Notunuza kaldığınız yerden devam etmek için bu simgeye tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede içeriği kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Eğer Mac üzerinde not oluşturuyor ve içeriğe iPhone’unuz üzerinde devam etmek istiyorsanız, uygulamalar sayfanızda yer alan ‘’Notlar’’ simgesini tıklamanız gerekiyor. İçeriğe erişmek ve notlar ekranınıza erişmek için iPhone’unuzdaki ‘’Home’’ tuşuna iki kez basmanız gerekiyor. Bu arada aktarma özelliğinin, Safari, Sayfalar, Posta ve Hatırlatıcılar gibi uygulamalarla oldukça iyi çalıştığını hatırlatmamızda fayda var.

3. Web sayfaları, içerik dosyaları ve daha fazlasını aygıtlar arası paylaşabilirsiniz.

iPhone’unuz ve Mac’iniz arasında dosya paylaşmak veya aktarmak istiyorsanız, Mac ve iOS Cihazları için yerleşik bir dosya aktarımı uygulaması olan Airdrop uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

AirDrop uygulaması ile dosya aktarımı için;
1. İlk adımda her iki cihazınızın da ‘‘WIFI” ve ”Bluetooth” özelliklerini etkinleştirmelisiniz.
2. İşlemi başlatmak için paylaşmak istediğiniz içeriği seçmeli, ardından ‘’Paylaş’’ ve ”Airdrop”u seçmelisiniz.
3. Son adımda içeriği paylaşmak istediğiniz AirDrop kullanıcısına dokunarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

AirDrops özelliği ile dosyalar, notlar, fotoğraflar, web sayfaları, hatta kişi listeleri de dahil olmak üzere pek çok içeriği iPhone veya iMac aygıtlarınız arasında paylaşabilirsiniz.

4. İnternet bağlantısı paylaşımı yapabilirsiniz.

iPhone’unuzdan Mac’inize internet paylaşmak için öncelikle ‘’Ayarlar’’ menüsüne giriş yapın. Sonrasında ‘’Hücresel’’e gidin. ‘’Kişisel Erişim Noktası’’na dokunun ve internetinizi paylaşmaya hemen başlayın. Mac cihazınızda yer alan ağlar listesinde iPhone ağınızı görecek ve internete bağlanacaksınız. Ayrıca direkt bağlantı için USB kablosu veya Bluetooth’u da kullanabilirsiniz.

5. Safari sekmelerini yönetebilirsiniz.

iCloud senkronizasyonu iPhone ve Mac’inizde Safari için çalışıyorsa, herhangi bir aygıtınızda açmış olduğunuz sekmeyi diğerinden kapatabilirsiniz. Aygıtlarınız arası Safari senkronizasyonu başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

macOS için:
1. Apple ikonuna tıklayın ve ”Sistem Tercihleri”ni seçin.
2. Sistem Tercihleri’nden ”iCloud”a tıklayın ve Safari’nin yanında yer alan onay butonunu tıklayın.

iOS için:
1. ”Ayarlar’’a gidin ve Apple ID’yi (Apple Kimliği) tıklayın.
2. Apple ID alanında yer alan iCloud’u seçin ve etkinleştirmek için Safari’nin yanındaki geçiş anahtarını sağa kaydırın.

Değişiklikleri yaptıktan sonra, iPhone’da açılan Safari sekmeleri Mac’inizde de görünecektir. Ayrıca iPhone’unuzda Mac sekmelerinizi görmek için de aynı işlemi yapabilirsiniz. İPhone’unuzla Safariye girdikten sonra sağ alt köşede yer alan sekmeler araç çubuğu düğmesine dokunarak Mac’inizde açmış olduğunuz sekmeleri yönetebilirsiniz.

6. Mac bilgisayarınızla çağrı alabilir veya arama yapabilirsiniz.

İPhone’unuza gelen FaceTime ve hücresel aramaları Mac’iniz üzerinden de cevaplayabilirsiniz. Diğer özelliklerde olduğu gibi çağrı eşleştirmesini sağlamak için Mac’iniz ve iPhone’unuzun aynı ağa bağlı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ayrıca, aynı iCloud hesabının yanı sıra aynı FaceTime hesabıyla da oturum açmanız gerekiyor. Bu özelliği kullanabilmeniz için etkinleştirmeniz gereken bazı ayarları aşağıda paylaşıyoruz.

macOS için:
FaceTime uygulamasını açtığınızda menü üzerinden ‘’Tercihler’’i tıklayın. Karşınıza gelen pencerede ‘’iPhone’da Hücresel Aramalar’’ kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun. Facetime ve iCloud hesaplarını eşleştirseniz dahi bu kutucuk işaretli değilse çağrılarınız Mac’inize ulaşmayacaktır.

Yine FaceTime ‘’Tercihler’’ bölümde yer alan ‘’Yeni aramaları şuradan başlat’’ kısmına telefon numaranızı ekleyerek aramalarınızı Mac’inizden cevaplayabileceksiniz.

Ayrıca Mac üzerinden arama yapmak için ise tek yapmanız gereken, FaceTime uygulamasını çalıştırmak ve karşınıza gelen listenin en üstünde yer alan arama kutusuna direkt olarak çevirmek istediğiniz numarayı yazıp, yanında yer alan ahize ikonuna basmak.

Bir diğer seçenek ise FaceTime üzerinde kayıtlı kişiler arasından birini seçmek ve ahize ikonuna tıklayarak aramak istediğiniz numarayı seçmek.

iOS için:
Aynı işlemi iPhone’unuz için uygulamak istediğinizde ise, Mac’te yapmış olduğunuz gibi iCloud hesabınızı kontrol etmek için ‘’Ayarlar’’a ve sonrasında da iCloud içerisine göz atmanız gerekiyor. Eğer iCloud hesaplarınız eşleşmişse tekrar ‘’Ayarlar’’a geri dönebilir ve ‘’FaceTime’’ içerisine girip ‘’iPhone Hücresel Aramalar’’ seçeneğini etkinleştirmelisiniz. Bu sayede iPhone aramalarınızı Mac ile cevaplayabilirsiniz.

7. Mac’inizden SMS gönderebilirsiniz.

iPhone’unuzda kullanmış olduğunuz iMessage uygulamasını Mac’inizde de kullanarak mobil numaranız üzerinden mesajlaşma servisinden yararlanabilirsiniz. Bu servisten faydalanmak için tek yapmanız gereken, iPhone’unuz ve Mac’inizde aynı Apple ID’sini(Apple Kimliği) kullanarak iMessage’da oturum açmak olacaktır.

Bu işlemi yapmak için;
1. iPhone’unuzda ‘’Ayarlar’’ bölümüne, oradan da ‘’Mesajlar’’a gidin.
2. ”Aygıtlar listesi”nde Mac’inizi etkinleştirmeyi unutmayın.
3. Mac’inizde ”Mesajlar” uygulamasını açın. (Altı haneli bir etkinleştirme koduyla karşılaşacaksınız)
4. Bu kodu iPhone’unuza girin ve ‘’İzin Ver’’e dokunun.

Kaynak: https://blogs.systweak.com/2018/10/efficient-ways-to-use-your-mac-and-iphone-together/?mail_act=newsfeed

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

2 Geri Bildirim “Apple Kullanıcılarına Özel: Mac ve iPhone için ‘’Devamlılık’’ Çözümleri”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir