Sosyal Medya Başarınızı Arttıracak 5 Alışkanlık

Günümüzde sosyal medya pazarlaması, iş dünyasında kazanan bir stratejiyi uygulamak için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Özellikle bazı B2C markalarının müşterileriyle olan etkileşiminin ilk basamağında yer alan sosyal medya pazarlama, her gün binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşmanın en sosyal biçimidir.

Sosyal medyada hedef kitlenizle olan etkileşiminizi arttırmak, takipçilerinizin beklentilerini algılamak ve bağlantılı içerikler sunmak, hazırlık sürecini süreklilik ve alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde olumlu sonuçlar oluşturacaktır.

Bu içeriğimizde; sosyal medyada markanızın bilinirliğini arttırmak, takipçilerinizin beklentilerini karşılamak ve sektörde düşünce lideri olarak konumlandırılmak için başarıya ulaşmanızı sağlayacak 5 alışkanlığı paylaşıyoruz. Şimdi gelin bu başlıklara birlikte göz atalım.

1. Takipçilerinizle Düzenli Olarak Etkileşime Geçin.

Sosyal medyada takipçilerinizle ne kadar yakın ilişkiler kurarsanız, kullanıcı beklentilerini daha iyi gözlemleyebilir, anlayabilir ve ilgi alanlarına yönelik içerikler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle zaman kaybetmeden hemen işletmenize ait sosyal medya hesaplarınıza bir göz atın. Son zamanlarda sayfanızda hangi kullanıcıların aktif rol oynadığını inceleyin. Takipçilerinizin yaptığı yorumları cevapsız bırakmayın. Sayfa etkileşimi düşük bir hesabınız varsa, takipçilerinizi etkileşime yönlendirecek içerikler tasarlayın ve paylaşın. Unutmayın, takipçilerinizi ne kadar iyi anlarsanız, kendinizi nerede, ne zaman ve nasıl anlatmanız gerektiğini de o kadar iyi bilirsiniz.

Bu arada sosyal medyada takipçilerinizle düzenli olarak etkileşimde bulunmak için sadece kendi sayfanızı kullanmayın; çünkü artık sadece kendi sayfanız için içerik üretmek yeterli olmuyor. Sosyal medya mecralarına ait çoğu algoritma, artık karşılıklı etkileşimi değerlendirerek diğer kullanıcı sayfalarında öne çıkmanızı sağlıyor. Bu nedenle Sosyal medyada olabildiğince sosyal olun. Takipçilerinizi siz de takip edin. Takipçilerinizin paylaşımlarına yorum yapın. Hatta kendinize bir etkileşim planı tasarlayın. Örneğin; takipçilerinizin paylaşımlarına günde üç ila beş yorum yapın ya da beğenin. Çok kısa bir süre sonra marka hesabınızın etkileşim sonuçlarına şaşıracaksınız.

2. Sayfa İstatistiklerinizi Düzenli Olarak İnceleyin.

Oluşturduğunuz içerikleri düzenli olarak incelemek, sosyal medyada daha başarılı olabilmeniz için size yol gösterir. Google Analytics’i, Facebook İstatistiklerini veya diğer izleme yazılımlarını kullanarak, içeriklerinizin ne kadar iyi durumda olduğunu, en fazla hangi içeriğin beğenildiğini ve hangi içeriğin en fazla etkileşime geçtiğini öğrenebilirsiniz. Sosyal medyada başarıya ulaşmak için yaptığınız çalışma ne olursa olsun bunu alışkanlık haline getirmeniz gerektiğini de unutmayın!

Analizleri ve istatistikleri düzenli olarak incelemek, hangi tür yayınların yapılmaya devam edeceğini, hangilerinin iyi çalışmadığını ve en çok etkileşimi sağlamak için ne zaman yayınlayacağınızı görebilmeniz için size yardımcı olacaktır.

3. Çalışmayan Bir Şey Varsa, Hemen Düzeltin.

Çok sayıda işletme veya kanal sahibiyseniz, muhtemelen sosyal medya paylaşım takviminizi çoktan oluşturmuşsunuzdur. Eğer oluşturmadıysanız, bir an önce bunun için vakit ayırmalı ve sosyal medya sayfalarınız için düzenli ve sürekli uygulayabileceğinizi düşündüğünüz bir paylaşım takvimi oluşturmalısınız.

Paylaşacağınız içerikleri bir hafta veya bir ay öncesinden hazırlayarak sürekli ve düzenli paylaşım için kendinize bir program oluşturmak sizi hem ‘’içerik yok, ne yapacağız?’’ derdinden hem de ‘’zaman ilerliyor nasıl yetiştireceğiz?’’ baskısından kurtarabilir. Ancak bazen sadece plan oluşturmak yeterli olmayabilir ve oluşturduğunuz içeriklerin karşılığını almadığınızı düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda başarıya ulaşmak için ”dene ve öğren” yönteminden de yararlanabilirsiniz.

Örneğin; Cuma akşamları yaptığınız paylaşımların, haftanın geri kalanında yaptığınız paylaşımlara oranla daha az etkileşim aldığını keşfettiniz. Cuma günü için olan paylaşım programınızı sabah yayınlamak üzere değiştirmeyi deneyin ya da resim veya video içermeyen yayınlar iyi performans göstermiyorsa, yayınlarınıza daha fazla resim ve video ekleyin. Sosyal medya beklentilerinizi karşılamayan bir şey varsa, bu durumu çözüme kavuşturmak için hiç vakit kaybetmeden hemen harekete geçin.

4. Daha İyi Fikirler için Not Alın.

Yayınlarınızı haftanın sadece belirli günlerinde oluşturmak yerine, önceki günlerde konuyla ilgili birkaç dakikalık araştırmalar yaparak bir alt yapı oluşturun. Yoğunluk sebebiyle bu vakiti bulamadığınızı düşünüyorsanız, başarı için bunu yapmanız gerektiğine kendinizi alıştırın ve araştırın. Araştırırken bulduğunuz içerikleri ve fikirleri bir köşeye not alın.

Fikirlerinizi ekip arkadaşlarınızla paylaşın. Kimden ne zaman ne çıkacağını bilemezsiniz. Yaptığınız her çalışma başka fikirleri beraberinde getirebilir. İş arkadaşlarınızla güncel konular hakkında sıkça beyin fırtınası yapın ve bu fikirleri de not etmeyi unutmayın. Eğer fikir ve düşüncelerinizi not etme alışkanlığını hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, mükemmel bir fikirler listesine sahip olduğunuzu göreceksiniz. Fikirler listesine sahip olmak, sosyal medyada kitlenizin beklentilerini karşılayacak içeriği üretmek için size büyük fayda sağlayacaktır.

5. Diğer Kullanıcıların İçeriklerini de Paylaşın.

Farklı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikleri paylaşmaya çekinmeyin! Bunu yapmak markanızı güçsüz göstermez. Başka kullanıcıların yayınlarını, bloglarını, videolarını ve diğer içeriklerini paylaşmak, çok fazla enerji harcamadan sosyal medya etkileşiminizi arttırmak için iyi bir yol dahi olabilir.

Sosyal medyada ‘’ne ekersen onu biçersin’’ kuralının oldukça iyi işlediğini unutmayın. Eğer siz başka kullanıcı içeriklerini paylaşıyor, yorum yapıyor ve onlarla bir şekilde etkileşime geçiyorsanız, diğer kullanıcılar da aynı şekilde size geri dönüş yapacaktır. Bunu karşılıklı işbirliği olarak da düşünebilirsiniz. Bu şekilde ne kadar çok işbirliği yaparsanız, zamanla o kadar çok etkileşim elde ettiğinizi göreceksiniz.

Kaynak: https://daymondjohnssuccessformula.com/launch-pad/daily-habits-social-media-engagement/

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Siteniz İçin Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2 Geri Bildirim “Sosyal Medya Başarınızı Arttıracak 5 Alışkanlık”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir