Dijital Dünyada Emoji Kullanımı ve Analizi

Emojinin hayatımızdaki yeri

Emoji hayatımıza girdikten sonra dijitalde kendimizi daha iyi ifade ediyor ve duygularımızı daha net belirtiyoruz, öyle değil mi? Hatta bazen sadece emoji kullanarak anlaşmak bile yeterli oluyor. Emojileri, sosyal medyada ve hemen hemen tüm iletişim uygulamalarında kullanıyoruz. Her yerde karşımıza çıkan bu imajlar dijital dünyada jestlerimizi, mimiklerimizi ve duygularımızı ifade etmemizi kolaylaştırıyor.

Emojinin Gücü Adına!

Emoji analizi ile toplumun birçok konuya karşı tutumunun negatif ya da pozitif olduğunu tahmin etmek mümkün. Hatta günümüzde birçok kurum kendi ile ilgili yapılan yorumlardan elde ettiği emojilerle raporlar oluşturuyor ve gelecek etkileşim yapısını bu raporlara göre tekrar inşa ediyor. Aynı şekilde markalar da emoji analizinden yararlanarak, müşteri memnuniyetini ölçüyor ve yeni kampanyalarını bu yüzdeleri değerlendirerek oluşturuyor. Durum böyle olunca bizde bu haftaki içeriğimizde konunun detaylarını sizler için araştırdık.

Emojiyi nasıl ve ne sıklıkta kullandığımızı araştırırken Brandwatch’un 2015 ile 2017 yılları arasında yapmış olduğu ‘’emoji raporu’’ çalışmasıyla karşılaştık. Twitter üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu tarihler arasında 6 milyardan fazla emojinin yer aldığı tweet atıldı. Emoji etkileşiminin en yüksek olduğu Temmuz 2016’da ise 293 milyon emoji kullanıldı. Araştırma boyunca markaların ve kurumların kullanıcılarıyla olan etkileşimi incelenerek, emoji kullanımları analiz edildi ve raporlandı.

Araştırmada bulunan emoji analizlerinden bazıları:

En çok kullanılan 20 emoji

En çok kullanılan 50 emoji

En çok kullanılan 100 emoji

Cinsiyete göre en çok kullanılan emojiler

Havayolları markalarının en çok kullandığı emojiler

Tekstil sektöründe en çok kullanılan emojiler

Hazır gıda markalarının en çok kullandığı emojiler

Emoji geri bildirimine göre en pozitif 10 sektör

Emoji geri bildirimine göre en pozitif 10 marka:

Sonuç olarak, bugün çevrimiçi mecralarda emoji kullanımı %95 oranlarına ulaşmışken, emoji analizine dayanan çalışmalara yer vermek birçok marka ve kurumun hedef kitlesiyle olan etkileşimi belirlemesinde büyük rol oynamaktadır. Gelecekte yazılı metinleri güçlendirmek ve etkileşim yapısını daha iyi algılayabilmek için sizde markanıza uygun emoji kurguları oluşturabilir ve bu kurguları müşterilerinizi daha iyi anlamak için kullanabilirsiniz.

Tüm dünya, artık tek bir dilde konuşuyor; Emoji…

Bu arada aşağıda bulunan ‘’Bu içeriğe emojiyle yanı ver’’ butonunu da kullanmayı unutmayın! 😉

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Dijital Dönüşümün 4 Ana Alanı

Başarıya Götüren 4 İnsan Kaynakları İnovasyonu

Dijital Dönüşüm Neden Önemli? Faydaları Nedir?

Sektörlere Göre Dijital Dönüşüm Örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir