Sosyal Medya Algoritmaları Değiştiğinde Yapılması (ve Yapılmaması) Gerekenler

Pazarlama dünyası için sosyal medya platformlarındaki algoritma değişimi; kampanya yapısı, hedef kitle etkileşimi, ürün sınıflandırılması, uygulama kullanımı, strateji planlaması ve daha birçok konuda değişime gidilmesi ve değişikliklere uyum sağlanması anlamına geliyor.

Peki, sosyal medya pazarlama profesyonelleri bu süreci nasıl takip ediyor ve sosyal medya algoritmaları değiştiğinde süreci nasıl değerlendiriyorlar? Gelin konuyla ilgili detayları Content Marketing World 2018 ( İçerik Pazarlama Dünyası 2018) etkinliğine ‘’içerik pazarlama ve sosyal medya algoritma değişimleri’’ hakkındaki görüşleriyle katılan 20 uzmandan dinleyelim.

Kaplumbağa olun, tavşan değil
Çoğu zaman sosyal medyada olan yeni bir değişim, markalarda bu yeniliğe acil olarak katılım gösterme zorunluluğu iç güdüsünü ortaya çıkarır ve ne olursa olsun kendilerini panikle birlikte bu yeniliğe entegre ederler. Ancak bazen bu değişime geçiş sürecini değerlendirmek, incelemek, anlamak ve bu adımları tamamladıktan sonra harekete geçmek daha bilinçli stratejiler oluşturmanızı sağlayabilir. Bu sebeple doğru zamanı beklemekten kaçmayın, özetle tavşan olmayın, kaplumbağa olun!


Melanie Deziel, StoryFuel Kurucusu

Tüm faktörleri gözden geçirin
Değişen bir algoritma, başarınızı hem olumlu hem de olumsuz olarak değiştirebilir, bu sebeple bu değişimin size sağlayacağı yarar ve zararları listelemek daha akıllı karar vermenizi sağlayacaktır. Sonuçta, içerik türü, içerik kalitesi, içerik oluşturma süresi gibi önemli faktörler iş yapınızın da değişmesine sebep olabilir. Bu sebeple tüm faktörleri gözden geçirerek planlı hareket etmek, içeriğinizin markanıza nasıl bir geri dönüş sağlayacağını önceden belirlemenize yardımcı olacaktır.


Amy Higgins, Sojern İçerik Pazarlama Direktörü

Çevik Düşünün
Büyük bir algoritma değişimi, hipotez testi için mükemmel bir zamandır. Başarısız olacağını düşünseniz dahi güvenli denemeler yaparak algoritmayı daha iyi anlamaya çalışın. Çevik bir pazarlama ekibi, tüm testleri yaptıktan sonra oluşturulacak içeriklerin sosyal medya platformuna nasıl uyum sağlaması gerektiğine dair bir orta nokta bulabilir. Algoritma değişiminin ilk zamanları aktif olmak ve değişimi ilk algılayanlardan olmak bir adım ileride olmanızı sağlayacaktır.


Andrea Fryrear, AgileSherpas Başkan ve Kurucu Eğitmeni

Değişimlerle Büyüyün
Algoritmayı markaya uyarlama sürecini takip ederken değişimlere adapte olmak büyük önem taşır.. Örneğin; sosyal ağlarda video içeriklerinin popüler olduğunu gördüğümüzde, biz de video içerikler üretmeye başladık. Gerçi bu durum çalışma gücümüzü 10 kat arttırmamıza sebep oldu; ancak etkileşim sonuçlarımız eskiye oranla 100 kat artmış oldu. Bu sebeple değişimleri algılamak ve iş gücünü algoritma yapısına göre değiştirmek bazen kaçınılmaz olabiliyor. Büyümek istiyorsanız, değişimleri göz ardı etmeyin ve değişimlerle büyüyün.


Andy Crestodina, Orbit Media Kurucu Ortağı

Bir araya gelin, Değerlendirin ve Uygulayın
Sosyal medya ekibiniz ile yeni algoritma değişimlerini değerlendirmek üzere bir bilgilendirme toplantısı düzenleyin ve bir araya gelerek nasıl bir değişime evrileceğinizin kararını verin. Karar verme süreçleri her ne kadar zor da olsa, yatırım yapacağınız alanı bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bu toplantılar hem gelecek sosyal medya formatınızı oluşturmanızı hem de iş planınızı belirlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu toplantılarda SEO, sosyal medya reklamları, SEM ve benzeri ücretli medya yatırım bütçelerini belirlemeniz açısından da çok önemlidir. Böylece, bir araya gelerek topladığınız bilgileri değerlendirir ve uygulama için hazır hale gelmiş olursunuz.


Margaret Magnarelli, Monster Pazarlama Başkan Yardımcısı

Analizi asla bırakmayın
Algoritma yapısı değişmese bile düzenli olarak analitiğe dikkat etmelisiniz. Düzenli analiz süreci durumunuzu daha iyi değerlendirmenizi sağlar. Bu konuyla ilgili olarak önemli olan, ne olursa olsun panik yapmadan sakin ve düşünerek hareket etmektir; çünkü algoritma değişikliklerine yeterli analiz yapmadan hızlı bir şekilde katılım sağlamak, bir şeyleri eksik yapabilme ihtimalini doğurabilir.


Ian Cleary, RazorSocial CEO’su

A/B testleri yapın
Konu ne olursa olsun herhangi bir konuda A/B test yapıyor olmanız, neyin olacağını, neyin olmayacağını ya da daha fazlasını görmenizi sağlayacaktır. A/B testler performans değerlendirmeleri için biçilmiş kaftandır. Bu sebeple herhangi bir algoritma değişiminde A/B testi yapıyor olmanız, algoritmayı ne şekilde kullanmanız gerektiğini tanımlamanıza yardımcı olacaktır.


Buddy Scalera, BuddyScalera.com İçerik Stratejisti

Neyin eksik olduğunu keşfedin
Değişen algoritmalar sistemde yeni boşluklar oluşturduğu gibi markanızın pazarlama alanındaki boşluklarının bulunmasına da yardımcı olabilir. Örneğin; sosyal medyada video trendinin büyük kitlelere ulaşma potansiyelinin farkına varan bir marka, video içerik üretmiyorsa, kendini bu yapıya entegre edip, etkileşim kitlesini değişen algoritmalara uygun yapıda tekrar keşfedebilir.


Anna Hrach, Convince and Conver Stratejisti

Araştırma yapmayı bırakmayın
Her birey farklıdır ve farklı bir bakış açısına sahiptir. Bu sebeple yeni oluşturulan bir algoritmaya bakış ve uygulama açısı da farklı olacaktır. Sosyal medyada olduğunuzu unutmayın ve sosyal olun. Rakiplerinizin neler yaptığını araştırın. Rakiplerinizin çalışmaları algoritmayı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili yaratıcı fikirlere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca neler yapacağınızı ve algoritma yapısını detaylı olarak öğrenebilmek için uzman bloglardan yararlanın. Başlıkta da söylediğimiz gibi; araştırma yapmayı bırakmayın.


Clare C. McDermott, Mantis Research Araştırma Başkanı

Değişiklikleri ayırt edin
Bir sosyal ağ algoritmalarını değiştirdiğinde, değişikliklerin takibini yapmak zorlaşır; ancak markalar açısından bu değişimin yapısını algılamak kaçınılmazdır. Örneğin; metin gönderilerinden videoya geçilen bir algoritma yapısı stratejik olarak bir grup değişikliği beraberinde getirecektir, ancak değişiklik belirli bir süre sonra ‘’değişiklik’’ olarak değil ‘’normal’’ olarak kabul edilecektir. Bu sebeple normal olanı yapın ve değişiklikleri olabildiğince ayırt etmek için çalışın.


Eli Schwartz, SurveyMonkey Organik Ürün Müdürü

Nitelikli çalışmalar yapın
Algoritmalara uyum sağlamak önemlidir; ancak daha önemli bir şey varsa, o da hedef kitlenizin beklentilerini karşılamaktır. Algoritmanın müşterilerinizle olan etkileşime ne kattığını inceleyin ve daha sonrasında hareket edin. Yeniliklere entegre olurken nitelikli çalışmalar yaptığınızdan emin olun.


Jay Acunzo, Unthinkable Media Kurucusu

Etkileşim için zaman ayırın
Algoritma değişimlerinde bu süreci izleyici olarak takip etmek, daha iyi planlamalar ve stratejiler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu sebeple değişimin gerçekleştiği ilk birkaç hafta ne olduğunu izleyin ve düşünce liderlerine bakın. Etkileşim sürecini başlatmadan analiz için zaman ayırmanız, daha sağlam temellerle hareket etmenizi sağlayacaktır.


Ahava Leibtag, Aha Medya Grubu Başkanı

Nedenleri sorgulayın
İnsanoğlunun sahip olduğu en büyük duyulardan biri de merak etme duygusudur. İnsan merak eder ve neden diye sorar. Birçok olayın çözümüne giden yolda ilk sorulan soru ‘’neden’’ sorusudur. Bu sebeple keşfedilmesi gereken bir algoritma söz konusu olduğunda, bu değişikliğin neden yapıldığını kendinize sormanız birçok çözümü de beraberinde getirecektir. Yalnız her ne olursa olsun, değişimin nedeninin ne olduğundan emin olmak için platformu gözden geçirmeli ve hedef kitle merkezli olmaya devam etmek için uygun eylen planına karar vermelisiniz.


Jeff Julian, Squared Digital CEO’su

Farklı açılardan bakın
Hemen hemen birçok marka yeni gelen bir algoritma ile aynı şeyi yapmaya akın ediyor. Ancak sosyal medyada başarılı ve etkili işlerin aslında herkesin yaptığı değil, özel ve az kişinin yaptığı işler olduğunu biliyoruz. Peki, neden halen aynı şeyi yapmaya devam ediyoruz?


John Hall, Influence & Co Kurucu Ortağı

Yakından takip edin
Sosyal medyada yalnızca kendi içeriklerinizin takibini yapmak yeterli değildir. Etkili bir sosyal medya etkileşimi için sektörde bulunan rakiplerinizin düşüncelerini ve paylaşımlarını da takip etmelisiniz. Sosyal medyayı hedef kitlenizin ilgi alanlarını belirlemek için kullanmak, özellikle yeni algoritmalardaki marka yönelim riskinizi azaltmanızı sağlayacaktır.


Jonathan Crossfield, Chief Content Officer Magazine Editör Başdanışmanı

Düzenli olarak değerlendirin
Güçlü bir sosyal medya programı oluşturmak için içeriklerin düzenli olarak değerlendirilmesi ve gerekiyorsa tekrar yapılandırılması gerekir. Bu bağlamda içeriğinizi, kazanımlarınızı, taktiklerinizi, verilerinizi, kullandığınız materyallerinizi ya da algoritmayı etkileyebilecek herhangi başka bir asetinizi güncellemeye uygunluk açısından devamlı olarak değerlendirmelisiniz. Bu değerlendirme işletmenizle ilgili herhangi bir soru işaretini de aklınızdan çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


Nicole Martin, Pace Strateji ve Analitik Başkan Yardımcısı

Planı baştan kontrol edin
Planın başına dönmek kolay olduğu kadar zor da olabilir, ancak planın başına dönmek, her şeyi daha bilinçli olarak değerlendirmenizi sağlayacaktır. Planınızı değişen algoritma sebebiyle baştan kontrol ederken kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

Neden bu sosyal mecrada yer alıyoruz? Başarıya ulaşmak için ne kadar harcama ve çalışmaya ihtiyacımız var? Başarıya ulaşmak için nasıl bir yol izledik ve şimdi ne yapıyoruz? Eğer bu soruların cevabını verebiliyorsanız, algoritma yapısına uyum sağlamakta zorluk yaşamayacaksınız.


Ron Tite, Church+State Kurucusu ve CEO’su

Algoritmaya dayanıklı olun
Algoritmadaki tüm değişiklikler son kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için tasarlanmıştır. Eğer sizde takipçilerinize veya müşterilerinize güncel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak istiyorsanız, sosyal medya stratejilerinizi, değişen algoritmalara uygun yapıda oluşturmak için çalışmanız gerektiğini unutmayın. Yorulmadan yaratıcı içerik oluşturmaya devam edin.


Nichole Kelly, The Consciousness Marketing Institute Müdürü

Gözünüzü başarıdan ayırmayın
Eğer ne yapmaya çalıştığınızı biliyor ve bunun için bir yol haritası çıkarttıysanız, doğru strateji ile başarıya ulaşabilirsiniz. Keza planlarınızı yeni algoritmalarda da uygulayabilir ve kendinize yeni takipçiler ya da müşteriler oluşturabilirsiniz. Gözünüzü amacınızdan ayırmayın ve değişen algoritmalarla başarıya ulaşma şansınızı arttırın.


John Bucher, Stratejist ve Yazar

Pes etmeyi bilin
Sürekli olarak sosyal medya değişimlerine ayak uydurmaya çalışmak, eğer sosyal medyada çok aktif değilseniz sizi yoracaktır. Bu sebeple yeri geldiğinde marka için ayırdığınız sosyal medya bütçenizi kısmayı da bilmelisiniz.


Alenka Beste, Zavarovalnica Triglav Dijital İçerik Pazarlama Sorumlusu

Kaynak: https://contentmarketinginstitute.com/2018/07/social-algorithm-change/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir