Kendi İşini Kuracak Girişimciler İçin Yol Haritası

Birçok insanın hayalidir kendi işini kurmak ve hayat tarzını işine endeksli olarak biçimlendirmek; çünkü birçok insanın mutluluğu, sevdiği işi yapmakta saklıdır. İnsan çalıştığı her gün, kendine, iş arkadaşlarına ve işine daha fazla değer katmak ister. Üstelik bu bir de kendi işiyse, bu duyguyu daha yükseklerde yaşayabilir. Ancak rekabetçi yaşam şartları ve bulunulan koşullar sebebiyle herkesin kendi işini kurması beklenemez, çünkü iş kurmak, belli kazanımları sağladığı kadar bazı riskleri de beraberinde bulundurur.

Garanti bir işim olsun, bir yerde çalışıp, hayati ihtiyaçlarımı, aldığım eğitim ve yeteneklerim doğrultusunda kazanayım diyorsanız, haliyle girişimde bulunacağınız yönü, kendi işinizi kurmakla değil, sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz iş ortamında çalışarak belirleyeceksiniz. Eğer her türlü riski göze alıyor ve ne olursa olsun ‘’kendi iş yerim, kendi kurallarım’’ diyorsanız artık iş yerinizi kurmak için hazırsınız, ancak bu hazırlık kesinlikle tek etaplı bir hazırlık değil. Daha yapılacak çok çalışma var. Yazının devamında girişiminizde kullanacağınız bazı ipuçlarını sizinle paylaşacağız, ama öncesinde, kendi iş yerinizi kuracağınız ve bu cesarete sahip olduğunuz için sizi tebrik ediyor ve ”Girişimciler Kulübüne Hoş Geldiniz” diyoruz.

Yalnız sadece kulübe katılmış olmanız ve kendi iş yerinizin olması sizi bir girişimci yapmaz, hatta başarılı bir girişimci asla yapmaz. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, doğru parçaları doğru bir biçimde birleştirmeniz gerekiyor. Tabii ki başarı sağlamak istediğiniz sektöre göre bu parçalar ve parçaların sayısı da değişiklik gösterebilir; ancak bir girişimci olarak sahip olmanız gereken bazı mutlak değerler bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde, kendi işini kuracak girişimciler için düzenlediğimiz mutlak değerleri paylaşıp, girişimciler dünyası yolculuğunuza eksiksiz devam etmeniz ve büyük resmi görebilmeniz için temel ihtiyaçlarınızı belirleyerek, size yardımcı olmayı planlıyoruz.

Geçmişten günümüze birçok girişimcinin yaşadığı deneyimler ve sonuçları doğrultusunda, sizler için hazırladığımız 10 madde ile ‘’kendi işini kuracak girişimciler için yol haritası’’ detaylarını gelin birlikte inceleyelim.

1) Yapabileceğiniz En İyi Planı GeliştirinBir iş kurmadan önce, marka yolculuğunuzun hedeflerini belirlemeniz ve bunun için detaylı bir plan oluşturmak, atmanız gereken ilk adımdır. Oluşturduğunuz bu plan, şirket kontrolünü elinizde tutmanız ve şirketi doğru yapıda geliştirmeniz için büyük önem taşır. Bu plan doğrultusunda belirleyeceğiniz tüm maddeler şirketinizin temellerini oluşturacaktır.

2) İşletme Ekonominizi Güvence Altına Alın

İşletmelerin kuruluş amacı her ne kadar kazanç olsa da, yeni açılan bir işletmenin ilk aylarında kazanç oranı, gider oranından çok daha düşük olabilir. Bu sebeple yeni bir işletme açtıysanız, çalışanlarınızın maaşı, işletme giderleri, vergi ve benzeri ödemeleri belli bir süre kazanç elde etmeden ödeyebileceğinizden emin olun. Bunun için işletme kredileri alabileceğiniz bankalar ve ya KOSKEB gibi geri ödeme yapmak zorunda kalmadığınız kuruluşlara başvurarak, şirket ekonominizin ilk aylarını garantiye alabilirsiniz.

3) Takımınızı Oluştururken İyi Düşünün

İyi bir oyuncu olabilirsiniz, ancak bu, iyi bir yönetici olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu sebeple çalışma ekibinizi oluştururken tıpkı bir teknik direktör gibi düşünmeli ve çalışanlarınızı seçerken, düşünerek ve üzerine çalışarak bir karar vermelisiniz, çünkü verdiğiniz bu kararla, ileride teslim edeceğiniz işlerin hangi ekipten çıkacağı ve nasıl sonuçlar doğuracağının kararını da vermiş olursunuz.

Ayrıca gelecekte oluşabilecek herhangi bir monotonluk ve sabitliği ortadan kaldırmak için işinizde farklı bir yetenek havuzuna sahip olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu konuda işinizin yapısı ve ana ihtiyaçlarınız için ideal çalışanları bulmak gerçekten zor olabilir. Bu sebeple ulaşabileceğiniz potansiyel çalışanlar için işinizi daha çekici hale getirmek, doğru kişilere ulaşmak için iyi bir yol olacaktır.

4) İşinizi Güvenli Bir Yapıda Kurun

Hayatın neresinde hangi durumda olursanız olun, güvenlik her zaman önceliklidir. Özellikle hayatınızın amacı olan ve kendinizi bulduğunuz bir alanda, yani işinizde, güvenli bir ortamda çalışmak birçok şeyden daha öncelikli olmalıdır. Bu sebeple çalıştığınız yerin fiziksel olarak güvenlik şartlarını sağlaması dışında, eğer dijital bir sektörde yer alıyorsanız, siber suçlara karşı da güvenli bir ağa sahip olduğunuzdan emin olun. Dijital bir iş, dijital ağlardan gelebilecek saldırılara karşı hassas olabilir. Bu sebeple dijital varlıklarınızın güvenliğinden emin olun. Sizi tehlikeye sokabilecek hamleleri analiz edin ve güvenli alanlarınızı oluşturarak, mat olmaya imkan bırakmayın.

5) Planlı Hayal Kurun ve Bunları Gerçekleştirmek İçin Çalışın

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi insanoğlunun sahip olduğu ve insanlığın gelişmesini sağlayan en etkili duygu, hayal etme duygusudur. Her şey hayal edilerek bir yönelim kazanır ve arkasından merak edilerek gelişim sağlanır. Hayal gücü ve merak üzerine, çalışma da eklendiğinde sonuca ulaşılır ve ürün elde edilir. Başlıkta da belirttiğimiz gibi, hayal etmeyi bırakmayın.

Ayrıca markanızı her 5 yılda bir yenileyin. Çalışma yapısını, hedeflerini, hayallerini ve gerekiyorsa departmanlarını dahi güncelleyin. Bu sayede orijinal kalır ve zamana ayak uydurabilirsiniz. Unutmayın; hiç bir marka, çalışma yapısı ve iş düzenini rakiplerinin gerisinde kalacak şekilde inşa etmek istemez. Gözünüzü açın! Sektör devleri ve rakiplerinizin nasıl çalıştığını inceleyin, bu çalışma şekillerini yapılandırıp, kendi markanız için kullanın.

6) Dünyayı takip edin

Bir konuya ne kadar ilgi duyuyorsanız o kadar bilgilenirsiniz. Eğer yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz, yeteri kadar ilgiye de sahip olmadığınızı hatırlayın. Böyle bir durum karşısında hemen ilginizin ne olduğunu hatırlayın ve araştırmaya koyulun. Dünyada neler olup bittiğini yakından takip etmek için sosyal medyadan yararlanabilirsiniz. Sosyal medyada dolaşan haberlerin, müşterilerin neler aradığı ve beklentilerinin ne yönlü olduğu hakkında önemli bir etkisi vardır. Araştırmayı asla bırakmayın. Hiç beklemediğiniz bir yerde karşılaştığınız bir görsel veya bir yazı bile, aklınızda yeni fikirlerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, sektörünüzle ilgili trendleri yakından izlediğinizden ve gerçekleşen değişikliklere ayak uydurduğunuzdan emin olun.

Sosyal medya trendleri, hedef kitlenizin beklentileri anlamına gelir. İşletmenizin tüm güncel gelişmelere sahip olup, satış potansiyelini arttırması için sosyal medyayı aktif olarak kullanın. Sosyal medyanın iş dünyasında nasıl bir etki oluşturabileceğini asla küçümsemeyin.

7) Mümkün olduğunca farklı olun

Modern dünyada başarılı olmak istiyorsanız, işinizi ‘’ne yapmak’’ üzerine değil, ‘’nasıl yapmak’’ üzerine inşa etmelisiniz. Bu durumu iş yapınızda uygulamanın yanında, iş etiğiniz ve bakış açınızda da uygulamak markanızı bir adım ileriye taşıyacaktır.

Yaşadığımız dönemde satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerden daha çok oluşturulan deneyimin sattığını unutmayın. Ayrıca farklı bir işletme olmak, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çeker ve şirketinizin daha etkili görünmesini sağlar. Bunu da müşterileriniz ve kendi yapınız için oluşturduğunuz deneyim ile sağlarsınız. Unutmayın! İlk izlenim için ikinci bir şans yoktur.

8) İşletme Ekonominizi Verimli Yönetin

Kişisel finans ekonomisini dahi yönetmek, zorlu bir süreçken, işletme finansmanını yönetmek daha da stresli olabilir. Bu sebeple işletmenizde yatırım yapacağınız alanları iyi belirlemek iyi bir planlamayı da beraberinde getirir. Bu durumu kontrol altına almanın en iyi yolu, şirketinizin mali durumunu sizin için üstlenecek bir işletme muhasebecisi ile gerçekleştirmektir. Bu sayede yatırımlarınızın geri dönüşlerini daha iyi takip edebilir ve finans dengenizi daha etkili bir biçimde bütçelendirebilirsiniz.

9) Pazarlama Ağınızı Geliştirmek İçin Yatırım Yapın

Sadece doğru ürün ve servise sahip olmak yeterli değildir. Markanızı olabildiğince etkili ve doğru alanlarda pazarlamayı da ihmal etmemelisiniz. Şirketinizi ileriye taşıyacak ve gelecekte markanıza değer katacağını düşündüğünüz pazarlama stratejileriyle ağınızı büyütmek için yatırım yapın.

10) Kendinizi ve Ekibinizi İyi Tanıyın

Bir iş yeri sahibi olarak kim olduğunuz konusunda rahat olmanız oldukça önemlidir, ancak sadece kendinizi tanımak yeterli değildir. Markanızın marka olmasını sağlayanın bir ekip olduğunu unutmayın. Ekibinize değer verin ve onları olabildiğince iyi tanımaya çalışın. Markanızın ve çalışanlarınızın güçlü yanlarını biliyor olmanız, kendi sınırlarınızı belirlemenize de yardımcı olacaktır. Bu sayede yapabileceğiniz işlerin planlamasını daha etkili çözümlerle belirleyeceksiniz ve iş süreçlerinde yaşanabilecek belirsizlik ve tekrar edilmesi gereken iş süreçlerini daha az yaşayacaksınız. Başlıktaki görselden de anlayabileceğiniz üzere, çarkları doğru kurmak, işlevsel ve çözüm odaklı bir ekip olmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda kendi işini kuracak girişimcilerin başlıkça dikkat etmesi gereken maddeleri sizler için derledik. Tabii ki, sadece bu maddeleri ele almak yeterli olmayacaktır. Bu maddeleri kendi markanız için özelleştirmek ve kendi yapınıza değer katacak özelliklerle geliştirmek size kalıyor. Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi, ‘’Neyi uyguladığınızdan çok, nasıl uyguladığınız önemlidir’’.

SocialBusinessTR ekibi olarak tüm girişimcilere iş dünyasında bol şans ve başarı diliyoruz.

Kaynak: https://www.openbusinesscouncil.org/2018/06/startup-owners-top-10-secrets-business-success/

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2021 Yılında Social Business’da Yaşananlar

Dünyayı Ele Geçirmek için 3 Saniye Kuralı

2022 Sosyal Medya Görsel Boyutları

2022’de YouTube Kanalınızı Nasıl Büyütürsünüz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir