Z Kuşağının Alışveriş Dünyasından Beklentileri

Küçükken illaki bir teyze veya amca sizi bir yerde yakalayıp ‘’sizler bizim geleceğimizsiniz’’ demiştir. Şimdi bizler büyüdük ve benzer cümleleri söyleyen tarafta yer alıyoruz. Bu durum, dünya var oldukça da yapısını korumaya devam edecek gibi duruyor, çünkü her nesil bir önceki neslin bilgi ve becerisinden faydalanarak kendini daha da geliştiriyor. Bu da, gün geçtikçe artan eğitim kalitesi, daha gelişmiş teknolojiler ve dolayısıyla daha bilgili ve becerili insanlar anlamına geliyor.

Söz konusu sürekli değişen kuşaklar ve yenilenen teknolojiler olunca, markalar da kuşaklara uygun kanalları ve teknolojileri kullanarak etkileşim araçlarını geliştiriyor ve değerlerinin devam edebilmesi için yatırımlarını güçlendiriyorlar.

Günümüz ekonomik koşulları ve potansiyel tüketici kitlesi değerlendirildiğinde, markalarının yatırım merkezinde Z kuşağı yer alıyor. Tam olarak 1996 ile 2001 yılları arasında doğan ve dünya nüfusunun %25 ini oluşturan Z kuşağının, yakın gelecekte satın alma gücünü ele geçireceği ve ekonomik piyasada söz sahibi olacağı markalar tarafından oldukça iyi biliniyor. Bu sebeple markalar, değerlerini devam ettirebilmek ve kazançlarını arttırmak için yatırımlarını Z kuşağına yönelik çalışmalarla geliştiriyor.

Geçtiğimiz yıl Ulusal Perakende Federasyonu ve IBM’in İş Değerleri Enstitüsünün, 16 ülkeden 13 ile 21 yaş arasında 15.000 tüketici ile ‘’Z kuşağının dijital alışkanlıkları ve tercihleri’’ başlıklı araştırmasıyla, markaların gelecekteki yapısı ile ilgili önemli sonuçlara ulaşıldı.

Araştırma sonucunda oluşturulan rapora göre, dijital cihazların dünyasında dünyaya gelen bu kuşağın mobil cihazları sevdiği, ailelerinin onlar için yaptıkları harcamaların oldukça fazla olduğu ve dijital dönemin çocukları olmalarına rağmen hala fiziksel mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirlendi.

Çalışmanın ikinci kısmında ise, satın alma sürecinde Z kuşağının beklentileri üzerine yapıldı. Araştırmaya göre Z kuşağı, markaların şeffaf ve net olmasını bekliyor. Ayrıca Z kuşağının %44’ü, ürünlerin tasarım sürecinde etkin rol oynamak istediğinden de bahsetti. Bu da kişiselleştirilebilir ürün alımının geleceğimiz günlerde artacağının iyi bir göstergesi olarak raporlara kaydedildi.

Yapılan araştırmayla ilgili olarak Z kuşağının gelecekteki alışveriş deneyimi beklentileri ve marka çözümlerini gelin birlikte inceleyelim.

Dijital Mağazalar ve Hızlı Etkileşim

Yapılan araştırmaya göre Z kuşağının %47’si alışveriş yaparken akıllı telefonlarını kullanıyor ve mağaza içi dijital etkileşime önem veriyor. Bu durum perakendeciler için Z kuşağı ile mağaza içinde etkileşimde bulunmak ve alışverişe teşvik etmek için birçok teknolojiden yararlanabileceğini gösteriyor. Ayrıca katılımcıların %54’ü, giyilebilen ürünleri fiziksel olarak giymeden deneyebilmelerini sağlayan ‘’sihirli ayna’’ gibi araçları mağazalarda görmek istiyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, gelecek yıllarda perakende sektöründe yapılacak teknolojik gelişmelerin mağaza içi deneyimleri şekillendireceği bekleniyor. Ayrıca yatırım yapılacak teknolojik alanların başında otomasyon, yapay zeka ve IoT’nin yer alacağı düşünülüyor.

Basit bir örnekle; mağazaya ait bir mobil uygulama ile mağazanın tamamını gezmek zorunda olmadan kampanyalı veya indirimli ürünler ve ürünlerin mağazada bulunduğu yerleri gösteren bir mobil uygulama ile bilgilendirildiğinizi düşünün. Bu sayede beklentilerinize hızlı bir şekilde ulaşabilir ve satın alma sürecinde daha hızlı karar verebilirsiniz.

Hatta tüm bu süreci biraz daha geliştirecek olursak, bu uygulamanın oyunlaştırıldığını, her satın alma ile oyun kurgusuna bağlı görevleri tamamladığınızı ve size özel ürünler ile ödüllendirildiğini düşünün. Alışveriş deneyimini sadece aldığınız ürünlerle değil, aynı zamanda dijital profilinizde kazandığınız puanlar ve özel ödüllerle daha etkili bir deneyim haline getireceksiniz.

Kişiselleştirilmiş Fiyatlar, Ödüller, Servisler ve Daha Fazlası


Yapılan araştırmada Z kuşağının kişiselleştirilmiş deneyime oldukça önem verdiği belirlendi ve birçok müşterinin marka ile bağlantı kurmak istediği sonucuna varıldı. Bu bağlamda Z kuşağının markalardan beklentileri, kişiselleştirilmiş fiyatlar, ödüller ve hizmetler yönünde ağırlık bastı.

Kişiselleştirme konusunda Z kuşağının büyük bir kısmı, alışveriş geçmişi ve bireysel tercihlerine özel alışveriş deneyimi beklentisinde olduğunu ve bunu başarabilen markalarla etkileşim halinde olmak istediğini belirtti.

Araştırma katılımcılarının  %64’ü özel fiyat ya da hizmetin oldukça önemli olduğunu, %65’i ise özel fiyat ve hizmetlerin alışveriş yapacakları mağazayı seçmelerinde büyük bir etken olduğunu belirtti. Geleceğin müşterileri, kişiselleştirilmiş teklifler, ödüller ve servisler sunabilen mağazaları tercih edeceklerini söylüyorlar. Peki, siz kişiselleştirilmiş bir mağaza deneyimi oluşturmak için hazır mısınız?

Tasarım Süreci Birlikteliği

Yapılan araştırmalar sonucunda, Z kuşağının alışveriş deneyimlerini kişiselleştirme konusunda oldukça ısrarcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yeni interaktif grup, kendi alışveriş deneyimlerini kişiselleştirmek ve geliştirmek için perakendeciler ve markalarla işbirliğinde olmak istiyorlar. Özellikle de ürün tasarlama sürecine dahil olmak istediklerini belirten kadın ve erkek katılımcılar, hiç kimsenin sahip olmadığı ve kendilerine özel ürünleri tasarlamak istediklerini belirtti. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerin %45’i, kadınların ise %52’si, kendi zevklerine uygun tasarım yapabilme araçlarını kullanmak istiyorlar.

Herkesin ürün tasarımı hakkında bir yorumu vardır, eğer bu teknolojiyi perakendeciler kullanırsa artık bu yorumlar, yorum olarak kalmayacak ve artık özgün tasarımlar konuşacak gibi duruyor. Düşünsenize, günümüz mağazalarında artık kendi kıyafet ve aksesuar tasarımlarınızı yapabileceksiniz. Hatta belki de 3D yazıcı desteği ile cihaz tasarımlarını dahi düzenleyebilmek mümkün olacak.

Peki, bu yeni nesil alışveriş kuşağının beklentilerini karşılamak için perakendeciler ne kadar hazır?

Kaynak: https://www.ibm.com/blogs/think/2018/01/nrf-gen-z/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Dijital Dönüşümün 4 Ana Alanı

Başarıya Götüren 4 İnsan Kaynakları İnovasyonu

Dijital Dönüşüm Neden Önemli? Faydaları Nedir?

Sektörlere Göre Dijital Dönüşüm Örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir