Facebook Business ile Pazarlama Sanatı

Günümüzün en yaygın ve etkili pazarlama kanallarından biri olan sosyal medya, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla pazardaki payını arttırıyor. Milyonlarca kullanıcının yanı sıra, milyonlarca çevrimiçi mağazanın da bulunduğu sosyal medya, kullanıcıların zaten aktif olarak etkileşimde olduğu bu platformu satış potansiyeline çevirerek, kullanıcılar için sosyal bir alışveriş deneyimi oluşturuyor.

Marka ile direk etkileşime geçme şansı oluşturan sosyal medya pazarlaması, markanın kendini anlatmasını değil, müşterilerin müşterilere markayı anlatmasını sağlıyor. Hatta doğru kampanyalar oluşturulduğunda sosyal medyanın gücü sınırları aşarak, kullanıcıları çevrimiçi dünyadan gerçek dünyaya dahi yönlendirebiliyor. Bu sebeple sosyal medya pazarlaması, günümüz dünyasına açılmak için oldukça etkili pazarlama alanlarından biri olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

Tüketicilere daha yakın hissetmek isteyen markalar için sosyal medya pazarlaması, düşük maliyeti ve hedef kitleye hızlı ulaşma seçenekleri ile dijital dünyanın pazarlamacıları için olmazsa olmaz dijital platformlar listesinde yerini almaktadır.

Bugünkü içeriğimizde Türkiye’de kullanım oranı oldukça yüksek olan ve sosyal medya pazarlamasında büyük bir yeri olan ‘’Facebook Business’’ ile ilgili detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Facebook üzerinde başarılı bir satış organizasyonu için gereken adımları gelin birlikte inceleyelim.

 

1) Facebook Business (Ticari) Hesabınızı Oluşturun
Facebook üzerinden satış yapmak ve bu platformda pazarlama kampanyaları oluşturmak istiyorsanız, kişisel hesabınızı bir kenara bırakın ve Facebook ticari hesabınızı bir an önce oluşturun. Facebook Ticari hesabınızla normal bir kullanıcı hesabının sahip olmadığı özelliklere sahip olursunuz. Facebook Ticari hesabın en önemli özelliği, doğrudan satış gerçekleştirebileceğiniz bir platform oluşturabilmenizdir.

Facebook sayfanızı çevrimiçi bir mağaza olarak kullanmaya hemen başlayın ve müşterilerinizin doğrudan alışveriş yapabileceği bir alışveriş platformu oluşturun. Facebook Business yolculuğuna aşağıda bulunan linkten ulaşabilir ve ticari hesabınızı hemen oluşturabilirsiniz.

Facebook Çevrimiçi Mağaza yolculuğunuza başlangıç linkiniz: https://business.facebook.com/

 

2) Çevrimiçi Facebook Mağazanızı Biçimlendirin

Facebook, çevrimiçi mağazanızı oluştururken, tasarımcı becerilerine veya profesyonellere olan ihtiyacınızı ortadan kaldırıyor. Tabi ki bu durum sayfanızı kişiselleştiremiyorsunuz anlamına gelmiyor. Facebook mağaza sayfanızı oluştururken istediğiniz renkleri seçebilir, logo oluşturabilir ve editöryel düzenlemeleri isteğinize uygun şekilde Facebook araçları ile tasarlayabilirsiniz.

Ayrıca Facebook ticari hesaplara ait açılış sayfası uygulamaları da otomatik olarak SSL sertifikası ile geliyor. Kısaca Facebook, herhangi bir ödeme yapmadan işlemlerinizi güvence ile gerçekleştirebileceğiniz bir çevrimiçi mağazaya sahip olmanızı sağlıyor ve tüm bu süreci yönetebileceğiniz araçları da çevrimiçi mağaza sahiplerine sunuyor. Tek yapmanız gereken kurulum süreci için gerekli adımları tamamlamak.

3) Facebook Alışveriş Mağazanızı Doğru Pazarlama için Uygun Hale Getirin

Ürünlerinizin fotoğraf kalitesine ve tanıtım tasarımına önem verin.
Ürünlerinizi olmadıkları gibi göstermek, kısa planda müşterilerin ilgisini çekebilir, ancak uzun planda müşteri memnuniyetinin zedelenmesine sebep olacaktır. Ürün fotoğraflarınızın yanıltıcı olmaması, müşteriler için büyük bir önem taşır. Ürün kalitesi güven demektir. Güven ise müşteri sadakatini getirir ve markanızın adının iyi anılmasını sağlar.

Mağazanıza uygun slogan veya mağazanızın konseptini belirten bir zaman çizelgesi kullanın.
Ayrıca hesabınızı yeni oluşturduysanız dikkat çekici bir kampanya ve ya teklif, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecek ve sizi takip etme ihtimalleri artacaktır.

Belli aralıklarla insanları hesabınıza davet edebileceğiniz durum güncellemeleri yayınlayın.
Markanızı büyütmek istediğinizi insanlar bilmeli. Ancak sizi siz yapanın ürünleriniz olduğunu unutmayın! Asıl odak noktanız ürünlerinizin tanıtımını yapmak olmalı. Çünkü insanlar sizi ürünlerinizle tanıyor olacak.

Görsel marka kimliğinin gücüne inanın ve markanız için bir tasarım stratejisi belirleyin.
Hedef kitlenize uygun tasarımlar ve ürünler üzerine çalışın. İnsanlar tasarımınızda kendilerinden bir şeyler buluyorlarsa, markanızı takip edeceklerdir.

Çevrimiçi mağazanızı daha fazla özelleştirme seçenekleri için bir e-ticaret butonu ekleyin.
Ürünlerinizle hızlı etkileşime geçilmesini sağlamak ve ödeme bölümüne hızlı ulaşılması, ürününüzü satma ihtimalini yükseltecektir. Ayrıca müşterilerinizin ürünleriniz hakkında bilgi alabilmeleri için ‘’satın almak için mesaj’’ seçeneğini kullanmanız satış güveninizi arttıracaktır.

4) Ürünlerinizi Durum Güncellemelerinde Paylaşın


Bir durum güncellemesi paylaştığınızda, görüntüleyenlerin paylaşacağı yada beğeneceği bir bağlantı içeriği oluşturduğunuzdan emin olun.
Markanızın daha geniş kitlelerle etkileşime geçmesini sağlamak için yaratıcı içerikler oluşturun. Bir sosyal medya platformunda satış yaptığınızı unutmayın ve içeriklerinizin de bulunduğunuz platform gibi sosyal (paylaşım değeri taşıyan içerikler) olmasını sağlayın. Bu sayede beğenileri ve takipçileri organik olarak arttırın.

Müşterilerinizi doğrudan ana sayfanıza veya kategori sayfanıza değil, satmaya çalıştığınız ürüne yönlendiren derin bir bağlantı ekleyin.
Satmak istediğiniz ürünü doğrudan sepete eklemelerini kolaylaştırın. Oluşturduğunuz her içeriğin alım sürecini müşteri gözüyle değerlendirin ve eksikliklerinizi tamamlayın.

5) Organik Etkileşim için Planlı Hareket edin ve İlgiyi Üzerinize Çekin

Bağlantı paylaşımları ile denemeler yapın.
Paylaşım içeriklerinizi sadece sıradan resim, metin veya video yerine bağlantı paylaşımı olarak oluşturun.

Yapmış olduğunuz paylaşımları düzenli olarak kontrol edin.
A/B testler gerçekleştirin ve hedef kitlenizin beklentilerini belirleyin. Bu sayede hem ürünlerinizin seçimini yapmak hem de markanızın kendini anlatma biçimini belirlemek daha kolay olacaktır.

Facebook’un reklam önerilerine göz atın.
Bir gönderi planlarken, Facebook’un işletme reklamı kılavuzunda oluşturacağınız içerik için format önerilerini kontrol edin.

Her zaman harekete geçirici bir mesaj ekleyin.
Siz göreviniz olan harekete geçirici mesajınızı içeriğinize dahil edin, bırakın hareket yönünü insanlar belirlesin.

6) Doğru Reklam Kampanyaları için Verinin Gücünden Yararlanın


Bir ürünü mağazanıza koyduktan sonra, ürünün satış oranı, kampanyanın görüntülenme sayısı, ürüne yapılan yorumlar ve daha fazlası ile ilgili verilerin tümü bir sonraki kampanyanızın şekillenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple kampanyalarınızı oluştururken, müşteri etkileşiminden elde ettiğiniz tüm verileri değerlendirin ve gelecek kampanyalarınız için bu verilerden yararlanın. Bu sayede somut sonuçlar elde edeceksiniz.

Ayrıca Facebook reklamlarına yatırım yapıyorsanız, bu yatırımı mümkün olduğunca düşük maliyetli hale getirmek için, aynı ürün için farklı reklam varyasyonları oluşturmanız ve bu varyasyonları benzer kitlelere yönlendirerek gözlemlemelisiniz. Bu süreci değerlendirmek için Facebook Reklam araçlarından yararlanabilirsiniz. Facebook Reklam araçları, hedef kitle belirleme ve A/B test yapmanız için ihtiyacınız olan seçenekleri size sunacaktır.

7) Daha Verimli Kampanyalar için Gönderilerinizi Test Edin


Hangi tür reklamların en iyi çalıştığını görmek için alternatif içerik veya tanıtım varyasyonları oluşturun. Bu varyasyonları aynı hedef kitle ile benzer zamanlarda buluşturun ve hangi içeriklerin (URL, metin, başlık, açıklama, resim, resim yazısı)  en iyi performansını gösterdiğini test edin ve daha doğru kampanyalar oluşturma yeteneğinizi arttırın.

Yapmış olduğunuz A/B testlerle sadece doğru kampanyalar oluşturmakla kalmazsınız, aynı zamanda Facebook algoritmasını zamanla daha iyi algılarsınız. Bu sayede gelecekte oluşturacağınız kampanyaların veriminden maksimum seviyede yararlanabilmeniz için atmanız gereken adımları da daha iyi öğrenirsiniz.

8) Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin ve Etkileşiminizi Sonsuz Kılın

Pazarlamada doğru ürünü, ilgili müşteriyle buluşturmak altın kuraldır. Bu durumda, yapısı gereği kitle hedefleme için ‘’Facebook biçilmiş kaftandır’’ demek hiç de yanlış olmaz.

Hedef kitlenizi belirlerken Facebook seçeneklerini size avantaj sağlayacak şekilde kullandığınızdan emin olun.
Mevcut müşterilerinize benzer kullanıcıları hedefleyin.

Facebook, sahip olduğunuz e-posta listelerini yükleyerek özel bir kitle oluşturmanıza olanak tanır. E-posta abonelerinden özel kitleler oluşturun.

– Benzer beğeni ve ilgi alanlarına sahip kullanıcıları hedefleyin.
Müşterilerinizin markanızı temsil ettiğini unutmayın. Onlar sizi, sizde onları temsil ediyorsunuz. Müşterilerinizle benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcılar potansiyel müşterileriniz olabilir.

BONUS: Facebook Ticari Sayfanızı 15 Adımda Optimize Edin

Kaynak: https://www.marketingprofs.com/articles/2018/34837/how-to-sell-on-facebook

 

 

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En İyi Instagram Hashtag’leri İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Başarılı Bir Dijital Girişimci Olmak İçin 7 Alışkanlık

Online Mülakat Taktikleri

Web Siteniz Üzerinden Potansiyel Müşterilerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir