İş Hayatı Motivasyonunuzu Arttırın

Yıllar geçtikçe çalışma enerjisinin azalması, beklentilere ulaşılamaması, çalışma organizasyonuna uyum sağlanamaması veya kişisel farklı sebepler, iş motivasyonunun tekrar nasıl kazanılması gerektiği sorusunun sorulmasına neden oluyor. Her soru gibi bu sorunun cevabını arayan, ya da cevap arama sürecini erteleyen milyonlarca insan bulunmakta. Oysaki söz konusu iş ya da başka bir şey olsun, motivasyonu nasıl arttıracağınızın cevabı kendinizi iyi tanımaktan geçiyor.

Sorun ne olursa olsun, kişi ihtiyaçlarını belirler ve bu doğrultuda ilerlerse, çözemeyeceği bir problem yoktur. Öncelikle buna inanıp, yola öyle çıkmak gerekir. Problem çözülmese bile, sonuca giden yolda gelişme gösterilmesi kişinin iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Günümüzde iş motivasyonunun düşük olmasının başlıca sebeplerinden biri de, istek ve taleplerin erteleniyor olması ya da ertelemek zorunda kalındığını düşünmekten kaynaklanıyor. Sorunları ertelemek kısa dönemde çözüm oluştursa da, uzun çaplı bir çözüm değildir.

Bulunulan durum her ne olursa olsun, yani işinizi sevin ya da sevmeyin, motivasyonunuzun düşük olduğu günler olacaktır. Bu durum da oldukça normaldir. Bu içeriğimizi, iş hayatı çalışma enerjinizi arttırmak ve iş motivasyonunuz ile ilgili kalıcı sonuçlar elde edebilmeniz için üç ana başlıkta inceledik.

1. Kendinize ‘’Neden’’ Çalıştığınızı Hatırlatın!


İnsanın varoluşundan bugüne kadar gelişerek gelmesinin en büyük sebebi merak duygusundan kaynaklanır. İnsanlar merak ettikleri şeyleri tüm yapısı ile önce araştırır ve sonra ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için çözüm oluştururlar. Her çözüme ulaşan problem, insan için bir başarı olarak kabul edilir ve kişi kendini mutlu hisseder. Belki de bu mutlu olmaya giden yoldaki süreci motivasyon olarak tanımlayabiliriz. Motivasyon istek oluşturur ve binlerce farklı motivasyon şekli olabilir. Bugünkü ilgi alanımız, iş motivasyonunun nasıl arttırılacağı sorusudur.

Günümüz iş hayatında motivasyonun arttırılması için işverenler tarafından bazı sistemler geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Bu motivasyonların birçoğu çalışanları teşvik etmeye ve iş verimliliğini arttırmaya yönelik oluşturulmuştur.

Maaş zammı, ikramiye, iş tanımı ve övgüler, çalışanların işe daha fazla motive olmalarını sağlayabilmektedir; ancak bu durum uzun dönemli bir motivasyon oluşturmaz. Motivasyonun asıl kaynağı ne aldığınız maaşa gelen zam, ne ikramiyeniz, ne de pozisyonunuzun değişmesidir. Motivasyonun asıl kaynağını kendinizde barındırırsınız. İstediğiniz çalışma performansı ya da enerjisine ulaşmak için kişisel nedenlerinizi sorgulamanız gerekmektedir.

Belki de sabah erken kalkmamanızın ve işe geç kalıyor olmanızın sebebi yeteri kadar motive olamamanızdır. Motivasyon kaynaklarınızı tanımlamanın en basit yolu, kendi kişisel nedeninizi bulmaktır. Peki, iş hayatında kişisel motivasyonlarınızı nasıl belirleyebilirsiniz?

İşe başladığınız günden bugüne motivasyonunuzun neden değiştiğini, yıllardır birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza nasıl yardım etmek istediğinizi, ortak paydalarda buluşmak için nasıl öneriler geliştirdiğinizi ve şirketinizdeki genel görevlere nasıl inandığınızı düşünün. Bu soruların cevaplarını önce kendinizle ve sonra çevrenizle paylaşın. Bunlarla birlikte hayallerinizin, heyecanınızın yok olmasına asla izin vermeyin. Düşüncelerinizi ve hayallerinizi olabildiğince çevrenizle paylaşın.

Aklınızda cevaplamadığınız sorular varken ne işinize konsantre olabilirsiniz, ne de kendinizi motive edebilirsiniz. Bu sebeple de ‘’neden’’ diye sorun ve aldığınız her cevapla kendinizi daha fazla motive edin.

2. Hemingway Tekniğini Kullanın


Basit anlatım ve tekniği ile 20. Yüzyıl yazarlarından olan Ernest Hemingway’in yazmış olduğu çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir. Hemingway, yazdığı romanların dışında; iş hayatı, motivasyon ve kişisel gelişim alanlarında söylediği önemli sözlerle de hatırlanır.

Ernest Hemingway’in yazarlık hayatı boyunca iş motivasyonunu sağlayabilmesi için uyguladığı teknik, özellikle nasıl biteceğini tam olarak bildiği işlerin son kısmını yarım bırakmaktı. Ertesi gün masasında oturduğunda, günün geri kalanı için nasıl bir başlangıç yapacağını biliyordu. Masasına oturduğunda dikkatini bozacak, onu oyalayacak ya da başlamak için ne yapacağını düşünecek zamanı olmuyordu.

Eğer sabahları işe gittiğiniz vakit, nereden başlasam, nasıl motive olsam diye düşünüyorsanız, bu tekniği iş günü motivasyon anahtarınız olarak kullanabilirsiniz. Örneğin; pazartesi günleri çalışmaya motive olamadığınızı düşünüyorsanız, cuma gününden neredeyse bitmiş bir işin son birkaç işlemini bırakabilirsiniz ve pazartesi sabahı yarım kalan işinizi bitirerek güne başlamış olursunuz. Her biten iş bir başarıdır ve güne tamamlanmış bir işle başlamak, motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlayacaktır.

3. Kontrolü Ele AlınPsikolojik olarak her insan kontrol edebiliyor olmayı sever. Yaptığınız işte de kontrol sahibi olmak oldukça önemlidir. Atmış olduğunuz her adımı amaçlarıyla sebeplendirmelisiniz. Sadece sebep sonuç ilişkili planlamalar oluşturmanız bile içsel bir kontrolü ve aynı oranda oluşacak olan motivasyonu tetikler.

Örneğin; pazartesi günü işe geldiniz ve önce günlük, sonrasında ise haftalık planınızı yaptınız. Bu sayede tüm hafta içinde nasıl hareket edeceğinizi biliyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünen bu durum, aslında kendi kontrol mekanizmanızı kurmanızı sembolize eder. Becerinize ve önem sıralamasına göre haftalık planlarınızı sıralamanız, yani ne zaman ne yapacağınızı bilmeniz motivasyonunuzu arttıracaktır.

Aslında kontrolü ele alabilmek için en önemli faktör zamanı nasıl kullandığınız ile ilgilidir. Bahanelerden uzaklaşın ve zaman geçmeden daha fazla motivasyon için yukarıda paylaşmış olduğumuz ipuçlarını hayatınıza entegre ederek harekete geçin!

Kaynak: https://www.lifehack.org/articles/communication/3-ways-motivate-you-show-work-everyday.html

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir