Başarısını Arttırmak İsteyen Girişimciler İçin 7 İpucu

Hepimiz başarılı olmak için çalışıyor, zamanımızı başarılı sonuçlar elde edebilmek için harcıyoruz. Dünyanın her yerinde başarılı olabilmek için farklı uğraşlar veriliyor . Başarı bir sınavı geçmek, bir turnuvayı kazanmak ya da bir ihaleyi kazanmak olabilir, ancak ne olursa olsun başarı, ruhun en temel ihtiyacıdır. Başarı ile geçmiş bir günün ardında mutluluk ve özgüven vardır.

Bir girişimci olarak başarılı olmak ise, bulunulan durumu iyi analiz edip, geleceği iyi tahmin etmekten geçer. Eğer geleceği tahmin etmek ya da öngörme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız, öncelikle müşterilerin en çok ilgisini çeken teknolojileri yakından takip ediyor olmalısınız. Bu sayede müşterileriniz ile iyi bir ön etkileşime sahip olabilir, ihtiyaçlarını belirleyip, hamlenizi yapabilirsiniz. Sonrasında ise, büyümenize yardımcı olması ve iş dünyasındaki başarınızı arttırmak için, Genç Girişimciler Konseyi (YEC) 7 üyesinin girişimcilikle ilgili verdiği 7 önemli tüyoyu inceleyebilirsiniz…

1. İlgi Duymadığınız Sektörleri İnceleyin
Kendi sektörünüzde kullanabileceğiniz yeni fikirler, uygulamalar ve teknolojiler için farklı endüstri yapılarını incelemek girişim modelinizi oluşturmanızı sağlayabilir. Ayrıca bazen çapraz ortaklığa sahip olamayacağınızı düşündüğünüz sektörler, ihtiyacınız olan en iyi çözümlere ulaşmanıza yardımcı olabilir.

– Ben Weinrib, Eddy Pump Corp

2. Sosyal Medya’yı Müşteri Etkileşimi için İyi Kullanın
Kişisel sosyal medya hesaplarınızın doğru ve güncel bilgilerle doldurulmuş olması önemlidir. Müşteriler, bir girişimci ile etkileşime geçmeden önce ilgi alanları doğrultusunda birçok kanalda arama yaparlar. İlgili konu üzerine tecrübeli ve geçmişi olan biri ile etkileşime geçmek isterler. Yapmış olduğunuz konuşmalar, iş hedefleriniz ve çalışma alanlarınız ile ilgili sosyal medya araçlarında bulundurduğunuz içerikler müşterilerin sizi bulmasını sağlar ve güveni arttırır. Bu sayede müşteri etkileşimine daha fazla geçme imkanı bulundurarak, imkanlarınızı arttırabilirsiniz.

– Fan Bi, Blank Label

3. Doğru Düşünce Yapısını Geliştirin
Sistematik düşünce yapısı, girişimciler için büyük önem taşır. Ne şekilde odaklandıkları ve hangi yapıda düşündükleri, yaptıkların işin sürecini ve başarısını belirleyecektir. Hayal kırıklığı, çabuk sıkılma, bilinirlik korkusu, hatta başarı korkusu gibi farklı duygular işinizin gelişimini yavaşlatan faktörlerdir. Bu ve benzeri faktörleri ortadan kaldırmak, etkinlik gücünüzü ve başarı hızınızı arttıracaktır. Bu sebeple zihninizin yeniden programlanması için içsel bir çalışma programı oluşturabilirsiniz.

– Jackie Knechtel, Flow Consciousness Institute

4. Enerjinizi Doğru Zamana Saklayın
Etkileşimde bulunduğum girişimcilerin çoğu, birçok fikre ve sonsuz enerjiye sahip olma eğilimindeler. Sahip oldukları bilgiyi ve enerjiyi sürekli olarak doğru zaman için saklıyorlar; çünkü hiç biri, geri dönüşü olmayacak bir kişiye yatırım yapmak istemiyor. Sadece profesyonel meslektaşları ile bir aradayken ilgili konular hakkında konuşup tartışıyorlar. Bu sayede kendilerini kanıtlama fırsatı, fikirlerini geliştirme ya da yeni ortaklıklar oluşturma fırsatı yakalıyorlar.

– Matt Davies, Powerhouse Brands Consulting

5. Sürekli Pivot Edin
Bir girişimci olarak, ürün veya hizmetinizi pazarla buluşturduğunuz andan itibaren varsayımlarınızı test etmeye başlarsınız. Pivot etmek, bu varsayımlardan çalışmayanları hızlıca fark edip gerekli değişiklikleri yapmaktır.

Girişimciler için pivot etmek, etkili ve doğru karar almalarını sağlar. Kendi geliştirdiği sistematiğe uygun biçimde her girişimci pivot etmeyi öğrenmelidir; çünkü teknoloji geliştikçe, pazar yapısı ve müşteriyle buluşma teknikleri de değişecektir. Pivot etmek aslında önemli bir prensiptir, ancak çoğu zaman unutulur. Başarıya ulaşamadığınız vakit bunu kabul etmeyin. Daha çok pivot edin ve başarıya ulaşana kadar araştırmayı bırakmayın.

– Kyle Brown, Sirved Mobile Solutions Inc

6. Hayat Boyu Öğrenmeyi Bırakmayın
Hayatınız boyunca öğrenmeye açık olduğunuzdan emin olun. Bilginizi sürekli olarak size yarar sağlayacak alanlarda geliştirin. Sürekli araştırma yapıp, testler yapmanıza gerek yok. Sıkılabilme ve bilgi edinmeyi bırakabilme ihtimalinize karşı, sadece kitap okuyarak bile bir başlangıç yapabilirsiniz.
Okuduğunuz her kitap size ilham vererek, farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacak ve işinizi büyütme konusunda sizi yönlendirecektir.

– Karlo Tanjuakio, GoLeanSixSigma.com

7.Çapraz İş Birliği İhtimallerini Değerlendirin

Günümüzün rekabetçi iş piyasasında başarı elde etmek, tipik olarak bir araya getirilmemiş alanlar arasında yaratıcılık ve karşılıklı işbirliğinin birliğinden oluşan bir kombinasyonu gerektirir. Bu işbirlikçi potansiyeli görebilenler genel olarak ‘’iş yapısına farklı açıdan bakan insanlar’’ olarak görülse de, aslında ‘’en doğal kombinasyonu sezenler’’ olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

– Jason Toranto, Senta Clinic

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/theyec/2018/03/27/seven-ways-to-improve-your-success-as-an-entrepreneur/#2dd4958b6112

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Dijital Dönüşümün 4 Ana Alanı

Başarıya Götüren 4 İnsan Kaynakları İnovasyonu

Dijital Dönüşüm Neden Önemli? Faydaları Nedir?

Sektörlere Göre Dijital Dönüşüm Örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir