Şirket Kültürünü Sürekli Gelişir Hale Getirmenin 5 Yolu

Günümüz şirketlerinin çoğu misyon ve vizyonlarını belirtmek için slogan kullanır. Bu sloganlara bakarak bir şirketin kültürü hakkında fikir sahibi olabiliriz. Ancak slogana göre şirketin doğru ya da yanlış kültüre sahip olduğunun kararını vermek pek de doğru olmaz, çünkü ‘’doğru’’ şirket kültürü diye bir şey yoktur. Şirket kültürü ile ilgili tek doğru şirket kültürlerinin gelişimidir.

Bu durum tıpkı çocukken zaman geçirdiğiniz bir arkadaşınızla aranızdaki ilişkiye benzer. Bugün yapmaktan zevk aldığınız şeyler muhtemelen yedi yaşındayken yapmış olduğunuz aktivitelerden farklıdır; çünkü ikinizde yeni deneyimler yaşadınız, büyüdünüz ve olgunlaştınız.

Ruhlarınız halen çocukluğunuzdaki gibi olabilir; ancak şuan daha fazla tecrübeye sahipsiniz ve bakış açınız kesinlikle eskisi gibi değil. Geliştiniz ve değiştiniz. Şuanda daha fazla yetkinliğe sahipsiniz.
Şirketlerde tıpkı insanlar gibidir. Şirket kültürünü sabit tutmak ve gelişmesini engellemek pek de mantıklı bir düşünce değildir. Şirket kültürünü geliştirmek, şirket verimliliğini de arttıracaktır.

1. İş Hedeflerinizi Belirleyin
İş hayatında doğru hedefleri belirlemek her zaman kolay olmuyor. Bazı durumlarda beklentinizin çok altında geri dönüşler alarak hedeflerinize ulaşamıyorsunuz. Bu durumla hemen hemen her şirket karşılaşıyor.

İş hayatındaki olumsuzluklardan ders çıkarabilmek için karşılaşılan sorunun temeline inmek gerekiyor. Bu durumun sebebi çoğu zaman iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Hedeflerinize daha hızlı sürede ulaşabilmek için çalışma kültürünüzün ilk basamağını etkin iletişim ile oluşturmalısınız.

Hedeflerinize giden yolda tanımlanması gereken görevler ve kişiler bellidir. Bu kişilerle oluşturduğunuz iletişim kanalları ve etkileşim şekli sayesinde ortak hedefler belirleyebilirsiniz. Bu sayede hem şirketiniz hem de çalışanlarınız hedeflerine daha kısa sürede varacaktır. Montaigne’in de dediği gibi ‘’Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım etmez’’.

2. Alt Kültürlerin Form Oluşturmasına ve Büyümesine İzin Verin
Şirket çalışanlarının gün boyunca sahip oldukları yoğunluğun farklı alanlarda olması sebebi ile hayata bakış açıları da farklı olacaktır. Bu durum her departmanın kendi geleneklerini oluşturmasını sağlar ve şirketiniz büyüdükçe, alt kültürlerin de oluşması gayet normal bir hal alır.

Liderler, her departmanın farklı bir alt kültüre sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu sayede şirket içerisinde özgür bir yapı oluşacaktır. Çalıştığı ortamda kendini özgür hisseden bireyler daha yaratıcı veya verimli çalışmalar oluşturarak şirketin gelişimine daha fazla katkı sağlayacaktır.

3. Yöneticileri Yetkilendirin
Bir şirketin kültürü CEO ile birlikte yaşar; ancak CEO her zaman her yerde olamaz. Bu sebeple bir sonraki kıdemde olan kişilerin şirket kültürünü CEO yokken de devam ettirmeleri gerekmektedir. Yalnız, Şirket kültürünü devam ettirme görevi şirket için büyük önem ve risk taşır.

Eğer CEO ile yetkili liderlerin şirkete bakış açısı farklılık gösteriyorsa, CEO olmadığı vakitlerdeki şirket yöneticilerinin tutumların değişmesi, çalışanlar arasında tarafların oluşmasına sebep olacaktır. Bu durum da şirket içi kültür bozulmasına ve gelişimin engellemesine neden olur.

Aksi takdirde bütünlük sağlandığında ise şirket kültürü zamanla değişecek ve gelişecektir. Bu durumda şirket geleneklerini, değerlerini ve ritüellerini sürdürmek yöneticilere kalmış. Yöneticileri belirlemekse CEO’ya… Daha önce de belirttiğimiz gibi, şirket yöneticileri ve CEO’nun ortak hedeflere sahip olması bu riski ortadan kaldıracaktır.

4. Değerlerinizi Aktarın
Bir şirkette çalışan sayısı 40’ın altıda ise CEO’nun bireysel olarak çalışanlarının kişisel hayatlarında neler olduğunu bilmesi, değerlerini algılaması, hedeflerini bilmesi ve kendi amaçlarını iletmesi için bu bağlantıları kullanarak etkileşim oluşturması çok zor değildir. Bu sayede çalışanlar ile iletişimi güçlü tutarak şirket kültürünü tanımlaması ve değerlerini aktarması nispeten kolaydır.

Ancak, kuruluş büyüdükçe bu tür iletişimleri devam ettirebilmek daha da zor bir hal alacaktır. Bu nedenle çalışanlara değerleri aktarmaya ve onları anlamaya yönelik etkileşimin hala var olabileceği bir yapı oluşturmak önemlidir.

Örneğin, LaSalle Network’te, şirket normlarının ve değerlerinin aktarımını sağlayabilmek için aile içi etkileşimden örnek alınarak bir program oluşturulmuş. Bu programa da ‘’Kurumsal Büyükbaba’’ adı verilmiş.

Program, liderler ve iki kademe altlarında çalışan yapısı üzerine oluşturulmuş. Liderler anne ya da baba rolünü üstlenirken liderlerin bağlı olduğu CEO da ‘’Büyükbaba’’ rolünü üstleniyor. Bahsedilen iki kademe ise çocukları sembolize ediyor.

Ebeveynleriniz size nasıl bisiklet sürmeyi, ayakkabınızı nasıl bağlayacağınızı veya ödevlerinizi nasıl yapacağınıza yardımcı oluyorlarsa, LaSalle Network’te de aynı mantık bulunuyor. Yöneticiler, çalışanların işlerini doğru bir şekilde yaptıklarından emin oluyor, çalışanlarına alternatifler sunuyor ve yeni çözümler oluşturuyorlar.

LaSalle Network’te büyükbabaların görevi ise, torunları ile bulunulan durum, gelecek ve deneyimler hakkında daha kapsamlı konularda konuşmaktır. Yani çalışanların, şirketin büyük resmine nasıl bir etki oluşturduğunu görmelerini sağlamaktır.

5. Değerlerinizi Koruyun
Her şirketin kültürü zaman içerisinde gelişir ve değişir. Bu değişime ayak sağlayamayan çalışanların olması da değişim kadar normaldir. Böyle durumlarda şirketin yapısı ele alınmalı, şirket değerlerine ve kültürüne uyum sağlayamayan kişilerle önce şirket yapısı ve beklentiler üzerine konuşulmalı, aksi takdirde yollar ayrılmalıdır.

Şirket kültürüne uyum sağlamayan ya da sağlamak istemeyen çalışanlar, şirket içi gruplaşmalar oluşturabilirler ya da şirket kültürünü geliştirmeye yönelik çabalarınızı zayıflatabilirler ki bu hiçbir şirketin CEO’sunun istemediği bir durumdur. Friedrich Novalis’in de dediği gibi ‘’Kültür sahibi olmak isteyen insanın, ulaşacağı ilk hedef tedbirdir.’’

BONUS: Şirket Kültürü Hakkında Sokağın Sesi

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI Çağında Mesleklerin Evriminin Öngörülmesi

AI’nin Gelecekteki Kariyerlere Etkisini Anlamak

Yapay Zekanın İş Operasyonları Üzerindeki Etkisini Anlamak

Yapay Zeka Odaklı Arama Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir