Çalışan Deneyimini Nasıl Geliştirirsiniz?

Çalışan deneyimi, şirketlerin başarısı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Çalışan deneyiminin doğru yönetimi, çalışma performansını arttırır. Çalışma ortamlarında deneyimlerinden memnun olan çalışanlar, şirketlerine daha büyük katkı sağlarlar; ancak unutulmaması gereken en önemli konu her bireyin farklı olduğudur. Her birey farklı algılama, anlatma, ifade etme ve çözümleme yollarına sahiptir. Her ne kadar çalıştığınız alan aynı olsa dahi çalışanlarınızın kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri ve takım çalışmasına daha iyi adapte olabilmeleri için profesyonel bir ‘’çalışan deneyimi mekanizması’’ kurmanız gerekmektedir. Bu sayede çalışanlarınızın gerçek potansiyellerini keşfetmeleri için onların yolculuğuna rehberlik etmiş olursunuz. Sonuçta kazanan hem siz hem de çalışanlarınız olur!

Sektörün önde gelen ve deneyimli isimlerinden Oracle’ın bu konu ile ilgili bakış açısı şu şekilde:

‘’Çalışanlar olarak, işimizin ilk gününden itibaren işverenlerimizle bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculuktaki deneyimlerimiz, karakterimizin gelişiminde büyük bir etki oluşturuyor. İş hayatı boyunca edindiğimiz iyi deneyimler firma için iyi sonuçlar getirirken, kötü iş deneyimlerimiz kötü sonuçlar oluşturuyor.’’     – Oracle

Her insanın farklı oluşu gibi her firmada farklı yapısal ve kurumsal bütünlüğe sahiptir. Çalışan deneyimini şekillendirirken, şirketinizin yapısı ve çalışma düzeni baz alınarak bir oluşuma gidilir. Çalışan deneyimi oluşumunda amaç, ekibinizin motivasyonunu en yüksek seviyeye getirerek üretim kabiliyetlerini yükseltmektir.

Oracle’ın çalışan deneyimi açıklamasının çok basit bir anlatım ve sonuçlama mekanizması olduğunu görüyoruz. Peki, siz çalışan deneyiminizi ne şekilde inşa etmeyi düşünüyorsunuz? Sizce bir cümle yeterli midir? Yoksa Oracle’ın oluşturduğu bu bir cümle altında büyük bir düşünce ve sistem bulunmakta mıdır?

–Tabi ki bunu bizde bilmiyoruz; ancak kuruluşunuzun çalışan deneyimi stratejisinde nasıl bir yol haritası oluşturması gerektiği ile ilgili önerilerde bulunabiliriz.

Analiz ederek çalışanlarınızı daha iyi tanıyın

Başarılı bir çalışan deneyimi mekanizması oluşturabilmek için önceliğiniz çalışanlarınızı daha iyi tanımak olmalıdır. Çalışan deneyimi analizi için, müşteri deneyimleri analizinde kullandığınız teknikleri uygulayabilirsiniz.

Çalışanlarınızın çalışma alanlarına ya da şirketinizin kurumsal kimliğine uygun anketler, iş verimliliğini artırmak ve onları tanımak için iyi bir fırsat olabilir. Bu ankete verdikleri önem bile sizin için iyi bir analiz olacaktır.

Çalışan deneyimini geliştirmeye yönelik anketler, takımınızın ortak ve ortak olmayan görüşlerini belgeleyerek büyük resmi görmenizi sağlar. Ayrıca; kişi bazında incelediğiniz analizlerden yararlanarak projeleri daha iyi planlama ve yönetme şansı yakalarsınız.

Çalışan Deneyimi konusunda en iyi etkileşimi aldığınız konulara yatırım yapın

Çalışan deneyiminde değişiklikler yapmak genellikle yeni yatırımları beraberinde getirir. Yatırım yapıp geliştireceğiniz çalışan deneyimi alanını belirlemek için daha öncesinde yapmış olduğunuz analizlerden yararlanabilirsiniz.

Bazı şirketler için, özellikle fabrika gibi birçok kişinin bir arada çalıştığı şirketlerde, kişisel bazlı çalışan deneyimi oluşturmak zor olabilir. Bu tarz şirketler sabit çalışan deneyimleri oluşturarak üretim gücüne önem verirler; ancak proje bazlı şirketler için çalışan deneyiminin geliştirilmesi, çalışanların üretkenliğini etkileyecektir.

Çalışanların deneyimini geliştirmek ve firmanızın çalışma potansiyelini artırmak için organizasyonel stratejinizi ve firma kültürünüzü göz önünde bulundurmak, en etkili alanlardaki yatırımlarınızı hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Çalışan Deneyimini geliştirmek için bir koalisyon oluşturun ve siloları yıkın

Şirketler büyüdükçe, bölümler arası görünmeyen duvarlar oluşur. Her bölümün; kendi değerleri, öncelikleri ve bir kültürü vardır. Bu bölümlerde çalışanlar, şirketin genelinden çok kendi bölümünde olan iş arkadaşlarına güvenip, onlara bağlılık duyarlar. Bir hata, bir yanlışlık olduğunda, suçu başkalarına atarak, kendilerini olaydan soyutlarlar. Bu durumda şirketi maalesef kötü etkiler.

Çalışan deneyimini, yukarıda vermiş olduğumuz kötü sonuçlar doğuran bir mekanizma yapmak yerine, çalışanlar arasında şeffaf duvarların bulunmadığı bir hale getirmek için, çalışanlarınızın değer verdiği misyon ve hedeflerinizin varlığını hatırlatıcı bir koalisyon oluşturarak sağlayabilirsiniz.

Çalışan deneyimini oluştururken; fiziksel, sosyal ve görev alanları belirlenerek multi fonksiyonel bir bakış açısı ile hazırlık yapılmalıdır. Oluşturacağınız koalisyon ile siloları yıkmak için üzerinde durmanız gereken noktalar;

1)Bütün çalışanların benimseyeceği ortak bir vizyon ve misyona sahip olmak. Bütünlüğü sağlamak aidiyet duygusu oluşturacağı için çalışanlarınızın iş yerine olan güvenini arttıracaktır.
2)Herkesin bir arada bulunduğu toplantılar oluşturup, ortak hedefler koymak. Bu sayede herkes büyük resmi görebilir, hatta farklı departmanlar arasında fikir alışverişi oluşturularak, gelişim dahi sağlanabilir.
3)Çalışanları belli aralıklarla farklı bölümlerde görevlendirmek. Bu sayede ikili ilişkilerin gelişimini sağlarsınız.
4)Farklı departman çalışanlarının ortak noktalar bulabileceği aktiviteler oluşturarak şirket içi sosyalliğe yatırım yapmak.

Çalışan Deneyimini güçlü kılmak için tekrarlanabilir ve hızlı çalışır tasarımlar oluşturun

Müşteri deneyimi dünyasından alınan dersler, çalışanların deneyimlerini arttırmaya yönelik atik tasarım ilkelerini uygulama değerine işaret etmektedir. Öncelikle; gözlemsel olduğu kadar nicel verilere de dayanarak kullanıcı popülasyonunuzu derinden anlayın. İkinci olarak; her bir aşamada ortaya çıkan fiziksel, sosyal ve görevle ilgili etkileşimlerin yanı sıra sınırlamalara veya engellerin ele alınmasına yönelik yaklaşımların altını çizerek, çalışan yolculuğunun aşamalarını belgeleyin. Üçüncü olarak; aylar veya yıllar sürecek daha büyük bir çözüm üretmek yerine; bulmacanın parçalarını kısa zaman diliminde çözmeye yarayacak hızlı çözümler geliştirin.

Son olarak; geri bildirim alın ve orijinal çözümü sürekli olarak gözden geçirin. Bu ilkeleri çalışan deneyimi tasarımına uygulamak, hızlı başarılar üretebilir ve gelecekte daha büyük, daha maliyetli zorlukları önleyebilir.

Kaynak: http://inspireone.in/blog/build-better-employee-experience/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

10 Adımda Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde Mutlaka Takip Etmeniz Gereken Teknoloji Trendleri

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir