2018 İçerik Pazarlama Trendlerinde Bizi Neler Bekliyor?

Başlığı okuduktan sonra 2017’nin artık bittiğini ve 2018’in iki ayını geride bıraktığını tekrar hatırlayacaksınız.Zaman hızlıca ilerlerken yeni trendleri doğru zamanda takip ederek, rakiplerinizin bir adım önüne geçme şansını yakalayabilirsiniz. Ancak; dijital pazarlamada, özellikle de içerik pazarlamada herhangi bir trendin en etkili formunu alabilmesi için, bu trendin en az birkaç sene aktif olarak kullanılması ve ölçümlenmesi gerekiyor.

Gelin öncelikle İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün (CMI) 2018 öncesi verilerini inceleyelim ve sonrasında 2018 İçerik Pazarlama Trendleri ile içeriğimize devam edelim.

– Content Marketing Institute ve MarketingProfs tarafından hazırlanan 2017 Trendleri ve Karşılaştırma Raporu’na göre; B2B pazarlamacılarından %60’dan fazlası, içerik pazarlama stratejilerinin bir yıl öncesinden daha etkili olduğunu bildirdi.

– Verileri yıldan yıla karşılaştıran pazarlamacıların %34’ü 2016 yılındaki raporlarına göre içerik pazarlamanın etkili olduğunu düşündü.

– 2015 yılını incelediğimizde ise pazarlamacıların sadece %4’ü çabalarının hiçbir etkisi olmadığı görüşünü belirtti.

Bilindiği üzere içerik pazarlamada başarıyı sağlayabilmek için iyi bir strateji belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca içerik için ayrılan zaman, hedef kitleye uygun içerik oluşumu, içeriğin etki oluşturması için doğru kanalların kullanımı büyük önem taşıyor. Dolayısı ile  verilen veriler doğrultusunda içerik pazarlamanın geliştiğini ve doğru adımlara deneyerek ulaşıldığını görüyoruz.

Zaman ilerledikçe gelişen teknoloji ve gelişen dijital reklamcılık trendleri ile güncel kalıp; sürekli değişen içerik pazarlama formatlarına uyum sağlanmalıdır. Çünkü geçen yıl trend olup çalışan bir formül, bu sene aynı işlevselliği göstermeyebilir. Bu bağlamda çok yönlü olmanız içerik pazarlama stratejilerinizi oluşturma noktasındaki asıl ihtiyacınız olacaktır. Bilgiden besleniyor olmak, kullanıcıların güncellemelere ve yeniliklere karşı nasıl yönelimler sağlayacaklarını öngörmek ve stratejinizi bu öngörüye göre oluşturmak, içerik pazarlamada bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Gözünüzde bulundurmanızda faydası olacağına inandığımız içerik trendlerine birlikte göz atalım.

1. IoT İle İçerik Artık Ekranların Dışında

Gelişen teknoloji ile aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim haline geçmesini sağlayabiliyoruz. Ya da nesnelerin başına ‘’akıllı’’ kelimesini koyarak IoT(nesnelerin interneti) ürünleri olduğunu tanımlandırıyoruz.

Nesnelerin İnterneti teknoloji alanında birçok içerik pazarlama yatırımını da beraberinde getirdi. Bilindiği üzere akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı ayakkabılar, ev otomasyon sistemleri ve daha nicesi Nesnelerin İnterneti sayesinde hayatımızı kolaylaştırıyor.

Örnek olarak Amazon’un ses hizmeti olan Alexa’yı ele alalım. Ev içi akıllı asistan olarak çalışan Alexa şu anda Echo, Dot ve Tap adlı 3 farklı ürünü ile ortaya çıkıyor. Alexa sesli komutları algılayarak internetten sipariş vermek gibi çeşitli işlemleri yerine getiren bir yazılım altyapısına sahip. Amazon’un yaptığı açıklamaya göre şu anda Domino’s, Fitbit, KAYAK, SmartThings, Uber gibi önemli iş ortaklarıyla çalışıyor. Amazonun sesli servisi; Alexa, içerik pazarlamada ekranlardan uzaklaşarak algıyı sosyal hayatlarda oluşturuyor.

Belki sizin için de içerik pazarlama alanında ekranın dışına çıkma vakti gelmiştir.

2. Herşey Daha Saydam Olmalı

Algılanabilir ve anlaşılır olmak; netliği ve saydamlığı gerektirir.İçerik pazarlamada bu saydamlık ve netliğin sürekli olması gerektiğini söylemiyoruz.Gizem ve buna bağlı merak edilme duygusu bazı kampanyalar için gerekebilir fakat bu yazımız içerik pazarlamada saydam olmak hakkında.

Yıllar içinde ile içerik pazarlamada aşırı fikirler,gerçekle örtüşmeyen anlatımlar ve benzeri içeriklerin denendiğini ve bu içeriklerin etkileşim süreçlerini gördük. Hatta son dönemde bu süreci Sosyal Medya’dan takip edebilir hale geldi.

Viral reklamın etki oluşturduğu ve trend olduğu dönemde birçok marka, ürün dışı içeriklerin bulunduğu videolar ve görsellerle tanınırlığını artırarak milyonlara ulaştı, ama bu ürün ya da servislerin geri dönüşü her firma için aynı verimliliği sağladı mı?

Medya kurumları için oluşturulan büyük prodüksiyonların kullanıldığı maliyetli reklamlar gerçekten harcadığınız zaman ve yatırımın geri dönüşünü hak ediyor mu?

İşlek cadde ve sokaklarda kullandığınız slogan ve görsel tasarımlara sahip billboardlar hedef kitlenize ulaşmanızda size ne kadar katkı sağladı?

Pazarlama içerikleri oluşturulur ve geliştirilirken bu gibi soruları hep kendimize soruyoruz. Hepimizin istediği uygun bütçe ile geniş kitlelere ulaşabileceğimiz bir pazarlama içeriği oluşturmak, ama nasıl?

Son dönemlerde sosyal medya mecralarının kullanımı gittikçe artıyor ve birçok firma influencer’lar ile anlaşmalar yaparak ürün ya da servislerini anlatıyorlar. Bu oran önceki senelere bakıldığında bir hayli artmış durumda. Bu bağlamda influencerlar ile oluşturulan içerik pazarlamanın iyi geri dönüşler sağladığını anlayabiliriz.

Tanıtım ve pazarlamada en önemli kuralın güvenirlilik olduğunu bilen firmalar influencerlar sayesinde uygun maliyete geniş hedef kitlelere ulaşabiliyorlar, çünkü influencer belirli bir takipçi sayısına sahiptir ve bu takipçiler aynı zamanda sizin hedef kitlenizi oluşturuyor ise güvenilir bir geri dönüş alma ihtimaliniz çok yüksektir. Biz bu duruma ‘’Saydam içerik pazarlama yolculuğu’’ diyoruz. Karşılıklı güvene dayalı influencer desteği ile gerçekleşen ‘’Saydam içerik pazarlama yolculuğu’’ 2018 yılında bir hayli artış gösteriyor.

Sonuçta ürün ya da servislerinizin tüm sadeliği ve netliğini kendi takipçi kitlesi oluşmuş bir influencer ile yapmak hedef kitlenize uygun bütçe ile ulaşmak için iyi bir yol olacaktır.

3.İçerikte Çok Yönlü Olmak Ve Bir Ortak Nokta Bulmak

Dijital pazarlama alanlarını bütün olarak incelediğimizde içerik olmadan başarıya ulaşabileceğimiz herhangi bir taktiğin olmadığını görürüz.

Ortalama bir şirket oluşturduğu içeriklerde birçok farklı yola başvurur. Sosyal medya paylaşımları, bloglar, e-bültenler, görüntülü ve yazılı reklamlar ve daha fazlası; hepsi için bir içerik oluşturulmalıdır. Bu bağlamda ‘’İçerik dijitalin kralıdır’’ dememiz hiçte yanlış olmaz.

2018 yılına geldiğimizde tüm pazarlama alanlarının ana taşı olan içerik pazarlama gelişimini devam ettiriyor. İçerik pazarlama ile ilgili herkesin bildiği en önemli nokta, kitlenizin dikkatini çeken ve markanıza olan güveni oluşturan içeriği sağlayarak kazancınızı artırmaktır. Bu bağlamda içeriğin nerede oluşturulduğu ve kimi hedeflediği çok önemlidir.

Yaşadığımız dönem gereği hepimiz çok yönlüyüz ve internet sayesinde hemen hemen birçok farklı platformda aktifiz. Tıpkı bizler gibi oluşturulan kampanyalarda çok yönlü olmalıdır. Hedef kitlenizin ilgi alanı ve zaman geçirdiği sosyal medya mecraları değişebilir. Bu bağlamda kullanıcı deneyimlerine uygun farklı mecralardaki farklı içerikler oluşturmalısınız. Bu içeriklerin birbiri ile etkileşimini sağlayarak büyük geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Önemli olan stratejinizi belirlemek ve stratejinize uygun mecralarda planlamanızın her aşamasını desteklemektir. İleriye dönük baktığınızda oluşturacağınız her içerik, birbirini besleyici ve birbirine bağlı olması gerekir. Bu sayede müşterilerinizi daha iyi yönlendirmiş olursunuz.

4.Değişen Formatlarla İçerik Yapıları Yeni Bir Hal Alıyor (İçeriğin Gücü Adına)

Son yıllarda gelişen teknoloji ve yeni oluşan kullanıcı deneyimleri ile içerik pazarlama trendleri kendini farklı alanlarda gösterip başarı sağlıyor. İçeriğin gelişmesi ve geliştirilmesinde hedef kitlede büyük rol oynuyor.

İçerik pazarlamasıyla büyük başarılara imza atan markalar, kitlelerine yalnızca yazı içeriği sunmakla kalmayıp, Bunu başlı başına bir deneyim haline getiriyorlar. Bu noktada hedef kitlenin taleplerini karşılamak için şirketinizin daha çeşitli bir yetenek ve beceri grubuyla çalışması gerekiyor.

Eğer başarılı bir içerik pazarlama formülü düşünüyorsanız, Video Prodüksiyon çalışmaları ile yola koyulabilirsiniz, çünkü insanlar video içeriklerine değer veriyorlar ve içeriğinizin geniş kitlelere ulaşması için günümüzde en etkili iletişim aracı olduğunu söyleyebiliriz.

Grafik ekibiniz ile kreatif tasarımlar oluşturarak farklı mecralarda kendinizi tanıtmalısınız. Bir video birkaç dakikadan oluşup unutulma imkanı varken, oluşturduğunuz bir görsel uzun süre akıldan çıkmaz ve kalıcı etkiler oluşturabilir; Grafik tasarım ekibiniz bu bağlamda firmanızın vizyonu ve misyonunu bir kareye taşıyarak hızlı mesaj iletişimini sağlamanızda yanınızda olacaktır.

Yazarlarınız trendlere uygun içeriklerle bloglarını canlı tutmalı; çünkü bilgi çağında yaşıyor ve bilgiden besleniyoruz. Hedef kitlenizin ilgi alanları var ve bu alanlarla ilgili bilgi alma imkanı sağladığınız takdirde hedeflediğiniz kitleye bloglarınız ile ulaşabilirsiniz. Çünkü insanlar ilgisiz olsalar dahi bir görseli görebilir, bir videoyu izleyebilir, fakat bir yazıyı okumazlar. Bu bağlamda oluşturduğunuz bloglardaki takipçileriniz sizin en sağdık müşterileriniz ya da takipçileriniz olurlar. Bu arada B2B pazarlamacılarının içerik pazarlama taktikleri planlamasında blog kullanımının %80 olduğunu biliyor muydunuz?

Sonuç olarak içerik pazarlaması sizin kim olduğunuzu, hangi ürünü ya da servisi kime ulaştırmak istediğiniz ile ilgilidir. Burada sorulacak en önemli soru ‘’nasıl?’’ olmalıdır.

Peki 2018’de siz nasıl bir içerik pazarlama yöntemi izlemeyi düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://neilpatel.com/blog/content-marketing-trends-2018/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

AI’nin Arama Motorları Üzerindeki Etkisi

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir