Başarılı Bir B2B İçerik Pazarlama Stratejisi İçin 6 İpucu

Kabul edelim, çağdaş pazarlamanın temeli İçerik’tir. Potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek için pek çok kişinin yarıştığı büyük pazarda eğlendiren veya yol gösteren içerikler, ürün bazında farkındalığın artması ve bu sebeple gelecek kar payının yükselmesi için yardımcı olur.

İçeriğinizin hedef kitleniz ile bağlantı oluşturabilmesi için öncelikle potansiyel müşterileriniz için neyin önemli olduğunu öğrenmek zorundasınız. Ancak o zaman onlara yardımcı olabilir, sorunlarını çözebilir, çıkarlarını koruyabilir ve bu sayede de işinizi büyütebilirsiniz.

Müşterileriniz için neyin önemli olduğunu nasıl öğrenirsiniz? Gerçekten önemli olan nedir?

Onları dinlemelisiniz. Bugünlerde insanlar sadece sözlerle değil, aynı zamanda tıklamalar ve onaylamalarla da konuşur. İnsanlar ürün satıcıları ile eskisinden daha şeffaflar – Yorum yapıyorlar, beğeniyorlar, derecelendiriyorlar, değerlendirmeler yazıyorlar ve sohbet ediyorlar.

Hedef kitlenizi dinleme şeklinizi yeniden düşünmek, başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olur.

Müşterinin sesini içerik stratejinize dahil etmenize yardımcı olacak altı ipucu:

  1. Müşterilerin Beklentilerini Yönetin

İlk önce ve en önemlisi, müşterilerinizin beklentilerini yönetmeli ve ürünlerinizin müşterilerinize sağlayacağı faydaları açıkça ortaya koymalısınız. Ürününüzün faydaları konusunda herhangi bir belirsizlik varsa, müşteriler her çeşit faydayı düşünecekler ve fazla beklenti içine gireceklerdir. Müşterilerinizin gerçekçi olmayan beklentilerini karşılamadığınız durumda da, mutsuz olacak ve hayal kırıklığına uğrayacaklardır.

Müşterilerinizin beklentilerini yönetmeye başladığınızda, müşterilerinizin ürününüz veya hizmetiniz hakkındaki algılarını da yönetebilirsiniz.

  1. Online Ürün İncelemeleri İsteyin

B2B şirketlerin tasarımcıları, ürün yöneticileri ve geliştiricileri için Yelp tarzı sitelerin tasarım kılavuzunu kullanabilirsiniz. Sizin için doğru olan birkaçına odaklanın. Müşterilerinizi işiniz hakkında yorum yazmaya davet edin. Paylaştıkları hikayeler ve size verdikleri geri bildirimler sizi şaşırtabilir. Bu incelemelerin yardımı ile, müşteri girdilerini içerik planlarınıza dahil ederek, iyi konumlandırılmış olacaksınız.

  1. Etkileşimli Web Seminerleri Sunun

Canlı online etkinliklerin sihirli bir etkisi var. Siz online ücretsiz bir eğitim verdiğinizde müşteriler genellikle sorulan soruları yanıtlamaya, düşüncelerini ve görüşlerini paylaşmaya isteklidir.

Örneğin, Dijital Varlık Yönetimi yazılımı ve hizmetleri sağlayıcısı Canto tarafından düzenlenen en son web seminerinde, 60’ın üzerinde katılımcı, şu basit soruyu yanıtladı: Dijital Varlık Yönetimi’nde en çok nerede zorlanıyorsunuz?

En büyük zorluğun “Gerçekten ihtiyaç duyulan dijital varlıkların tespit edilmesi” konusunda yaşandığını gördük. Doğru araştırmanın bu zorluğu aşmak için ne kadar yararlı olacağı ve bu araştırmanın nasıl yapılacağı hakkında bir blog yazısı yazabilirsiniz.

Ayrıca, varsayımlara dayanan içerikler icat etmek yerine, webinarlar sırasında yaptığınız anketleri kullanarak içerik konularını belirleyebilirsiniz. Yani, müşteri girdilerinizi kullanarak kendinize çıktı sağlayabilirsiniz.

Anketlerin yanı sıra, webinarlara katılan kişilerle yapılan canlı sohbetlerden ve sorulara verilen yanıtlardan da kendinize bir içerik haritası belirleyebilirsiniz.

  1. Verilerinizi Araştırın

Zaten sahip olabileceğiniz müşteri geri bildirimlerini bulmak için yeni yerlere bakın. Çoğu pazarlamacı, hangi web sayfalarının en iyi performansı gösterdiğini görmek için, web sitesi analizini kontrol etmede oldukça başarılıdır. Mevsimsel yükselişler ve eğimler arayın. Hangi kampanyaların, hangi kitlelerde etkili olduğunu öğrenmek için e-mail pazarlama performansınıza bir göz atın. En popüler arama terimleri ve en sık yüklenen içerikler için Dijital Varlık Yönetimi sistem raporlarınızı kontrol edin. Dijital Varlık Yönetimi’ne bağlı bir basın veya müşteri portalınız varsa, en sık talep edilen içeriğin türünü görürsünüz ve benzer nitelikte, daha fazla içerik oluşturabilirsiniz.

  1. Endüstri Konferanslarının Gücünü Hafife Almayın

Yüz yüze görüşmeler, online kanallar aracılığıyla edinebileceğinizden daha derin bilgiler sunabilir. Bu analizleri, online ortamdan daha hızlı bulursunuz. Bir sonraki konferansa başlamadan önce, kitlenizdeki insanlar için iyi, açık uçlu sorular hazırlayın.

  1. Müşteri Danışma Kurulu Ayarlaması

Yönetici seviyesinde geliştirilen Müşteri Danışma Kurulları stratejiler, ürün yol haritaları ve büyük resim hakkında tartışabilmek için iyi bir fırsattır. Hâlihazırda aktif bir müşteri danışma kurulunuz varsa, toplantılardan sonra kendileriyle görüşebilirsiniz ya da daha iyisi, zaman zaman katılıp katılamayacağınızı sorun.

Henüz en iyi müşterilerinizden bazılarının temsilcileri ile kurulmuş bir danışma kurulunuz yoksa, şimdi planlamaya başlamanın vakti gelmiş demektir. Bir müşteri danışma komitesi, C-level’a hitap edecek içeriği planlamak için güçlü bir yol olabilir.

Bu, son ve kesin liste değildir. Burada, sadece gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz 6 ipucundan bahsettik. Sosyal medya dinleme, en sık sorulan soruları analiz etme ve webinarlar gibi daha çok müşteri geri bildirimi alabileceğiniz platformları kullanarak, içerik pazarlama programınızı güçlendirmenin daha birçok yolu vardır.

Kaynakça: http://bit.ly/2sDU2MT

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir