Mükemmel Bir Kişisel Marka Oluşturmak İçin 6 İpucu

Dört dörtlük bir kişisel marka oluşturabilmek için neler yapmalısınız? İşte mükemmel bir kişisel marka oluşturmak için 6 ipucu!

Bazıları kişisel marka teriminden hoşlanmaz; çünkü kulağa “Satışçı” gibi, biraz samimiyetsiz gelebilir. Şirketiniz aslında Kişisel Marka olarak düşünüldüğünde, anlamış olduğunuzdan daha fazlasıdır.

Kişisel Marka Nedir?

Kişisel Markalaşma’nın geleneksel tanımı kısaca şu şekildedir: Kendiniz için bir pazarlama planı belirleyip marka olarak kariyer yapmak. Ancak gerçekte; Kişisel Markalaşma, kendinizi iyi pazarlamaktan çok daha fazlasını gerektirir. İfadelerin sizin itibarınızdan veya online varlığınızdan ve anlamsal zincirlerinden kurtulabilmesi için başka bir isim vermelisiniz.

Kimse gelişmek istediği endüstrideki itibarını artırma fikrine itiraz etmez. Ve aslında, Kişisel Marka’nız tam da budur: Sizin itibarınız.

Digital Press’in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni olan Nicolas Cole geçtiğimiz günlerde “2020 yılına kadar, online, kişisel bir markanız yoksa, insanlar sizinle çalışmayacaktır.” dedi. Bu biraz abartılı olmasına rağmen, Cole’un söylediği şey şüphesiz doğrudur. Aslında, çalışanlar tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan marka mesajları, markanın kendi sosyal medya hesabından paylaşılan marka mesajından %561 daha fazla erişim alır.

Kişisel Marka (Personal Brand) Örnekleri

Dijital pazarlama sahnesinde, dikkat çeken dijital Kişisel Markalar arasında düzenli LinkedIn ve YouTube videoları ve günlük bir podcast yayınları paylaşan Dijital Pazarlama Uzmanı Neil Patel bulunur.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson, Kişisel Marka örneğinin en aşırı örneklerinden biridir. Röportajlarda ve TV reklamları çekimlerinde sürekli görünür, sosyal medya hesaplarını yeniler – Hepsi kişiseldir ve şirket markasını güçlendirir.

Ve yine de, bu yüksekten uçan örneklere rağmen, güçlü bir Kişisel Marka oluşturmak için bu kadar uç noktalarda olmak zorunda değilsiniz.

Londra merkezli Gnatta Pazarlama Müdürü Rob Mead, “Kişisel Marka’nız şimdiye kadar hiç olmadığı kadar önemlidir. Sosyal medyadaki en son yenilikler ne olursa olsun, bunları kullanmak etkili olacak anlamına gelmez.” diyor.

Başka bir deyişle, Kişisel Marka olmak için meşhur olmak zorunda değilsiniz. Kişisel Marka’nız sadece var olmalı ve biraz parlamalı.

Uzmanların, Kişisel Marka kurucularına birkaç önerisi var:

  1. Sosyal Medya Hesaplarınızı Sıralayın

İlk bakışta bu gözükse de, zaman zaman profilinize eklediğiniz yanlış içeriklerden dolayı şaşırabilirsiniz. Linkedin, Facebook, Instagram ve Twitter sayfalarınızı garantiye alın. Hatta içeriğini kendi kendinize yönettiğiniz tüm sosyal medya hesaplarını garantiye alın.

Hesaplarınızı garantiye alırken Facebook profilinizden profesyonel olmayan görüntü ya da videoları ve İnstagram ve Twitter’daki rahatsızlık verici yorumları silmeyi unutmayın.

NYC merkezli DoubleDown’un kurucusu Adam Alson,”Partinin şov alanını temiz tutmaya özen gösterin. Bu alan sadece size karşı çalışacaktır. Online sesinizin kolaylıkla yanlış anlaşılabileceği çok hassas bir iklimde yaşadığınızı unutmayın “ diyor.

  1. Mevkinizi ve Kitlenizi Anlayın

Kişisel Marka’nızı oluşturmanın en önemli tarafı, neyi iyi bildiğinizi ve kiminle etkileşimde bulunmak istediğinizi bilmekle ilgilidir. Eldeki bu iki öğe ile paylaştığınız ve yorum yaptığınız şeylerin, etki alanınızdaki insanlara nasıl yardımcı olabileceğini anlamaya başlayabilirsiniz.

Şimdi bu öngörüyü online envanterinizle birleştirerek bir fırsat yaratabilirsiniz.

  1. Tutarlı İçerikler Post Edin

Kişisel Marka’nız, LinkedIn güncellemelerinizden, web sitenizin blog yazılarına kadar oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriklerden oluşur. Alson’a göre kişisel hesabınıza ve şirketinize ait sosyal medya paylaşımlarınız tutarlı ve aynı hizada olmalıdır. “Sosyal medya kanalları kartvizitlerin yerini aldı, dolayısıyla hesaplarınız hedeflediğiniz kitleye projelendirmeyi umduğunuz kişisel markayı yansıtmalıdır. Cesur musunuz? Komik misiniz? Tutkularınız nelerdir? Yayınlarınız kişiliğinizi yansıtmalıdır” diyor Alson.

Sunulan bir başka sağlam taktik, toplulukların ihtiyaçlarına uygun içeriğin bulunması, paylaşılması ve tartışılmasıdır. “Kitlenizi düşünün ve onları ilgilendiren şeyleri görün ve daha sonra gerçekten görmek istedikleri içeriği sağlayın” diyor Alson. Tutarlılık zorunluluktur, çünkü mevkinizdeki herkes için zirvede olmanızı sağlar. Mead, “Kişisel Marka’nızın anahtarı, tutarlılığın anahtarı” diyor.

  1. Video İçeriği Besleme

Video içeriği, özellikle de canlı video içeriği; mesajlaşmanızı, kariyerinizi veya şirketinizi kişisel bir marka haline getirmek için en iyi araçtır. Videolar, kişilik ve duygularınızı en fazla anlatabileceğiniz yerdir. “Video son derece popüler bir paylaşım biçimidir” diyor Alson. Alson ayrıca, “Instagram hikayeleri için videolarınızın öne çıkartmak istediğiniz yanınıza ait kısa kısa parçalarını aIın, bu sizin öne çıkmanızı sağlayan bir pencere olacaktır” diyor. Ayrıca “Bu, kitlenizle olan bağınızı görerek denemenizi sağlar: Giysileriniz, yiyecek seçenekleriniz, ses tonunuz ve fiziksel ayarlarınızın hepsi, markanız için bir ton oluşturur” diyor.

  1. Network, Network, Network

Twitter’daki takipçileri veya LinkedIn’deki bağlantıları istemiyorsunuz. Mesleki yolculuğunuz hakkında etkileşimi olan ve sizi bilgilendiren tanıdık simalar istiyorsunuz. Alson, Kişisel Marka’nızı güçlendirmek ve bu tür tanıdıklara ulaşmak için uygun olan davranışı şöyle açıklıyor; ”Diğer hesapların yorum veya beğeni yoluyla sizinle etkileşimde olduğundan emin olun, onları kapalı kutularından çıkartacak akılcı sorular sorun.”

LinkedIn ve Google Grupları’nın yanı sıra başka forumlara da katılın. Bir sorunun çözümüne yardımcı olun, ilginç araştırma veya veriler sunun, hepsi de katılımı sağlamanın harika yollarıdır.

Alson, zaman içinde, etki alanınız içerisindeki insanların sizi ve hesabınızı tanımaya başlayacaklarını ve o zaman tutarlılığın neden bu kadar önemli olduğunu anlayacağınızı söylüyor.

  1. Özgün Olun

Kişisel Marka’nız tasarım gereği çok fazla eğlenceli veya heyecanlı olmamalı – gerçekçi olmalıdır. Normal şartlarda, sizin ve gelişiminiz için nelerin önemli olduğunu konuşmalısınız. Elbette, bu içeriği samimi bir şekilde sunmalısınız, özgünlükten uzaklaşmamalısınız.

“Aksi halde, yapay ve “Satışçı” görünme riski taşırsınız” diyor Mead. “Günün sonunda Kişisel Marka’nız, sahip olduğunuz en önemli şeydir. Onunla rahat değilseniz, kişisel ve mesleki, her ilişkide hala önemli bir faktör olan samimiyet ve benlik bilincini asla elde edemezsiniz” diyor.

Kaynakça: https://www.cmswire.com/digital-workplace/6-tips-for-building-a-great-personal-brand

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir