Geleceğin İşi: Kurumsal Verimlilik Uzmanları’nın 2018 Trendleri

İnsanlar bir süredir evrim geçiriyorlar. Dünya ile bağlantımız artık çok daha esnek; Nerede çalışıyoruz? Hangi cihazları kullanıyoruz? Uygulamaların görevleri tamamlaması için hangi uygulamaları kullanıyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirilen sayısız uygulama ve kaynakları birbiri ile nasıl bağlantılı hale getirebiliriz? Hepsini birbiri ile bağlamalı mıyız? Veya hepsini ayrı ayrı mı düşünmeliyiz?

Önümüzdeki yıllarda en büyük odaklanmanın bu yönde olmasının sebebi budur: Tüm uygulama ve hizmetlerle bireysel çalışma modellerini anlamak. Microsoft’un lansmanını yaptığı Graph tam da bu işe yarıyor. Çalışanın bağlı olduğu bir şebeke gibi düşünebilirsiniz, gerekli bilgilerin paylaşılması ve artan aşırı bilgi yükünü azaltmak için kurulmuş bir şebekedir. Microsoft, Graph uygulamasını en stratejik veri öğesi olarak konumlandırır. Microsoft Graph, çalışanlara Yapay Zeka teknolojisi ile destek olan bir uygulamadır.

Örneğin; önümüzdeki günlerde bir toplantınız olduğunu düşünün. Microsoft Graph, bu toplantıya ait yeni belgeleri Microsoft Teams üzerinden ve diğer paylaşılan dosyalardan bulur, katılımcıların profil detayına kadar önünüze getirir. Dahası takvimlerinizi tarayabilir ve toplantınız için en uygun zamanı, Machine Learning alt yapısı sayesinde yoğunluğunuzu analiz ederek teklif edebilir. OneDrive üzerindeki bir Excel’i düzenleyebilir ve aynı anda tüm mobil cihazlarınızla senkronize ederek (gerçek zamanlı ) kullanıma alabilir hatta bunları gerekli toplantı katılımcılarına gönderebilir.

Bu arada Box, Graph gibi kurumsal kullanıcılar için akıllı içerik önerilerini destekleyen kurumsal bir araç konumlandırdığını duyurdu. Bunun tam olarak işletmelerin yararına olup olmayacağını göreceğiz…

Yakın zamanda harmon.ie tarafından yapılan bir araştırmada kullanıcıların %41’inin sadece birkaç uygulama ile günlük hayatlarını geçirebildikleri ortaya çıktı. Ancak %35’i ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için birden fazla pencereyi açmaları gerektiğini söylerken, %67’lik bir kesim ise tüm uygulamaların önemli bilgileri tek bir pencerede görünürse, işe odaklanmanın daha kolay olacağı görüşündedir.

Bu nedenle kaynak ilişkilendirmesi her zamankinden daha önemli: Önemli konuları birleştirerek – Önemli bir müşteri adı, bir kampanya adı veya bir proje adı – bugünün kalabalık bulut kaosunda anlamlı hale gelebilir.

Microsoft ve Box, kurumsal bağlantılı çözümler sunarak bu işin başlangıcını oluşturdular. Ancak bu işin daha başlangıcıdır. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kaynak tabanlı yeni uygulamalar, insanların çalışma biçimlerini yeniden şekillendirecek.

E-Mail: Sonun Başlangıcı

E-posta, iş hayatımızın merkez üssü olmasına rağmen, Georgetown Üniversitesi’nde “Deep Work” kitabının yazarı ve profesör olan Cal Newport, günlerin sayılı olduğuna inanıyor.

Newport “Artık dijital bilgi ekonomisinde, iş hayatında, planlanmamış ve yapılandırılmamış şekilde birbirimize anlık mesajlaşma, e-posta mesajları ve sohbetlerini sürekli gönderdiğimiz bir iş akışına alıştık” dedi. Ve ekledi.” Önümüzdeki günlerde daha fazla organizasyonun geri adım attığını göreceğiz. Sınıflandırılmış bir gelen kutunuz yoksa nasıl eğlenceli bir çalışma olur? Daha önemlisi bazı alternatifler (Daha az kullanışlı olsa da) şirket için daha fazla değer üretmeye başlayabilir. Geçici mesajlaşma daha fazla rekabetçi bir çağda oldukça ilkel bir araçtır. “Zaman Azalıyor”.

Daha fazla organizasyonun geri adım attığını göreceğiz.

İnsanlara Karşı Makineler

Constellation Research baş analisti Ray Wang “İş yerinde makinelerin insanların yerini alacağı söylemleri hızlıca artıyor olsa da, Yapay Zeka değişimini daha pragmatik ve olumlu bir şekilde görüyoruz.” diyor.

Wang, ayrıca “Yüksek geri bildirim, yüksek hacim, yüksek etkileşim düğümleri ve yüksek karmaşıklık içeren alanlar büyük olasılıkla otomasyona ve Yapay Zeka’ya taşınacaktır” diyor. “Yaratıcılık, yeni karmaşıklık seviyeleri ve fiziksel varlığı gerektiren beceri setleri, insan elinde kalacaktır. İnsanlığın bu şekilde güçlendirilmesi yalnızca çalışma şeklini değil, nerede çalıştığımızı, neyin üzerine çalıştığımızı, neden çalıştığımızı da belirler”

Çalışan Etkileşiminde Yeni Bir Yol

Swiss Re şirketinde IT direktörlüğü ve insanların dijital yaşam alanlarına uyum danışmanlığı yapan Manfred Leu, “Çalışanların bilgi teknolojileri ile çalışmak ve birbirileriyle bilgi teknolojileri aracılığı ile iletişim kurmak gibi çalışma modellerinin yeni yollarına hızla adapte olacağı bir geleceği gördüğünü” söyledi. “İşverenlerin kullanıcı dostu uygulamaları sunarak çalışanlara ilham verdikleri takdirde, mucizevi sonuçlarla karşılaşmalarının ve olağanüstü bir hizmetle karşı karşıya kalmalarının olası olduğunu söyledi.“

Leu ayrıca, “Gelecekte genç yeteneklerin, işverenlerini modern bir çalışma ortamına ve algılanan çalışma kültürüne göre seçeceklerini söyledi. Genç yetenekler için teknoloji ile ilgili bir katman eklemek, üretken ve işbirliğine dayalı bir çalışma ortamı vaadinde bulunmak kritik öneme sahiptir. Bu deneyimi yaratmayan işletmeler, çalışanları cezbetmek ve onları korumak için risk altındadır.” dedi.

Hizmet Olarak İnsan Kaynakları

Bir uzman ve yazar olan Alexandra Levit’e göre; Pek çok disiplin gibi İnsan Kaynakları alanında da otomasyon, mobil ve bulut tabanlı teknolojilerin yaygınlaşması ile birçok IK uzmanı endişelidir.

Levit, “Bulut zaten yeni insan sermayesi yönetim sistemleri için baskın bir dağıtım modelidir ve bulutta bulunan yazılımlar daha esnek ve özelleştirilebilir” dedi. “İK yöneticileri, IT yöneticilerinin gerçek zamanlı güncellemelerine güvenmiyor. Çalışanlar, bulut tabanlı bilgilere ve hizmetlere istedikleri yerde bulup, erişebilirler. Modern İK uzmanları; bulut bilgi işleminde ya da hayatta kalmak için mobil, öngörücü analiz, sanal gerçeklik ve “hizmet olarak İK” konusunda uzman olmalıdır.” Profesyonel hayatın geleceğinin bizim istediğimiz gibi olacağını öngörebiliriz, ancak kesin olan tek şey, sürekli gelişmekte olması ve işletmenin hazır olması gerekliliğidir.

Kaynakça: http://bit.ly/2F8FXsc

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir