Kognitif Arama’ya Kimlerin İhtiyacı Var?

Bir intranet strateji projesine başlandığında birisinin çalışanlara kişiselleştirilmiş içerik sağlama konusunu gündeme getirmesi çok uzun sürmez. ClearBox Consulting kurucusu Sam Marshall, bir intranet perspektifinden Kişiselleştirme ile ilgili faydaların ve zorlukların mükemmel bir özetini içeren bir yazı yayınladı. Aynı faydalar ve zorluklar Arama Kişiselleştirme için de geçerlidir.

Başta kolay gibi görünür. A Bölgesi’ndeki çalışanlar; A Bölgesi’ne ilişkin iletişim hikayelerine, politikalarına ve erişimlerine izin vermenin yanı sıra merkezden gelen tüm önemli içeriklere de verir. Ancak B Bölgesi ile ortak bir proje yaptıklarını söyleyen bir yönetici, B Bölgesi’ndeki meslektaşları ile sohbet etmek istediklerini belirterek, B Bölgesi’nin iletişim geçmişini sorar.

Bir kere istek kapakları açılırsa bu istekler artarak, sonsuza kadar devam eder. Bir intranetle URL’yi ayrıştırarak B Bölgesinin hikayesini bulmak oldukça kolaydır. Her şey başarısız olursa, arama uygulamasını kullanmak faydalı olur.

Ancak Arama Deneyimi de kişiselleştirildiğinde ne olur?

Google için Sinyal İşleri Zayıf’tır. Peki, Ama Kurumsal Arama?

Yıllar geçtikçe Google ve Bing, Arama Deneyimi’ni optimize etmek ve Zayıf Sinyaller’i kullanmak için çok fazla yatırım yaptılar. Yakın zamanda Portsmouth kelimesi arandığında Google; Portsmouth, New Hampshire için öneriler sundu. Oysaki Portsmouth bir Futbol Takımı…

Portsmouth FC’ye tıklandığında bazı bilgiler verdi. Daha sonra Portsmouth tekrar sorgulandığında Portsmouth, New Hampshire ile ilgili önerilerden hiçbiri yoktu. Etkileyici. Bu bizi Gartner’ın “Kognitif Arama” ve Forrester’ın “Anlayan Motorlar” diye tabir ettiği dünyaya götürüyor.

Kognitif Bilgisayarlar Konsorsiyumu’na göre, 2014 yılının ortalarında 18 yüksek teknoloji şirketi ‘kognitif arama’ tanımını geliştirdi. Tek bir arama yöneticisi katılmadı.

Temel öncelik sestir: Arama deneyiminin kalitesini artırmak için bir dizi zayıf sinyaller kullanın. Bu sinyaller; ofis konumu, rolü, ürün yelpazesi, geçen ay açılan belgeler ve çok daha fazlası olabilir. Bu Zayıf Sinyal’lerin kişiselleştirilmiş sonuçlarının oluşturulması sürecinde; birden fazla dilin, tarih biçiminin ve farklı dil özelliklerinin ve uluslararası kurumsal dilin dahil edilmesi özellikle zordur.

Buna ek olarak, çalışanların gün içinde birden fazla rolü vardır: arama uygulaması, çalışanın hangi rolü oynadığını ve yüksek hassasiyetli sonuçlar sağlayacaklarını nasıl bilebilir?

Yenilikçilik ve Tesadüf Kesinlik ile Ayrılıyor

Araştırma sağlayıcıları topluluğunda; sonuçların çok azı, birden fazla ülkede ve ürün grubunda çalışan büyük bir şirkette neye benzediğine dair bir anlayışı yansıtır.

Bir kuruluş için kelime sorgulama sıklığına baktığınızda, gözünüze çarpan ilk 100 gösterimin ardından gelenlerde direk bir düşüş yaşarsınız. İnsanların sıklıkla uygulama terimleri aradığını hemen farkedebilirsiniz. Bir Arama Sağlayıcısı ile konuşurken onlara bu grafiği gösterin ve bu ilk 100 terimle sonuç alakasını artırmak için hangi sinyallerden yararlanacaklarını ve sonraki 100 terimi isteyin.

PR Şirketleri, genellikle Kognitif Araştırma’nın “yüksek kesinlik” sonuçlarına odaklanır. Bazı sorgular için bu önemlidir, ancak iyi düzenlenmiş ve belirli sebeplerle içeriklerde yükseltilmiş içerik çoğu zaman aynı sonuçları verebilir. Bu odaklanma konusundaki endişemiz: Araştırmaya gösterdiği hassasiyet ve odaklanmayı bizim ihtiyaçlarımıza aynı hassasiyetle göstermemesidir.

Bu durumlarda, hangi şartları kullanması gerektiği konusunda çalışanın hiçbir fikri olmayabilir. UCLA Profesörü VI Emeritus Marcia Bates’in klasik modelinde, insanlar bilgi bulmak için arama yaparlar ve daha sonra keşif işleminin bir sonraki aşamasını optimize etmek için bu bilgiyi kullanırlar. Bu zamana kadar neyi aradıklarını bilmiyorlarsa, kognitif teknoloji, “tesadüf” ve yeniliği nasıl destekleyebilir?

Kognitif Araştırmada Kaynak Azlığı

Düşük kalitede arama yapmanın tek ana nedeni görevdeki teknoloji değil, yetenekli bilgi uzmanlarının olmamasıdır.

Geçmişte Araştırma Sağlayıcıları, olası müşterilerin etkilerinden korkması ve yazılımın performansını optimize etmek için, gereken ekip becerilerini belirleme konusunda isteksiz davrandılar. Burada kesinlikle Kognitif Araştırma söz konusudur. Bir satıcı, 100 farklı Zayıf Sinyal’i bir araya getirebildiğini iddia ediyor; görünüşte önemli bir fayda ama ta ki bunların içerik sıralamasını nasıl etkilediğini ve aramalarında neyi görüp kimin kararlaştırmadığını sorana kadar. Rol, konumdan daha fazla ağırlık taşıyor mu? Arama motorunun Almanya’da bulunduğu farz edilirse, birisi Almanca bir sorgu gönderdiğinde ne olur?

Şirketler, bu araçların avantajlarına, taşıma ve uygulamanın toplam maliyetleri ile dengeleme becerisine ihtiyaç duyar. Öyleyse, gerekli kaynak miktarını belirterek söz vermek ya da daha iyisini göstermek ve teknolojinin avantajlarını sürekli olarak itmek hiç kimseye yardım etmez.

Kaynakça: http://bit.ly/2rkAI6y

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Etkili İletişim Becerileri Nelerdir? İş Dünyasında Etkili İletişim Kurma Sürecinde Neler Gereklidir?

Esnek Ekonomi Nedir? Esnek Ekonomi ile Freelance Çalışma Arasındaki Fark Nedir?

İnsan Kaynakları Departmanlarında Dijitalleşme Süreçleri

Sosyal Medya İçerik Editörlerinin Mutlaka Keşfetmesi Gereken Programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir