Pazarlama Etkisini Arttıracak Sosyal Ve Dijital 5 Strateji

Sosyal medyada ve dijital pazarlamada lider olarak konumlanabilmenin en basit ve önemli yolu, yeni araştırmalarla içeriği güncel tutabilmektir. Bununla birlikte önemli olan 5 strateji şöyle sıralanabilir:

1- Çapraz Kanal Etkileşimleri, pazarlama performansının ölçülmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Etkin olarak kullanılan bir pazarlama kanalının, verimini yükseltmek için başka bir pazarlama kanalıyla desteklenmesine Çapraz Kanallı Pazarlama (Omni-channel Marketing) denir. Origami Logic’in Pazarlama Yöneticisi Steven Waste, “Pazarlama performansının anlaşılması için kanallar arası performansın iyi ölçümlenmesi ve anlaşılması gerekir.” demiştir. Kampanya etkisinin ölçümlenemediği veya ölçümlemeye ait az verinin elde edilebildiği günler çok geride kaldı. Çarpraz kanallı performansların bir arada ölçümlenerek raporlanabildiği bir çok uygulama artık hayatın içinde yerini alıyor. Pazarlamacılar, kanallardaki performansa bakarak, farklı kanalların birbirlerini nasıl etkilediğini anlayabilir, hangi kampanyanın hangi kanalda daha etkili olduğunu öğrenebilirler. Pazarlama çalışmalarını bu yönde düzenleyebilirler.

2- Mobil alışveriş deneyimi ile tatil kazandıran kampanyalar…

Çoğu kişi için tatil çok uzak bir kavram olarak görünebilir ama pazarlamacılar için yaz, tatil promosyonlarının planlanma zamanı demektir. Televizyonda, radyoda ve yazılı medyada anlatılanlar bu yıl, sosyal medya kullanılarak oluşturulursa, marka ön plana çıkarılabilir. Facebook, Instagram ve Snapchat müdavimlerine farklı bir şey sunulursa, özellikle zevklerine uygun bir promosyon olabilir, tatil mevsiminde ve sonrasında faydaları elde edilebilir. Ancak burada çok önemli bir nokta gözardı edilemez. Bir müşterinin dikkatini cep telefonuna çekmek ve onu satın almaya yönlendirmek için sadece birkaç dakika vardır. Müşterinin ilgisini çekmek için en iyi yol izlenmelidir. Planlanmış alışveriş içeriği, mobil, mikro siteler ve uygulama içi satınalma seçenekleri ile müşterinin satın alma yolu kısaltılır ve basitleştirilir.

“Mükemmel bir sosyal hizmet ekibi olmadan, sınıfın en iyi Müşteri Deneyimi sunulmaz.”

3- Sosyal medya, hızlı tüketim ürünlerinin %70-80’ini alan iki demografik bilgiye ulaşmada önemli bir kanaldır. Bu iki demografik bilgi; Y kuşağı ve Anneleri’dir.

Araştırmalar, Y kuşağı ve Y kuşağı annelerinin, hızlı tüketim ürünleri için iki büyük potansiyel olduğunu gösteriyor. Pazarlama çalışmalarına toplumsal bir gözle bakmayı başarabilen ve sadık müşteri etkileşimi oluşturmayı başarabilen markalar bu rekabette öne geçebilir. İnstagram kullanıcılarının yarısından çoğunun Y kuşağı olduğu ve bunların %41’inin de her gün Facebook kullandığı düşünülür, Y kuşağı annelerinden her dört kadından biri Facebook’u günde 10 kez kontrol ediyor. Dolayısıyla geleneksel reklamcılık için düşük toleransa sahip olduğu bilinen bir kitleyle bağlantı kurmak kolay olmayabilir. Kullanıcı tarafından üretilen içerik reklamlarında en başarılı iki marka, Pampers ve Dove olarak sayılabilir.

4- Tüm endüstrilerdeki pazarlamacılar sosyal medya kanallarında, yüksek sayıda takipçilere sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini aktarmasının, İnfluencer Marketing stratejisiyle daha çok faydasını görebilirler.

İnfluencer Marketing, hemen hemen her endüstrinin pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Ancak Finserv (Fiserv, Inc, ABD finansal hizmetler teknolojisi sağlayıcısıdır. Şirketin müşterileri arasında; bankalar, tasarruf sahipleri, kredi birlikleri, menkul komisyoncu bayileri, finansal kiralama ve finans şirketleri ve perakendeciler bulunur. Ekim 2015’te American Banker ve BAI şirketi, teknoloji sağlayıcıları arasında üçüncü sıradaydı.) gibi pek çok finansal hizmet şirketi, bu İnfluencer Marketing kavramından uzak durmaya çalışır ve bu, gelecekte kendi markalarının zararına olur.

En büyük harcama potansiyeline sahip Y Kuşağı; insana güvenir, logoya değil.

Şaşırtıcı gelebilir ama insanların %92’si kullanıcılar tarafından üretilen içeriğe ve sözlüklere, geleneksel reklamlardan daha çok güveniyorlar. İnfluencer’lar tüm geleneksel reklamları atlayarak, geleneksellikten ve formaliteden çok göreceliğe dayanan bir deneyim sunar.

5-Seyahat şirketleri, Instagram verilerinden alacakları şaşırtıcı sonuçlarla stratejilerini güncelleyebilirler.

Yurt içi ve yurt dışı seyahat eden ve seyahat hashtagleri ile etiketlenmiş bir çok instagram kullanıcısı, pazarlama çalışması için eşsiz bir veri haritası sunar. Ayrıca Instagram’dan alınacak bu sosyal veriler, seyirci davranış modeli gibi sadece seyahat istatistiklerinden oluşan daha kapsamlı bir resmi görmeyi sağlayabilir.

Örneğin, Bangkok 2016’da dünyanın en çok turist tarafından ziyaret edilen şehri olduğunu iddia etti.  Ancak bir Instagram lensi vasıtasıyla seyahat kalıplarına bakıldığında farklı bir hikaye ortaya çıktı: Bangkok, en çok turisti çekmesine rağmen, Paris ve Londra sınırları içerisinde çekilen #travel fotoğrafları #Bangkok fotoğraflarından 2.5 kat daha fazlaydı.

Avrupa’da yapılan tatillerde Asya’dan daha fazla seyahat fotoğrafları yayınlandığı tespit edildi ve Avrupa’dakİ fotoğrafların Asya’daki fotoğraflara göre daha çok ilgi gördüğü ortaya çıktı.

Kaynakça: https://www.spredfast.com/social-marketing-blog/5-social-digital-strategies-boost-your-marketing

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir