Sosyal Medya Pazarlaması’nda Emoji Kullanımı

Online kullanıcıların %92’si Emoji kullanır, bu da pazarlamacıları harekete geçirir.

Emoji, müşteri ile aynı dili konuşmanıza olanak sağlar ve sosyal medya bildirilerini daha belirgin hale getirir. Ayrıca, pazarlama mesajına ve markaya eğlence katar.

Emoji kullanmaya başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Anlamlı Emoji kullandığınızdan emin olun.

Emoji, bir mesajı tamamlamak için kullanılır. Anlamlı emoji kullanılmazsa mesaj tamamlanmış olmaz. Emoji trendine girmek için anlamsız mesajlar vermeye çalışmayın. Takipçilerinizin nasıl yorumlayacağından emin değilseniz, Emoji ile takipçilerinizin kafalarının karışmasına izin vermeyin.

  1. Ciddi durumları hafife almayın.

Emoji eğlencelidir, havalıdır ve modaya uygundur – diğer taraftan öğrenci kredileri konusu hafife alınacak eğlenceli bir konu değildir.

Öğrenci kredilerinin yetersiz olması hafife alınacak bir konu değildir. O sebeple “Hillary Clinton’un “Öğrenci Kredi Borçları sizi nasıl hissettiriyor? 3 Emoji ile anlatın” tweet’i etik bir başarısızlık örneğidir. Hillary Clinton’un takipçileri bu tweet’e çok sıcak bakmadılar ve çok nazik cevaplar vermediler. Çünkü öğrenci kredileri hafife alınacak bir konu değildir. Emoji içeren mesaj gönderdiğiniz zaman lütfen bunu göz önünde bulundurun.

  1. Zorlamayın.

Emoji normal ifadelerin bir uzantısı olmalıdır ve böyle olmak için zorlanmamalıdır.

Emoji’leri düzenli metinde ve sosyal medya sohbetlerinde nasıl kullandığınızı düşünün. Alaycı bir tavır sergilerken göz kırpabilir ve bir şey hakkında mutlu olduğunuzda gülümseyebilirsiniz, birisini ya da bir şeyi sevdiğinizi belirtmek için kalp Emoji’si kullanabilirsiniz.

İş için kullandığınız Emoji’ninde böyle doğal olması gerekir. Belirli bir bildiri için bir Emoji ihtiyacınız olduğunu hissederseniz bunun hangi Emoji olduğunu düşünmezsiniz, doğal olarak bilirsiniz. Emoji kullanımı çok düşündürmemelidir, doğal ve otomatik olmalıdır. Emoji’leri doğal yollarla belirleyemiyorsanız, pratik yapmaya başlamanız gerekir. Onları kişisel konuşmalarınızda kullanmaya başlayın ve sonra iş bildirilerinize yayılmasına izin verin.

  1. Marka mesajından uzaklaşmayın.

Emoji kullanmak, sıkıcı kurumsallıktan çıkmak için eğlenceli bir yoldur. Ancak vergilerin ödenmesi ve bilgisayar kurulumu için birinin sana ihtiyacı olduğunda geri dönemeyeceğin kadar uzaklaşmak doğru değildir.

Seçtiğiniz Emoji’ler asla markanızın mesajlaşmasından ayrılmamalıdır – yani bir finansal hizmetler şirketi işletiyorsanız, öpücük Emoji’sini kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Gülen surat, tamam işareti, alkışlama Emoji’sinin tercih edilmesi daha iyi olur.

Diğer taraftan, daha rahat bir ortamda çalışırsanız, bu türden Emoji daha iyi olur.

Herhangi bir şey göndermeden önce, marka mesajınız hakkında düşünün ve Emoji’nin, hedef kitlenizdeki herhangi bir kişiyi rahatsız edip etmeyeceğini kendinize sorun. Markanız için uygunsa, “Gönder” e tıklayın.

  1. Çılgın olmayın.

Emoji kullanmak eğlencelidir ama markanızda kural olarak, aynı anda dörtten fazla Emoji kullanmak istemezsiniz. Aksi takdirde, kitleniz aşırı Emoji yüklemesi yaşayabilir.

  1. Emojilerin anlamlarını öğrenin.

Çok fazla Emoji vardır, bu yüzden karışması normaldir, ancak yanlışlıkla yanlış türdeki Emoji’yi şirket hesabınıza göndermek istemezsiniz.

“Gönder” e basmadan önce biraz araştırma yapın. Emojipedia, tüm emojilerin ayrıntılarını size sunar – sadece Emoji’nin adını sözlüğe yazın ve anlamını öğrenin. Bağlamı anlamanız için biraz zaman ayırmanız sizi utanç verici Emoji aksiliklerinden kurtarabilir.

  1. Kendi Emoji’nizi oluşturun.

Emoji, markaları daha eğlenceli ve ilişkili hale getirir. Kendi Emoji’nizi oluşturarak bu eğlenceyi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Markanızı en iyi temsil eden Emoji’yi oluşturmak için Moji Maker kullanabilirsiniz.

Ayrıca, dünyada olup bitenlerle alâkalı Emoji oluşturmak için de kullanabilirsiniz – örneğin, güneş tutulması hakkında kendi özel Emoji’nizi üretmiş olduğunuzu düşünün. kesinlikle dikkat çekmiş olurdu.

Sosyal medya kampanyalarınızda Emoji’yi nasıl kullanmalısınız?

Artık, bazı ipuçları ile birlikte, sosyal medya kampanyalarında oynamanın zamanı geldi. Sosyal medya kampanyasında Emoji’leri kullanmanın yollarını düşünün ve başlayın. Sosyal medya pazarlaması için Emoji’yi kullanmanın ne kadar eğlenceli ve etkili olabildiğine şaşıracaksınız.

Kaynakça: https://www.socialmediatoday.com/marketing/7-tips-using-emojis-social-media-marketing

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İşletmeler için Instagram Kullanımı: Hedef Kitlenizi Büyütmenin Yolları

2022 Yılı Özel Gün ve Resmi Tatiller Takvimi

Çevrimiçi Planlama Yazılımınızı Geliştirmek için 5 Strateji

Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir