Başarılı Bir Etkinlik İçin 4 Temel Sosyal Medya Stratejisi

Toplumsal pazarlama faaliyetlerinde bulunan şirketler için her etkinlik; farkındalığı artırmak ve belirli bir kitleyle iletişim kurmak için büyük fırsatlar sunar. İster bir konferansa katılımcı olmak, ister ev sahipliği yapmak, ister bir etkinliğe sponsor olmak, ister ortaklık olsun hiç farketmez. Neden katıldığınızı ve hedeflerinizi biliyorsanız başarı kaçınılmaz olur.

Peki nereden başlamalıyız? Bir etkinlikte sizi direkt başarıya götüren 4 temel adım vardır:

Birinci Adım: Amacınızı Tanımlayın

Stratejinizde sağlam bir temel oluşturmak için önce kitlenizin kim olduğunu ve hedeflerinizi belirleyin. Mevcut bir kitleyle etkileşimde bulunmak mı?, yeni bir kitle oluşturmak mı?, aktif bir kitleyi bilgilendirmek mi?, potansiyel bir kitleye ilham vermek mi? Bir etkinliğe katılımın en kolay yolu hashtag kullanmaktan geçer. Bir etkinliğe “participate” gibi bir hashtag kullanarak katılmak kolaydır. Postlarınızdan nasıl bir başarı yakalamak istiyorsunuz?

Anahtar Kesinlikle Budur!

Kiminle konuştuğunuzu ve nedenini bildikten sonra, hedeflerinize nasıl ulaşacağınıza ilişkin amaçları açık bir şekilde belirtin. Hedefler şunları içerebilir:

 • Tartışmalara katılmak veya yeni bir tartışma başlatmak
 • Girişim veya etkinlik hakkında sorulan sorulara cevap vermek
 • Marka bağlılığı hakkında farkındalık yaratmak
 • Bir etkinlik hashtag’i kullanarak hedef kitlenin ilgisini çekmek
 • Katılımı arttırmak için bilet satışlarını canlı tutmak
 • Hedef kitleyi harekete geçirmek

Hedefleriniz ne olursa olsun, amacınızın “neden” ini doğrulamak için ölçülebilir sonuçlar verdiğinden emin olun. Ayrıca hedefleriniz, etkinlikten sonra izlemek ve raporlamak için metrikleri belirlemenize yardımcı olur.

Facebook’ta çok sayıda kalp almanız veya İnstagram postlarında çok sayıda beğeni almanız harika ama amacınız bilet satmak veya web sitesini ziyaret ettirmek ise bu beğeni ve kalpler çabanızın karşılığını vermez.

İkinci Adım: Plan İçeriği

İyi bir içerik planı, herhangi bir sosyal medya stratejisinin temelini oluştur; Uzun bir yolculuk boyunca tüm yükü taşıyan bir süreçtir. Çünkü bir etkinlik izleyicisine mesajın kime?, neye?, ne zaman?, nerede? ve nasıl? sunulacağını belirtir.

Bazı insanlar bir içerik planını bir Editör Takvimi’yle birlikte kullanır. İçerik planınız amacınızı hedefinize bağlayan yol haritası ise, Editör Takvimi’nizi adım adım yönergeler olarak düşünün.

“İçerik planınız, amacınızı hedefinize bağlayan yol haritasıdır.”

İçerik planı oluşturmanın üç ana aşaması vardır: Gelişmiş planlama, gerçek zaman ve post şeklinde. Bu aşamalar, hedeflerinizi düzenlemenize ve editör takviminize odaklanmanıza yardımcı olur.

Gelişmiş Planlama (Advanced), birden çok takımın katkıda bulunduğu bölümdür. İçerik stratejisi planlanmasında yaratıcı ekibi, marka ekibi, pazarlama ekibi ve sosyal medya ekibi ile birlikte çalışırlar. Bu aşamada geliştirilen içerik genellikle farkındalık yaratmak ya da devam etmek için kullanılır. “Gelişmiş Planlama” döneminde etkinliğin ilerlemesinde Facebook ve Linkedin’in katkısı olur.

 • Sosyal Medya kanallarınızı tanımlayın.
 • İçerik başlıklarını, içerikleri ve fotoğraf gibi kullanılacak materyalleri belirleyin.
 • SEO şartlarına göre düzenlenmiş destekleyici postlar hazırlayın.
 • Etkinlik sırasında planlanan oluşumları vurgulayın veya tanıtmak için yayınlanacak içerikleri hazırlayın.

Çoğumuz, etkinlik öncesinde tüm radyo kanallarında etkinliği yoğun bir şekilde tanıtan programlarla ve yoğun sosyal medya tanıtım postlarıyla karşılaşmışızdır. Sonra ne oldu? Etkinliğe iki hafta kala sessizlik dönemi… Muhtemelen ikinci etapta atlamışlardır.

Gerçek Zamanlı İçerik Planlaması, anı yakalamakla ilgilidir. Etkinlik sırasındaki dikkat çekici notlar potansiyel bir kişiye ilham verebilir veya bilgilendirebilir. Twitter en iyi gerçek zamanlı sosyal network platformudur. InstaStory ve Snapchat anlık deneyimleri yayınlamak için inanılmaz bir fırsat sunar. Her ne kadar anlık ve gerçek zamanlı yayın şansımız olsa da her içeriğin aynı anda paylaşılması gerekmez.

Neler yapabilirsiniz?

 • Etkinlik sırasında etkinliği tanıtın ve neler olacağını kısaca yazın.
 • Konuşmaları ve gündem konularını gözden geçirerek bu konular için önceden grafikler hazırlayın ve konular üzerine önceden spekülasyon yaratın.
 • Ünlü ve etkili katılımcıların katılım zamanlarını paylaşın.
 • Etkinliğin heyecanını arttırmak için kısa canlı yayınlar gerçekleştirin.

Gerçek zamanlı içerikler, takipçilerin ve katılımcıların ilgisini sürekli ayakta tutmaya yarar. Ayrıca kaçırmış olanlar için ilgisini bu yöne çeker.

İçerik planı geliştirmede 3. Aşama POST. Post, toplumsal etkinlik stratejisini planlarken en sık unutulan bölüm ve kaçırılan fırsattır.

Etkinlik öncesinde sürekli teşvik edip, etkinlik sırasında kitleyle etkileşim kurarak harika bir iş çıkardıktan sonra, birçok marka takvimdeki bir sonraki etkinliğe geçer. Diğer fırsatları kaçırmamak için “Etkinlik sonrası izleme içeriği planlayın.”

Twitter’da, deneyimlerinizi paylaşmak için Kaydet ve Paylaş özelliğini kullanın… Bir Snapchat hikayesi indirin ve diğer sosyal kanallarda bir özet video olarak yeniden paylaşın.

Katılımcılarla olan deneyimlerinizi paylaşın. Sunucular ve konuklarla röportaj yapın ve ardından bu röportajları takip eden haftalarda paylaşın. Bir etkinlik bittikten sonra içeriği kullanmanın pek çok yolu vardır, topladığınız ve paylaştığınız öğelerin yeniden kullanımı için bir plan yapın. Sosyal sohbeti sürdürerek, etkinliğinizin geri dönüş oranını arttırabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Teknoloji ve Erişim

Hedeflere göre hazırlanmış ve kontrol edilmiş bir içerik planı ile donatılmış ekibiniz bu etkinliğin sunduğu her şeyi kullanmaya hazır, değil mi? Neredeyse.

İçerik paylaşımlarınızda sıkıntı yaşatılmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç şey daha var.

Bir etkinlikte başınıza kaç defa gelmiştir, inanılmaz görünen bir sahnenin resmini çekmeye hazır ya da harika bir hikayeyi blogunuza paylaşacaksınız ama tam o sırada pilinizin az veya aydınlatmasının korkunç olduğunu mu farkettiniz? Yedek pil takımlarıyla ve kaçırılmış fırsatların tehdidini ortadan kaldıran taşınabilir şarj seçenekleriyle hazırlıklı olun. Taşınabilir mikrofonlar gibi küçük bir aksesuar seti bulundurun, aydınlatma klipsleri ve dengeleyiciler, yenilenmiş bir hisle gerçek zamanlı videolar üretebilme olanağı tanıyor.

Ağ erişimini test edin ve başarısız bir canlı akışın önlenmesi için kişisel bir etkin noktaya ya da bağlanılabilirlik sorunları nedeniyle düzensiz seslere hazırlıklı olun.

Sponsor, ev sahibi veya VIP katılımcıysanız size sağlanan özel bağlantı noktasından yararlanın. Ortalama bir katılımcının veya izleyici üyesinin yapamayacağını veya gidebileceğini düşünün. Amaçları desteklemek için bu alanlardan resim veya içerik toplayın ve kitlenize en fazla değeri vermek için içerik planınızdaki reklamları düşünün. Doğru yerde doğru teknolojiyle kendinizi silahlandırın, yalnızca viral içerik ve bir başka yayın arasında ilgi çekici bir fark olabilir.

Sponsor, ev sahibi veya VIP katılımcıysanız size sağlanan özel bağlantı noktasından yararlanın.

Dördüncü Aşama: Ölçümleme ve Raporlama

Etkinlik sonrası raporlama, katılımınızın başarısını belirlemek için önemli bir araçtır. Ölçüm metriklerinin (Measurement metrics) etki yaratmak için bağlamlara ihtiyacı vardır. Önemli anları vurgulamak için son raporunuzdaki etkinlik sonrası özet materyallerinden bazılarını kullandığınızdan emin olun ve metriklerin hedeflerinizde başarıya nasıl ulaştığını açıklayın.

Ölçüm metriklerini amaç ve hedeflerle ilişkilendirmeyi düşünmenin birkaç yolu aşağıda belirtilmiştir:

 • Şirketiniz veya markanız için haber ve farkındalığı artırdınız mı? Bunlar; açıklamalar, etiketler, doğrudan mesajlar, web sitesi trafiğini artırma, fanlar ve takipçi artırmaları ile ölçülebilir.
 • Topluluğunuzda yeni katılımcılarınız var mı? Bir Influencer (Blogger, Vlogger, Sosyal Medya Fenomeni…) ile etkileşimde bulundunuz mu? Ya da bir Influencer tarafından tavsiye edilip etiketlendiniz mi? Bu kişi (influencer) sizden bahsetti ve gelecekteki katılım için bir fırsat mı yarattı? Bu, bir yayının erişim ve gösterimleriyle vurgulanabilir.
 • Toplumsal yayınlarınızda, ortalama katılımınızla karşılaştırıldığında daha fazla sayıda etkileşim var mıydı? Artışları vurgulamak için tüm etkileşimleri, beğenileri, paylaşımları, yorumları, reaksiyonları, vb. veya yüzde değişim tablosunu birleştiren bir karşılaştırma grafiği kullanın.

En önemli şey şeffaf olmaktır. Rapor ettiğiniz her sayı parlayan bir başarı değildir. Neyin çalıştığına ve neyin yapılmadığına dair kuruluşa verilen raporlar, ileride daha büyük başarı elde edilmesini sağlar.

Kaynakça: https://www.spredfast.com/social-marketing-blog/4-steps-successful-live-event-social-media-strategy

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Web Siteniz Üzerinden Potansiyel Müşterilerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Youtube’da Görüntüleme Sayısını Artıracak Öneriler

Sosyal Medya İçerik Önerileri

Sosyal Mesafeli Çalışma Alanlarımız Nasıl Olmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir