En Mutlu Çalışan Kim?

Her iş türü kendi pozitif ve negatif kümesiyle birlikte gelir.

İşler hız treni gibidir: Bir dakika önce stres altındayken, bir dakika sonra birlikte mutlu bir yolculuğa doğru çıkılır.

Sigorta Web sitesi Insurance Quotes, son zamanlarda farklı kariyer türleri ve nesiller boyunca 1.000’in üzerinde çalışan Amerikalı’yı araştırarak, onların nasıl hissettiklerini ortaya çıkarıyor. Bu araştırma kendi işinde çalışanlar, maaşlı çalışanlar, saatlik çalışanlar, freelance çalışanlar ve maaş artı bahşiş sistemi ile çalışanlar da dahil olmak üzere insanların hislerini meslek türüne göre karşılaştırıyor.

Mutluluğu Hacklemek için 3 Strateji

İş ve özel hayat dengesinden, iş güvenliği, farklı kariyer yollarına kadar hepsi pozitif ve negatif bakışı etkiler.

Farklı iş türlerinde çalışan insanların iş yerinde nasıl hissettikleri ile ilgili bazı gerçekler şunlardır:

  1. Kendi işinde çalışanlar en mutlu kişilerdir.

İnsanlar kendi işinin patronu olmanın tadını çıkarıyor. Girişimciler ve diğer serbest meslek sahipleri bugün Amerika’nın en mutlu çalışanlarıdır. Yapılan bir araştırmada çalışanların işleriyle ilgili mutluluk seviyesini 1 ile 7 arasında değerlendirmeleri istenir. Bu araştırma sonucunda kendi işinde çalışanların 5.4 puan ile, maaşlı ve saatlik çalışanların üzerinde bir mutluluk oranına sahip olduğu ortaya çıkar.

  1. Freelance çalışanlar en çok stresli kişilerdir.

Freelance çalışanlar tüm iş türlerinden, diğer çalışanlardan, hatta kendi işinde çalışanlardan daha fazla stres altında olurlar. Ankete göre, neredeyse tüm freelance çalışanlar (%92.9), işlerinin getirdiği stres konusunda mutsuz olduklarını belirtirken, geri kalanlar işlerinin esnekliğinden mutlu olduklarını söylüyor.

  1. Maaş artı bahşiş alan(Base-pay-plus-tip earners) kişiler yardımcıların, işteki en kötü yanlardan biri olduğunu söylüyor.

Kötü yardımcılar bir kabus olabilir. Ayrıca maaş artı bahşiş alanlar, bu işin en kötü yanının kötü yardımcılar olduğunu söylüyorlar. Neredeyse üçte ikisi, yardımcılarından memnuniyetsiz olduklarını belirtiyor.

  1. Birden fazla işte çalışanlar, sadece bir işi olan çalışanlardan birazcık daha mutlu.

Günümüzde, işgücü istatistikleri birden fazla işte çalışan kişilerin giderek arttığını gösteriyor. Amerika’da 7,6 milyon kişi birden fazla işte çalışıyor. Genel olarak bakıldığında esneklik, çalışma ortamı, sorumluluklar ve stres gibi birçok detay göz önünde bulundurulduğunda birden fazla iş yapanlar daha mutlu görünse de konu iş-özel hayat dengesine geldiğinde, birden fazla iş yapan insanların daha mutsuz oldukları ortaya çıkıyor.

  1. Birden fazla işte çalışan kişiler tıbbi masrafları ödemek konusunda endişeliler.

Muayene veya tıbbi bir acil durum ortaya çıktığında, birden çok işi olan insanlar tek işte çalışan kişiler kadar güvenli hissetmiyorlar. Bir işte çalışanların %66’sı rutin sağlık kontrolleri için yapılan harcamanın problem olmadığını söylerken, birden fazla işte çalışanların sadece %58’i aynı fikirde olduğunu belirtiyor.

  1. Tek işte çalışanlar, aile kurmak ve emeklilik için para birktirmek konusunda daha şanslılar.

Tek bir işte çalışan kişilerin aile kurmak, aileyi geçindirmek ve emeklilik için yatırım yapmak konusunda diğerlerine göre mali açıdan daha güvende oldukları ortaya çıkıyor.

Yalnızca bir işte çalışanların %34’ü bu konuya katılırken, birden fazla işte çalışan 4 işçiden sadece bir kişi böyle hissediyor.

  1. Freelance çalışan Baby Boomer’ların(1946 – 1964 arası doğan kişiler) çoğu birden fazla iş yapıyor.

Diğer nesillerin aksine freelance olarak çalışan Baby Boomer’ların büyük çoğunluğu birden fazla işte çalışıyor.

Y Kuşağı(1980 – 2000 arası doğan kişiler) ve X Kuşağı(1965 – 1979 arası doğan kişiler) karşılaştırıldığında, bu nesillerin 2 katına yakın Baby Boomer aynı anda birden fazla işte çalışıyor.

  1. X Kuşağı ikinci işlerinden en iyi şekilde yararlanır.

Birden fazla iş yapan diğer nesillerle karşılaştırıldığında haftalık en yüksek kazancı X kuşağı temsilcileri elde ediyor. Birden çok işe bakan diğer nesil işçilerle karşılaştırıldığında X Kuşağı, haftalık en fazla geliri getirmek için çalışıyor. X Kuşağı’nın %21’i her hafta 300 dolar veya daha fazla kazanıyor. Ancak Y Kuşağı’nın yalnızca %13’ü ve Baby Boomers’ın %18’i bu kadar kazanıyor.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/slideshow/298303

https://www.insurancequotes.com/

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

10 Adımda Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde Mutlaka Takip Etmeniz Gereken Teknoloji Trendleri

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir