Çalışanlar Ne İster?

Employee engagement (çalışan bağlılığı) için takdir edilmek mi, daha yüksek maaş mı yoksa aidiyet hissinin oluşturulması mı gerekiyor? Çalışanlar ne ister?

Daha önce “Müşteriler Ne İster?” başlığında müşteri memnuniyetini sağlayan faktörlere yer vermiştik. Dijital çağda şirketlerin en değerli varlıkları, şüphesiz ki çalışanları… Mutlu müşterileri yaratan mutlu çalışanlar, çalışma koşullarında olmazsa olmaz ortak beklentilere sahip olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında çalışanların beklentilerini karşılamak için yüksek maaştan çok daha fazlası gerekmektedir. Employee engagement, sadece bir unsura bağlı değildir.

Başarılı markalar çalışan bağlılığı stratejilerini kurumsal hedeflerinin ana maddesi olarak benimsemektedir. catherinescareercorner.com’da yayınlanan “20 Things Employees Value” adlı infografikte çalışanların işinde değer verdiği 20 maddeyi sıralamaktadır. Çalışanlar ne ister? Gelin, birlikte bu 20 beklentiyi birlikte keşfedelim!

 1. Takdir edilme
 2. Dahil edilme
 3. Güven
 4. Gelişim sağlamak
 5. Bağımsızlık
 6. Bağ kurma
 7. Ödül
 8. Güçlendirme
 9. Mentorluk
 10. Terfi
 11. Adil davranış
 12. Saygı
 13. Meydan okuma
 14. Kariyer fırsatları
 15. Duyulmak
 16. Güvenlik
 17. Çalışma saatlerinde esneklik
 18. Net hedefler ve beklentiler
 19. Büyüme
 20. Sorumluluklar

Kurumların ihtiyacı, aslında motivasyonlu çalışanlar. Gerçek katma değeri sağlayan yüksek motivasyona sahip verimli çalışanlar ise kolay istihdam edilememektedir. Dijital iş yeri kavramının da iş hayatında benimsenmesi ile online bilgiyi her alanda kullanan çalışanların, teknolojik olarak ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Şirketler, başarılı sonuçlar almak için çalışan bağlılığını artırmak ve aidiyet duygusunu sağlamak durumundadır.

Çalışan memnuniyeti, kurum kültürüne büyük bir oranda katkıda bulunur. Şirket içinde employee engagement oluşturmak, kurumların maliyetlerini düşürürken karlılıklarını ve marka farkındalığını artırır. Markanızın da başarılı olmasını istiyorsanız çalışan bağlılığı için onların beklentilerini bilmeniz şart.

Kaynak: http://catherinescareercorner.com/2016/10/11/20-things-employees-value-infographic/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Eğitimde Dijital Dönüşüm: Yapay Zeka Çağına Uyum Sağlama

Yenilik Yapın, Uyum Sağlayın, Başarılı Olun: Dijital Dönüşümde Gelişmek

İnovasyon Kültürünün Önemi

Çevik Liderlerin 21. Yüzyılda Sahip Olması Gereken Yetenekler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir