Dünya Mutluluk Raporu Verileri Ne Söylüyor?

İş hayatında mutlululuk, tüm yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Peki buna göre küresel mutluluk endeksini nasıl okumalıyız? İşte dikkat çeken Dünya Mutluluk Raporu verileri!

Inc. kadrosundan Rose Leadem tarafından orjinali entrepreneur.com’da ve yine makale olarak businessinsider.com’da yayınlanan “10 fascinating facts from a worldwide study on happiness” adlı makalede Mart ayında açıklanmış olan UN Sustainable Development Solutions Network (SDSN) | (Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı) tarafından 155 ülke ile ilgili 2017 Dünya Mutluluk Raporu verilerine odaklanılıyor.

Rapor; gelir, sağlıklı yaşam beklentisi, sosyal destek, refah seviyesi, özgürlük ve güven unsurlarına dayalı araştırmalara dayanıyor. Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında birinci sırada Norveç bulunuyor. Norveç’i bu listede Danimarka, İzlanda ve İsviçre takip ediyor. Türkiye, 69’uncu sırada yer alıyor.

Makalede rapor verileri mercek altına alınıyor. Kendi işinde çalışmanın, hem pozitif hem de negatif yanlarının olduğunu aktarılıyor. Gelişmiş ülkelerde kendi işinde çalışan serbest meslek sahibi insanların, geleneksel olarak istihdam edilen çalışanlara göre işlerinden daha tatmin oldukları belirtiliyor. Bununla birlikte, kendi işinde çalışırken stres ve endişe gibi olumsuz duygular yaşamanın da olası olduğu vurgulanıyor.

Çoğu Amerikalının hafta sonları daha mutlu hissettiğini ancak bu hafta sonu etkisinin insanların “yüksek güven” ortamında çalıştığında ve hafta boyunca sosyal etkinliklere katıldıkları zaman ortadan kaybolduğuna dikkat çekiliyor. Sağlam ilişkileri olan kişilerin daha mutlu olduğunu gösteren raporda aile, çocukluk ve okul geçmişi de yetişkinlik hayatındaki yaşam kalitesini etkilediğine dikkat çekiliyor. Anket katılımcılarının hemfikir olduğu dikkat çeken başka bir detay ise gelirin mutluluk için eğitimden daha önce gelmesi. Bunun için de örnek olarak Mark Zuckerberg gibi kişilerin üniversiteyi bırakması örnek gösteriliyor.

Makalenin rapordan aktardığı 10 dikkat çeken veri ise şu çerçevede sıralanıyor.

  1. Kendi işinde çalışanların genel yaşam kalitesi değerlendirmesi daha yüksek.
  2. İnsanlar iş günlerinde sosyal hayatlarını korurken daha mutlu.
  3. Amerikan mutluluğu son 10 yılda düşüşe geçti.
  4. Zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz önemli.
  5. Hayatınızda güvenecek biri olsun.
  6. Aile, çocukluk ve okul yaşamı ilerleyen yaşlarda mutluluğu etkiler.
  7. Gelir, eğitimden daha önemli.
  8. Mutluluk, kişinin sahip olduğu iş türüne bağlı.
  9. Her şey, para değil.
  10. İşsizlik, korkutucu ve mutsuz edici.

BM araştırma verilerine göre dünyanın en mutlu insanları kuzey ülkelerinde yaşıyor. Dünyada her kültürün farklı iş dinamikleri ve sosyo-ekonomik koşulları bulunuyor. Ancak genel mutluluk tanımlarından çok, iş hayatında sizi mutlu eden şeyin peşine düşmeniz ve bunu yaparken de daha önce yapanların nasıl yaptıklarına dair araştırma yapmanız, daha yararlı olabilir. Bir de “mutlu olmak” kavramına çok takılmamak gerekiyor. Sizi mutlu eden işi yaptığınızda genelde zamanın nasıl akıp geçtiğini fark etmezsiniz; bu süreç doğal bir şekilde gelişir. Mutlu olmak için çabalanan her an, gerçek mutluluğu kaçırmanıza sebep olabilir. Kısacası iş hayatında mutlu olmanın tüm yolları, size ve işinizi severek yapmanıza çıkıyor.

Kaynaklar:

https://www.entrepreneur.com/article/290878

http://www.businessinsider.com/10-fascinating-facts-from-a-worldwide-study-on-happiness-2017-3

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Generative AI : Zorluklar ve Çözüm Yolları

İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Yaklaşımları

Cretio Top 100 CRM Şirketleri Arasında

Sosyal Medya Reklam Stratejileri ve Etkileşimi Artırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir