Employee Advocacy ile Başarılı Olmanın 17 Yolu

Employee advocacy nedir? İşinize nasıl katkı sağlar? İşte şirketler için employee advocacy ile başarılı olmanın 17 yolu!

Günümüzün dijital koşullarında, şirketler employee advocacy kavramına öncelik vermektedir. Çalışanlarını kendi sosyal medya profillerinde şirket içeriklerini paylaşmaları için teşvik etmektedir. Bu kavram, artık küçük işletmelerden global markalara kadar pek çok şirketin pazarlama stratejiisinde yerini almaktadır.

Employee Advocacy Nedir?

Çalışanlarınız, markanızın en büyük taraftarları olabilir. Employee advocacy terimi, şirket çalışanlarının kendilerine ait olan online kanallar üzerinden markaya değer sağlamasını ve marka içeriklerini, sosyal ağlarıyla paylaşmaya motive ederek çalışanların iletişime katılımını sağlamayı ifade eder. Çalışanların adeta şirketinin avukatlığını yapması  gibi savunması anlamına gelen kavram, çalışanların marka elçiliğini destekler.

Başarılı şirketlerin, önce kendi çalışanlarını marka elçisi yaparak nasıl etkileşim yarattığını Google örneği gibi global şirketlerden dolayı duymuş olabilirsiniz. Eric Nystrom tarafından everyonesocial.com’da yayınlanan “17 Ways Employee Advocacy Will Boost Your Business” çalışanlarınızın marka taraftarı olması ile işinizin başarılı olması konusunda 17 ipucu aktarıyor. Gelin, bunları birlikte keşfedelim.

 1. Word-of-Mouth Marketing

WOMM yani Word-of-Mouth Marketing ağızdan ağıza pazarlama olarak ifade edilmektedir. Türkçe’de bu terimin kulaktan kulağa olarak çevrilmesi, yüksek ihtimalle daha uygun gibi görünmektedir. Markanın hizmetleri ile ilgili kişilere konuşacakları bir neden verip, markanız hakkında konuşmalarını sağlamak ve diğer kişilere aktarmaları ile ilgilidir. Çalışanlarınız da markanız hakkında konuştuklarında onların çevresi de markanız hakkında konuşmaya başlayacak ve bu, kulaktan kulağa yayılacaktır. Başka bir ifade ile bir sosyal medya hesabından diğerine aktarılacaktır.

 1. Bağlı Çalışanlar

Bağlılığı olan çalışanlar, daha tutkulu ve üretken olup işinize büyük katkı sağlar. Çalışanlarınızı açık marka savunucusu olarak katılıma davet etmek, işleri ve çalıştığı ortamlarla daha fazla bağ kurmasına neden olacaktır.

 1. Çalışan Gelişimi

Çalışanlarınız, şirketinizin ve ilgili sektörün içeriklerini paylaştıkça kurumunuzun işlerini daha fazla öğrenerek kendilerini daha fazla geliştirebilirler.

 1. Kişisel Markalaşma

Çalışanlarınız employee advocacy sayesinde kendi kişisel markalarını profesyoneller gibi geliştirme fırsatına sahip olabilir. Daha bilgili çalışanlarınızın olduğu insanlar tarafından bilinirse daha güvenli ve daha değerli bir marka hâline gelirsiniz.

 1. Derinlemesine Markalaşma

Şirketi destekleyen çalışanlar aracılığıyla marka taraftarlarının sayısı yükseldikçe, daha iyi bir marka yelpazesi oluşturursunuz. Markanızın ortaya çıkması, gerçek bir şirket imajı oluşturur. Buna örnek olarak Google çalışanlarının marka imajı için yaptıklarına göz atabilirsiniz.

 1. Trend Stratejileri

Herkesin paylaştığı ve bilgiye eriştiği platformlara ulaşın. Sosyal medyanın güçlü bir araç olabileceğini unutmayın.

 1. Artırılmış Erişim

Çalışanlarınız paylaşım yaptıkça kurumsal profilinizin şu anda takip etmediği yüzlerce potansiyel müşteriye ulaştığını gözlemleyebilirsiniz. Şirketinizin yüzlerce çalışanı varsa, onların paylaşımları sayesinde ulaşamayacağınız binlerce insan ile etkileşimde olabilirsiniz.

 1. Daha Büyük Varlık

Erişim artışı, markanızın daha büyük bir varlığa sahip olduğu anlamına gelir. Bir marka taraftarı ya da çevresinden biri; ürününüzü veya hizmetinizi arayan diğer bir kişiyi tanıması, markanızın varlığı için büyük bir fırsat olacaktır.

 1. Kişiselleştirilmiş Markalaşma

Çalışanlar, markanızı desteklemek için tanıdıklarının yorumlarını gördükçe, marka bilinci oluşturma çabaları da kişiselleştirilir. Markanız, müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu şeye dönüşür.

 1. Farklı Açılar

Employee advocacy, pazarlama çabalarınızı farklı açılardan ve farklı sesler ile desteklenmesini sağlar. Bu, markanızın sesinin olmaması anlamına gelmez; çalışanlarınız değişik açılardan katkı sağladıkça onların da söz sahibi olarak desteklenmesi ile ilgilidir.

 1. Marka Bilinirliği

Tıpkı reklamcılıkta olduğu gibi, markanızdan ne kadar çok söz edilirse o kadar unutulmaz olur. Çalışanlarınızın hedef kitlenizin önüne çıkmasına ve marka bilinirliğini geliştirmesine izin verin. Bunu, çalışanlarınız ile bağlantılı kitlelere ulaşmak için reklam çabalarını yeniden hedefleyerek destekleyebilirsiniz.

 1. Artan Trafik

Her yeni bağlantı ve içerik paylaşımı, trafiği artıracaktır. Paylaşmaya değecek değerli içerikler oluşturmaya devam ederseniz, yeni potansiyel müşterilerinizin markanız ile daha fazla etkileşime girme olasılıkları artar.

 1. Çalışan iş birliği ve geri bildirim

Çalışanlar markanız ile bağ kurdukça, geri bildirim sağlayarak işinizi geliştirmeye yardımcı olacaklardır. Şirket politikalarınızın marka taraftarlığını ve inovasyonu desteklediğinden emin olun.

 1. Yetenek Havuzuna Başvurmak

Fazla sayıda çalışanları olan şirketler, yeni yetenekleri bulmada ve iş pozisyonlarını doldurmada hızlı olabilir. Ancak küçük işletmeler de büyük şirketlerin işleyiş tarzını sunmak ve prestij kazanmak için marka taraftarlığı ile çalışanları yönlendirmeye eğilimliler.

 1. Bağlantıları Keşfetmek

Çalışan profillerinizle bağlantılı olan insanların da topluluk bağlantıları, iş profesyonelleri ile iletişimi ve kendi iş kolları olan yakınları olabilir.

 1. Mutlu Çalışanlar

Employee advocacy, iş yerinin atmosferini iyileştirirken katılımı sağlamanıza yardımcı olabilir. Çalışanlarınız bir takımın parçası olduğunda, fırsatlarını ve desteklemeye değer şirketlerinden memnun olma olasılığı daha yüksektir.

 1. Mutlu Müşteriler

Çalışanlarınız daha mutluysa ve işletmeniz daha görünür durumda ise müşterileriniz daha mutlu olur. Sonunda, işi artırmanın en hızlı yolu mutlu müşterilerilere yöneliktir. İşin özü her zaman duyduğumuz bir söz gibidir; mutlu çalışanlar, mutlu müşteriler yaratır.

Kaynak: https://everyonesocial.com/blog/17-ways-employee-advocacy-will-boost-your-business/

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2023’te LinkedIn Sayfanıza Takipçi Çekmek İçin 15 İpucu

2023 Çalışan Deneyimi Eğilim Trendleri!

Dijital Dönüşüm Yaşamımızı Nasıl Etkiledi?

Füzyon Ekibi Nedir? Füzyon Ekibi Rolleri ve Sorumlulukları

1 Geri Bildirim “Employee Advocacy ile Başarılı Olmanın 17 Yolu”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir