Kognitif çalışma asistanı ile beraber iş yapmaya hazır mısınız?

İş hayatı, yapay zekâ ve cognitive computing gelişmeleri ile yeni serüvenlere doğru yelken açarken çalışma şekilleri de değişiyor. Kognitif çalışma asistanı, iş dünyasını dönüştürmek için geliyor.

Dijital çağda şirket hayatının başarılı olması, gelişen teknolojilerin çalışan deneyimi ile birleştirilmesine bağlı. Çalışan deneyimi, yapay zekâ teknolojileri ile yeniden tasarlanıyor. IBM Watson gibi teknolojiler, şirketlerin çalışma biçimini dönüştürmeye hazırlanıyor.

Cognitive Computing Nedir?

Türkçe’de bilişsel bilişim, kognitif bilişim, bilişsel işlem veya kavrama becerisine sahip bilişsel yaklaşım gibi ifadeler ile kullanılan Cognitive Computing nedir ve neden önemlidir?

Türk Dil Kurumu’na göre “biliş” kelimesi, şu ifadeler ile tanımlanmaktadır; canlının, bir nesne veya olayın varlığına ilişkin bilgili ve bilinçli duruma gelmesi, vukuf, bildik, tanıdık.. Bilişsel kelimesi ise bilişle ilgili, zekânın işleyişiyle ilgili, kognitif anlamları ile geçmektedir. Kognitifi anlamak için “cognition” yani idrak etme, kavrama ve bilme yetisi üzerine eğilmek gerek. İdrak, içerik ve mantık yürütme unsurları ile problem çözme ve karar vermeye yarayan bir kavram. Bu süreçler aralarında alınan bilgiyi gözlemleme, yorumlama, değerlendirme, hipotezler üretme, hipotezlerden zihne en yatkın olanı seçme ve karar verme gibi işlemlerle gerçekleştirilir. İnsan, bunu doğal olarak yaparken kognitif sistemler, insan mantığını taklit ederek düşünce şekline öykünür.

Watson gibi kognitif sistemler, alanına göre bir aşçıya yemek tarifinde farklı bakış açıları sunabilirken bir doktora kişinin bilgilerine göre tedavi yöntemi önerebilir, çalışana işlerini yapmasında destekleyebiliyor. Örneğin LEVA İşinizde gibi teknoloji çözümleri ile iş dünyasında çalışanların ve yöneticilerin bireysel ofis asistanı olabiliyor.

LEVA İşinizde nedir?

LEVA İşinizde, markanızın sektörüne ve çalışanlarına özel olarak kurgulanırken çalışan deneyimi için yol haritası çıkarılıyor. Çalışanların servisi kullanırken attığı adımları ve geçeceği yolları ayrıntılı olarak analiz eden deneyim planı yapılıyor.

IBM’in yapay zekası Watson altyapısı ile desteklenen LuckyEye Cognitive çözümleri, bilişsel çağın yeni yaklaşımını iş dünyasına sunuyor. LuckyEye Cognitive çözümü, LEVA bir LuckyEye Sanal Asistanı. Marka özelinde müşterilerinizin ve çalışanlarınızın ihtiyaçlarına cevap veren özel bir deneyim sunuyor. Leva’nın pek çok kullanım alanı bulunuyor. Bunlardan biri de LEVA İşinizde. Kognitif Çalışma Asistanı olarak etkinlik oluşturmadan, aktivite açmaya, dosya aramadan, toplantı salonu ayarlamaya kadar pek çok iş konusunda çalışanlarınıza asistanlık ediyor. Çalışanlarınıza cognitive computing teknolojileri ile avantajı sağlamak, iş yerinizi ve çalışma şeklini dönüştürmek için yeni bir iletişim avantajı sağlıyor.

IBM Watson servis altyapısı ile desteklenen Office 365 ve IBM Connections 6.0 ile entegre kognitif çalışma asistanı LEVA İşinizde, çalışanlarınızın işinizi daha verimli ve etkili şekilde yönetmesi için rehberlik ediyor. Cognitive Computing sistemleri ve LEVA İşinizde ile ilgili detaylı bilgi almak için LuckyEye ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Yapay Zeka Yatırımlarını Yavaşlatan İlk 6 Faktör

2018 İçin Yapay Zeka Trendleri

Yapay Zeka Ve İnsani Dokunuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir