Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Çalışan deneyimi, 2017’nin önemli iş trendleri arasında yer alıyor. Peki başarılı bir deneyim nasıl sağlanır? İşte etkili çalışan deneyimi yönetimi tüyoları!

Ryan Scott tarafından forbes.com’da yayınlanan “Employee Engagement Vs. Employee Experience” adlı makale, çalışan bağlılığına karşı çalışan deneyimini sorguluyor ve Josh Bersin, Jason Flynn, Art Mazor, Veronica Melian tarafından Deloitte University Press’de yayınlanan “The employee experience: Culture, engagement, and beyond 2017 Global Human Capital Trends” makalesine dikkat çekiyor. Yazıya göre verimli ve pozitif bir çalışan deneyimi, işveren ile çalışan arasında önemli bir bağ olarak yerini alıyor. Pazarlama ve ürün ekipleri, toplam müşteri deneyimine bakmak için müşteri memnuniyetinin ötesine geçtiğinde, İnsan Kaynakları da çabalarını tüm çalışan deneyimini anlayan ve sürekli geliştirmeye yönelik programlar, stratejiler ve ekip oluşturmaya odaklı hâle getiriyor. Yöneticilerin yaklaşık %80’i, çalışanların deneyimini çok önemli (%42) veya önemli (%38) olarak nitelendiriyor ancak sadece %22’lik bir oran, şirketlerinin farklı bir çalışan deneyimi yaratmada mükemmel olduğunu aktarıyor.

Yine makaleye göre yüksek performans gösteren şirketler, çalışanların deneyimini zenginleştirmenin yollarını buluyorlar; bu da kararlı, üretken ve anlamlı çalışmaya neden oluyor. Yenilikçi şirketler ilham almak için çalışanların kendilerine odaklanıyor. Cisco, IBM, GE, Airbnb ve diğer pek çok şirket; hackathon yaklaşımını yani ortak bir konu ile ilgili kişilerin bir araya gelip belirli bir zaman içinde, kendilerine verilen konuyla ilgili ortaya yeni bir fikir, ürün veya hizmet çıkarmaya çalıştıkları etkinlikleri kullanıyor. Bunu; çalışan fikirlerini toplamak, performans yönetimi, iş yeri tasarımı, avantajlar ve ödüller için yeni yaklaşımlar tasarlamak için gerçekleştiriyor. Bu açık, iş birliğine dayalı yaklaşımlar çalışanları doğrudan “mükemmel” bir çalışan deneyimi tasarlamaya teşvik ediyor.

Deloitte makalesine göre Employee Experience (EX) yani Çalışan Deneyimi tüyoları şu şekilde sıralanıyor:

  • Çalışan deneyimini geliştirin ve bunu önceliğiniz yapın.
  • Çalışan deneyimini sahiplenmek için kıdemli bir yönetici veya ekip atayın.
  • Design Thinking yani tasarım odaklı düşünceyi benimseyin.
  • Tüm iş gücünün deneyimlerini dikkate alın.
  • Dışarı bakın.
  • C-Suite olarak adlandırılan tepe yöneticilerin ve liderlerin desteğini alın.
  • Ölçün.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/causeintegration/2017/05/04/employee-engagement-vs-employee-experience

https://dupress.deloitte.com/dup-us-en/focus/human-capital-trends/2017/improving-the-employee-experience-culture-engagement.html

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir