İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Kognitif teknolojiler, değişen insan kaynakları, dijital performans yönetimi ve daha fazlası… Şirketler dijital dönüşüm ile nasıl şekilleniyor? İşte iş hayatının geleceğini belirleyen 10 dijital iş yeri trendi!

David Roe tarafından cmswire.com’da yayınlanan “10 Digital Workplace Trends Shaping the Future of Work” adlı makalede Deloitte Human Capital Trendleri 2017 raporuna yer verilerek geleceğin iş hayatını şekillendirecek 10 dijital iş yeri trendi tahminleri aktarılıyor. 144 sayfalık Human Capital Trends 2017 raporunda, dijital iş yeri ile ilgili pek çok öngörü yer alıyor. Kuruluşların yüzde 90’ı kendi işletmelerinin teknoloji tarafından bozulacağını öngörürken, yalnızca yüzde 11’i dijital yaşa uyum sağlamaya hazır olduklarını düşünüyor. David Roe yazısına göre raporun odak noktası, insan kaynakları uzmanlarının dijital teknolojilerin yarattığı farklılaşma ile nasıl baş ettiğini keşfetmek olarak belirlense de bu süreçte 10 genel dijital işyeri eğilimi de aktarılıyor.

1. İşletmenin yeniden tasarlanması

Önde gelen kuruluşlar, dijital ofis tasarım fazını aşıp şu anda aktif olarak dijital iş yeri kurmaktadır.

2. Gerçek zaman, her zaman

Şirketler, çalışanlara sürekli hız kazandırmak için çeşitli mobil platformlar üzerinden kolaylıkla erişilebilir sınıflar sunarak sürekli öğrenme kültürü oluşturmalıdır.

3. Yetenek kazanımı

İşe aday olan kişiler kolaylık ve mobil iletişim talep ettiği için işe alım, dijital bir deneyim haline gelecek. Dijital şirketler, dijital kimliklerinin altını çizmek için bu politikaları benimseyecek.

4. Çalışan kültürü

Dijital işletmeler, çalışan bağlılığına ve çalışan deneyimine daha fazla odaklanacak. Çalışan deneyiminde self servis araçlar ile geri bildirim yelpazesini yaratacak yeni ve entegre odak noktalarına eğilecek.

5. İş teknolojileri

İnsan kaynakları, iş yerlerinin dijitalleştirilmesinde anahtar oyunculardan biri olacak. İnsanların çalışma biçimini değiştiren teknolojileri sunma konusunda önemli bir rol oynayacak.

6. Performans yönetimi

Dijital dönüşüm süreçlerine giren şirketler, hedef belirleme ve değerlendirmeden teşvik ve ödüllendirmeye kadar tüm yönetim programlarını yeniden gözden geçirmek ve hepsini iş stratejileri ile uyumlu hale getirmek zorunda kalacak.

7. Liderliğin altüst olması

Araştırmalara göre dijital organizasyonların; daha genç, daha atak ve “dijitale hazır” olan yeni liderlere ihtiyacı var.

8. Dijital insan kaynakları

İnsan kaynakları yöneticileri, dijital şirketlerde daha önemli bir rol oynamak zorunda kalacaklar. Dijital insan kaynakları, kuruluşları sadece “dijitalleştirmek” yerine dijital dönüşümü sağlama konusunda anahtar görev görecek.

9. İnsan odaklı Analytics

Analytics, iş yerinde neler olup bittiğini değerlendirmek için kullanılan yeni gerçek zamanlı analizlerle iş operasyonlarını dönüştürmeye devam edecek.

10. Çalışma hayatının geleceği

Dijital organizasyonlar, yeni kognitif araçlar ile deney yapmaya ve işlerin otomatik hale gelmesiyle insanların rolünü yeniden düşünmeye zorlanacak.

Kaynaklar: 

http://www.cmswire.com/digital-workplace/10-digital-workplace-trends-shaping-the-future-of-work

https://www2.deloitte.com/global/en/pages/human-capital/articles/introduction-human-capital-trends.html

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir