Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

Şirketlerin başarısı için ihtiyacı olan eksik yapboz parçaları hangileri? Çalışan motivasyonu nasıl artırılır? İşte çalışan bağlılığını artırmanın sırları!

Şirketlerin aradığı ve ararken yanlış yerlere baktığı değerler aslında motivasyonlu çalışanlar. Asıl katma değeri sağlayan yüksek motivasyona sahip çalışanlar, günümüzde en çok istenen ancak bulunması açısından oldukça zor olan kişiler. Peki ama neden? Çalışan bağlılığını etkileyen pek çok iç ve dış faktör bulunuyor. Yeni kuşak bireyleri şirkette tutmak, dijital çağın bir gereği olarak bazen oldukça zor. Djital çağın özgürlüğüne düşkün bireyleri, ilgilerini çekmeyen şeyler ile uğraşmak için zaman ayırmak istemiyor. Zamanını onu daha geliştiren, daha teknolojik, daha sosyal, fikrine değer verilen ortamlara ve daha duyarlı olan şeylere ayırmayı seviyor. Bu da eski alışkanlıklar ile yeni çalışanları yönetmemek gerektiğini gösteriyor. İşini yapması için tüm gerekli teknolojik donanımları sağlanan, ona kendini gerçekleştirebileceği özgür alan tanıyan, dijital iş yeri imkanları sunan, onu anlayan “cool” yöneticiler ile çalışmak istiyor. Para, tek başına hiç bir zaman yeterli bir motivasyon değil; bir amaçtan ziyade yeteneğini ve yaratıcılığını takdir ettiği bir araç. Daha çok yeni yerler görmesi, yeni anlara imza atması, yeni serüvenlere yelken açması için şirketlerin onun katkısına ödeme yapması anlamına geliyor. Bundan yıllar önce eski alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiği Kariyer Analisti Dan Pink tarafından TED Talks videoları içerisinde mum deneyi ve farklı bakış açıları ile aktarılıyor. Jacob Shriar tarafından officevibe.com’da yayınlanan “The 3 Secrets To Improve Employee Motivation” adlı infografik ise bu konuşmadan yola çıkarak çalışan motivasyonunu geliştirmenin 3 sırrını vurguluyor.

“… Bilim insanları, motivasyonla ilgili yeni bir yaklaşım sunuyorlar. Bu yaklaşım, daha çok içsel motivasyona dayanıyor. Bir şeyleri önemli olduğu için, sevdiğimiz için, ilginç olduğu için, önemli bir şeyin parçası olduğu için yapmaya… Ve bana göre, yeni iş işletim sistemimiz üç öğe etrafında dönüyor: bağımsızlık, ustalık ve amaç. Bağımsızlık, kendi hayatımızı yönetme isteği. Ustalık, gerçekten anlamlı olan bir şeyde gittikçe daha iyi seviyeye gelmek. Amaç ise bizden daha büyük olan bir şeye hizmet ederek gerçekleştirme ihtiyacı. Bunlar işimiz için yepyeni bir işletim sisteminin yapı taşları.”

1. Otonomi – Kendi hayatını yönetme arzusu

  • Özgür olmalarını sağlayın.
  • Mikro düzeyde yönetmeyin.
  • İlgilendikleri projelerde yer almalarını sağlayın.

2. Uzmanlık – Bir konuda iyi olma dürtüsü

  • Çalışanlarınızın işinin uzmanı olması için onlara yatırım yapın.
  • Sürekli deney yapmalarını sağlayın.
  • Her varsayımı test edin.

3. Amaç- Daha büyük bir şeyin parçası olduğunu hissetmek

  • Sosyal sorumluluğun önemini benimseyin.
  • Neyi, neden yaptığınızı çalışanlarınıza anlatın.
  • Misyonunuzun ne olduğunu vurgulayın.

Seneler önce söylenmiş olsa da şirketlerin; iş stresini azaltmak, çalışan bağlılığını ve aidiyet duygusunu sağlamak, verimliliği artırmak için bu üç basit ve net içsel motivasyonu anlaması gerekiyor. Şirket hayatının başarılı olması, bu parçaları bulup yapbozu tamamlamaktan geçiyor.

Kaynak: www.officevibe.com/blog/secret-employee-motivation-infographic

İnfografik: Officevibe

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir