Yapay Zekâ Türleri

İş dünyasını tamamen dönüştürmeye hazırlanan yapay zekâ kullanımı, giderek artıyor. Peki yapay zekâ türleri hangileri?

Artificial intelligence (AI) yani Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi olarak ifade edilen Machine Learning sistemleri; anlayan, öğrenen ve adapte olan gelişmiş bilgisayar sistemleri olarak geleceğin teknolojik dönüşümü olarak görülüyor. Yılın teknoloji trendleri arasında yer alan yapay zekâ teknolojileri, metal yığını olmanın ötesine geçerek bilinçlenme yolunda mı ilerliyor? Futurism, futurism.com’da yayınlanan “Types of AI: From Reactive to Self-Aware” adlı infografik çalışmasında yapay zeka türlerini listeliyor.

1. Salt Tepkisel

Yapay zekânın en basit formu olan bu tür, infografik anlatımına göre etrafındaki çevreyi veya durumu tamamen algılayarak gördüklerine göre davranış sergiler. Daha geniş bir dünya görüşü olmayan ve tamamen tepkisel hareket eden bu yapay zeka türü, anıları şekillendiremez. Hafızası olmadığı için geçmiş deneyimlere göre güncel konular için karar veremez. Sadece tek bir alanda uzmanlaşabilir. İnfografikte bu türe örnek olarak IBM’in satrançta Kasparov’u yenen bilgisayarı Deep Blue ve insan Go oyuncularını yenen Google’ın AlphaGo’su veriliyor.

2. Limitli Hafıza

Yapay zeka evriminde limitli hafıza tipi AI, geçmişte öğrendiği bilgileri toplar ve daha önceden programlanmış olan bilgilerinin üzerine ekler. Doğru kararlar vermek ve uygun şekilde aksiyon almak için yeterli deneyime ve belleğe sahiptir. İnfografikte bu tip yapay zekaya örnek olarak sürücüsüz araçlar, chatbot çeşitleri ve kişisel sanal asistanlar veriliyor.

3. Zihin Teorisi

Üçüncü türden yakınlaşmaları hatırlatan bu yapay zeka formu ise, etrafındaki insanların davranışlarını etkileyen duygu ve düşüncelerini anlayabilme kapasitesine sahip. Hisleri, davranışlarının kaynağı olan motivasyonları, beklentileri anlayabilir ve sosyal olarak etkileşime girebilir. Henüz üzerinde çalışılan bu tür, gelecek yapay zeka sınıfı olarak görülüyor. Star Wars evrenindeki R2-D2 ve C-3PO robotları ile I, Robot filmindeki Sonny örnek gösteriliyor.

4. Öz Farkındalığı Olan

Farkındalığı olan AI türleri, kendisini ifade edebilir. Zihin teorisinin uzantısı olarak içinde bulunduğu durumu fark edebilir, kendi benliğinin farkına varabilir, başkalarının hislerini tahmin edebilir ve sonuç çıkarabilir. İnfografiğe göre zeki, duyarlı ve bilinçli olan bu tür, makinelerin gelecek jenerasyonu olarak tanımlanıyor. Örnek olarak ise Ex Machina filmindeki Eva ve Humans dizisindeki sentetikler veriliyor. Buna bir de WestWorld dizisindeki host karakterleri ve tabii ki Blade Runner replikantlarını ekleyebiliriz.

yapay_zeka_turleri_infografik

Kaynak & İnfografik : futurism.com/images/types-of-ai-from-reactive-to-self-aware-infographic

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Yapay Zeka Yatırımlarını Yavaşlatan İlk 6 Faktör

2018 İçin Yapay Zeka Trendleri

Yapay Zeka Ve İnsani Dokunuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir