İşiniz İçin En İyi 10 Dijital Teknoloji Trendi

Yapay zekâ, digital twins, cognitive computing, blockchain, machine learning ve daha bir çok gelişme şirketlerin dijital pazarlama stratejilerini dönüştürüyor. İşte işinizin başarılı olması için yararlanabileceğiniz, yılın en iyi 10 stratejik teknoloji trendi!

Zaman, daha bir değişime atmadan değişimin değiştiği bir serüvene tanıklık ediyor. Dijital gelişmeler, art arda sıralanırken bazen teknoloji bile, kullanıcı deneyimini karşılamakta zorlanabiliyor. Peki bu yılın teknolojik temaları hangileri? İşinizin türüne göre ilham verebilecek dijital trendler neler?

Makinelerin Yükselişi

Hayatımıza dahil olan pek çok teknoloji, hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. AI, machine learning, VR, AR, digital twins, blockchain, IoT, immersive sistemler… Bu kavramlar ne anlama geliyor ve daha da önemlisi iş hayatına etkileri nasıl bir seyir izliyor? David Cearley’nin Forbes.com’da yayınlanan “Gartner’s Top 10 Strategic Technology Trends For 2017 | Gartner’dan 2017 İçin En İyi 10 Stratejik Teknoloji Trendi” adlı infografik içeren yazısında araştırma şirketi Gartner verilerine göre yılın en iyi teknoloji trendleri ve iş stratejileri aktarılıyor.

1. Yapay Zekâ & İleri Düzey Makine Öğrenimi

Yazıya göre doğal dil işleme teknolojisi içeren Artificial intelligence (AI) yani Yapay Zekâ ve Gelişmiş Makine Öğrenmesi olarak tanımlanabilecek Advanced Machine Learning sistemleri; anlayan, öğrenen, tahminde bulunan ve uyarlayan daha gelişmiş bilgisayar sistemlerini kapsamaktadır. Sistemler gelecek davranışları öğrenerek değiştirebilir; daha akıllı cihazlar ve programlar yaratabilir. Cearley, net ve belirli şirket değeri sunabilen yapay zekâ ve ileri makine öğrenimi trendleri ile dijital inovasyonu yönlendirmeye çalışan kurumların bir dizi işletme senaryosunu değerlendirebileceğine dikkat çekiyor.

2. Akıllı Uygulamalar

Sanal kişisel asistan (VPA) gibi teknolojileri içeren akıllı uygulamaların, günlük görevleri kolaylaştırarak iş yerini dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu aktaran Cearley, yapay zekâ kullanımı ile teknoloji sağlayıcılarının üç alan üzerinde yoğunlaşacağını vurguluyor. Bunlar: ileri düzey Analytics, AI destekli artan oranda otonom iş süreçleri ve yapay zekâ destekli kullanıcıyı 3 boyutlu olarak çevreleyen, konuşan ve kesintisiz arayüzler… Gartner verilerine göre, dünyanın en büyük 200 şirketinin çoğunun, müşteri deneyimini iyileştirmek için akıllı uygulamalardan yararlanması, büyük veri ve analiz araçlarının tamamının kullanılması bekleniyor.

3. Akıllı Şeyler

Robot, drone ve otonom araçlar gibi akıllı şeyleri diğer bir trend olarak aktaran yazıda internet of things (IoT) yani nesnelerin interneti cihazlarının da dahil olduğu gibi her mekânda AI etkin sistemlerin gücünü sağlayan akıllı şeyler olacağı vurgulanıyor.

4. Virtual Reality (VR) ve Augmented Reality (AR)

Yazıda sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) trendlerinin, insanların birbirleri ve üç boyutlu olarak çevreleyen immersive çevreleri oluşturan yazılım sistemleri ile etkileşime geçme yollarını dönüştüreceği belirtiliyor. Sanal gerçekliğin, eğitim senaryolarında ve uzaktan bağlantı kurulan deneyimler ile kullanılabileceği örnek olarak gösteriliyor. Şirketlerin 2020’ye kadar hedef odaklı VR ve AR uygulamaların peşine düşmesi gerektiği de vurgulanıyor.

5. Digital Twin

3-5 yıl içerisinde, milyarlarca şeyin fiziksel bir şey ya da sistemin dinamik yazılım modeli olan digital twin yani dijital ikizler ile temsil edileceğini aktaran Cearley, dijital ikizlerin gerçek dünya koşullarının analizi ve simülasyonu için kullanılabileceğini de ekliyor.

6. Blockchain

Dijital sistemlerde bloklar birbirine zincir halkası gibi bağlandığı bir sistem düşünün. Blockchain kavramı, dijital dünyanın para birimini öne çıkaran Bitcoin uygulaması ile yükselen trendler arasında yer alıyor.
Blockchain sisteminin, güven vermeyen çevrelerde güvenilirliği sağlamak ve zincirdeki bilgilere şeffaf erişim sağlayarak iş anlaşmazlıklarını azaltmak için bir model vadettiğine dikkat çekiliyor. Blok zinciri girişimlerinin çoğunun alfa veya beta aşamasında olmasının yanında önemli teknoloji zorluklarının bulunduğundan da bahsediliyor.

7. Konuşma Tanıma Sistemleri

Konuşma yoluyla iletişim kurulan sistemlerin “saat kaç” gibi basit sesli görüşmelerden, bir tanığın sözlü ifadesinden suç işlemiş şüphelinin eşgalinin oluşturulmasına kadar karmaşık süreçler için de kullanılabileceği aktarılıyor.

8. MASA

Mikro servisler kullanan Mesh App & Service Architecture (MASA) yani Dijital Uygulama ve Servis Mimarisi, birden fazla kullanıcıyı, birden fazla cihazda ve birden çok network üzerinde iletişim kurması için çoklu rollerde destekleyen esnek ve dinamik çözümler sunuyor. Bunun için API ve etkinliklerden yaralanıyor. MASA, uygulama geliştirmede önemli değişimler gerektiren uzun vadeli yapısal bir değişim olarak vurgulanıyor.

9. Dijital Teknoloji Platformları

Her organizasyonda beş dijital teknoloji platformunun bir tür karışımı olacağını aktaran Cearley; bu beşli karışımın içeriğini şu şekilde başlıklara ayırıyor: IT, müşteri deneyimi, analitik ve istihbarat, nesnelerin interneti ve iş ekosistemleri, AI ve konuşma sistemleri… Özellikle de yeni platformlar ve hizmetlerin, 2020 yılına kadar önemli bir odak noktası olacağını vurgulayan Cearley; şirketlerin, sektör platformlarının nasıl gelişeceğini belirlemesinin önemini aktarırken dijital işlerin zorluklarını gidermek için platformlarını geliştirme yollarını şimdiden planlaması gerektiğine dikkat çekiyor.

10. Uyarlanabilir Güvenlik Mimarisi

Nesnelerin internetinde güvenlik konusu oldukça zorlayıcı bir alan haline dönüşebilir. Adaptive Security Architecture yani Uyarlanabilir Güvenlik Mimarisi, burada devreye giriyor. Güvenlik ekiplerinin uygulamaların veya IoT çözümlerinin tasarımının erken safhalarında güvenlik için uygulama, çözüm ve kurumsal mimarlar ile çalışması gerekiyor. Çok katmanlı güvenlik, kullanıcı ve varlık davranışı analizi kullanımı, yazıya göre hemen hemen her kuruluş için bir gereklilik haline gelecek gibi duruyor.

Kaynak: David Cearley – “Gartner’s Top 10 Strategic Technology Trends For 2017 | https://www.forbes.com/sites/gartnergroup/2016/10/26/gartners-top-10-strategic-technology-trends-for-2017

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Yapay Zeka Yatırımlarını Yavaşlatan İlk 6 Faktör

2018 İçin Yapay Zeka Trendleri

Yapay Zeka Ve İnsani Dokunuş

1 Geri Bildirim “İşiniz İçin En İyi 10 Dijital Teknoloji Trendi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir