2017 İş Yeri Trendleri

2017’nin iş trendleri arasında kuşkusuz iş hayatına yön veren çalışma alanları öne çıkıyor. Peki ofislerde ne gibi değişiklikler olacak? İşte 2017 iş yeri trendleri!

Her dönemin kendine göre bir modası bulunuyor. Bu iş hayatı için de geçerli. Geçmişe baktığımızda “böyle mi giyiniyorlarmış” ya da “bu şekilde mi çalışıyorlarmış” diye düşünebiliyoruz. Bundan yıllar sonra da “takım elbise ile mi çalışıyorlarmış” diye bir soru ile karşılaşmak mümkün. Tüm dönemlerin kendine göre teknolojik, ekonomik ve sosyal şartları farklı olduğundan yıllar sonra hipster modasına da farklı bakış açıları geliştirilebilir. Şu an dijital dünya dönüşümü ile geleneksel iş yeri kurallarına veda edilen bir geçiş dönemi olarak tanımlanabilir.

New York Times’ın en çok satan yazarları arasında “Promote Yourself and Me 2” kitabı ile yer alan yazar ve konuşmacı Dan Schawbel, forbes.com’da yayınlanan “10 Workplace Trends You’ll See In 2017” adlı incelemesinde 2017 yılındaki 10 iş yeri trendini sıralıyor.

1. Şirketlerin çalışan adaylarının ve çalışanlarının deneyimine odaklanması.
2. Farklı takımların bir araya gelerek harmanlandığı iş gücünün yükselişe geçmesi.
3. Yıllık performans değerlendirmelerinin, daha sürekli olan değerlendirmeler haline gelmesi.
4. Y Kuşağının Z jenerasyonu ile iş yerinde tanışması.
5. Artırılmış ve sanal gerçekliğin işe alım ve eğitimlerde devrim yaratması.
6. Çalışan ve işveren sözleşmelerinin evrilmesi devam ettikçe yetenek savaşlarının kızışması.
7. Organizasyonların bireysel performans üzerinden takımlara odaklanması için yeniden yapılanması.
8. Şirketlerin iş yerinde, çalışanlarının sağlığına ve iyi hissetmelerine verdiği değerin en iyi yetenekleri çekmek için önemli konuma gelmesi.
9. Şirketlerin avantaj paketleri ve ikramiye sunması ile daha yaratıcı konuma gelmesi.
10. Ofis kıyafetlerinin ve iş yeri kültürünün resmiyet yerine daha günlük hale gelmesi.

Elizabeth Dukes tarafından inc.com’da yayınlanan “3 Workplace Trends Millennials Are Eliminating in 2017” adlı yazı ise 2017’de Y jenerasyonunun eleyeceği 3 iş yeri trendini aktarıyor. Amerikan çalışma sistemi ve jenerasyonlar üzerinden hareket eden yazıda Dukes, 19-35 yaş arasındaki bireylerden oluşan millenials yani Y kuşağının geçtiğimiz yıllardan beri iş yeri dinamiklerinde büyük dönüşümleri gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor.

İş birliğine ve teknolojiye yatkın Y jenerasyonunun, yönetici pozisyonlara gelmesi ile Z jenerasyonunun iş hayatına adım atmasına dikkat çeken Dukes, 2017 ve sonraki yıllar içinde ofis dinamiklerinde ve operasyonlarda belirgin değişikliklerin olacağını vurguluyor. Önümüzdeki yıl vazgeçilecek 3 trendinden ilkinin e-posta olduğunu belirten Dukes, e-postanın şirket içi yazışma araçları içinde artık öncelikli olmayacağına dikkat çekiyor. Teknoloji uzmanı Y kuşağı iş gücü içerisinde geliştikçe chat, proje yönetimi platformları, iş birliği teknolojileri gibi sistemlerin, mail gönderiminin yerine geçebileceğini öngörüyor. Burada sosyal iş birliği platformu Social Collaboration sistemini örnek olarak verebiliriz. Öte yandan yazıda ikinci gelişme olarak geleneksel iş yeri tasarımlarının artık terk edildiğine dikkat çekiliyor. Bölümlere ayrılmış binalar yerine daha çok iş birliği içeren birlikte çalışma alanları olarak açık toplantı veya oturma alanları gibi yerlerin tercih edildiği aktarılıyor. Üçüncü gelişme ise sıkı çalışma saatlerinin terk edileceği yönünde… Çalışanlara ne zaman ve neresi çalışmak için uygunsa gerekli teknolojilerin ve esnekliğin sağlanması önem kazanıyor. Bu gelişme de dijital iş yeri kavramını öne çıkıyor.

2017 yeni iş trendlerine sahne olacak bir yıl olduğu gibi iş yerlerini de yeniden tanımlayacak bir yıl gibi görünüyor. Şirket çalışanları, dijital devrim ile zamandan ve mekândan bağımsız freelance çalışana benzer bir şekilde dönüşüm yaşıyorlar. Ofisler yavaş yavaş yerini sahillere, kahve dükkanlarına ve ortak toplanma alanlarına bırakıyor.

Kaynaklar:

www.forbes.com/sites/danschawbel/2016/11/01/workplace-trends-2017

www.inc.com/elizabeth-dukes/3-workplace-trends-millennials-are-eliminating-in-2017.html

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir