Geleceğin İş Ortamı Nasıl Olacak?

Şirketler artık çalışanlarına istedikleri yerden çalışma olanağı sunuyor. Geleneksel iş yapış şekilleri ve çalışan deneyimi değişiyor. Peki geleceğin iş ortamı neye benziyor ve bizi nasıl bir iş hayatı bekliyor?

Forbes blog yazıları ile dikkat çeken Jacob Morgan, thefutureorganization.com’da yayınladığı “Four Ways The Workplace Is Changing In The Future Of Work” yazısında iş yeri ve çalışmanın geleceği ile ilgili gerçekleştirdiği söyleşiyi sunuyor. Morgan, podcast yayınında dünya genelinde 6 bin 500 çalışanı olan BMC Software şirketinin Çalışan Deneyimi Başkanı Monika Fahlbusch’u konuk olarak ağırlıyor. Fahlbusch, yayında iş yeri koşullarının dönüşümünü ve çalışma hayatının geleceğine dair fikirlerini aktarıyor. Şirketlerin çalışanlara pek çok noktada dokunabileceğini vurgulayan Fahlbusch, gelecekte iş yeri ortamlarının nasıl olacağı hakkında ipuçları veriyor.

Çalışan deneyimi nedir? Fahlbusch’a göre bu sorunun tek bir cevabı yok. Cevaplar, çalışanlara ve şirket kültürüne göre olduğu için şirketten şirkete değişkenlik gösteriyor. Çalışan deneyimini tanımlamak için şirketlerin çalışanlarını dinlemesi ve “pain point” olarak nitelendirilen sancıya neden olan acı noktalarını keşfetmeleri gerekiyor. Nasıl zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar? Verimli çalışmalarını etkileyen faktörler hangileri? Şirketlerin verimlilik ve inovasyon sağlaması için çalışanların kırılma noktalarını keşfetmeleri ve anlamaları gerekiyor. Çalışanlarını dinlemek demek, tek tek düşünceleri uygulamak anlamına gelmiyor. Fahlbusch, bu konuda “bazen dinlersiniz ve bu yeterlidir, bazen dinlersiniz ve öğrenirsiniz, diğer zamanlar dinlersiniz ve hemen değişiklik yapmanız gerekir” diye vurguluyor.

Eskinin çalışma koşullarına kıyasla günümüzde iş yeri koşulları, değişiyor ve çalışma şeklinin geleceğini dönüştürüyor. Fahlbusch’a göre iş ortamlarının değişiminde 4 temel alan bulunuyor. Bunlardan ilki, fiziksel çevre olarak tanımlanıyor. Şu an şirketler çalışanlarına daha fazla özgürlük alanı sunarak uzaktan çalışmayı destekleyebiliyor. Bunun yanında iş birliği ve yüz yüze olmayı gerektiren projelerde çalışanların arada sırada bir araya geleceği alanlar sunuyor. İkinci değişim alanı, çalışanların şirket değerlerine nasıl bağlandığı ile ilgili olarak aktarılıyor. Y jenerasyonu gibi yeni nesiller için değerler oldukça önemli. “Doğru şeyi yap” demek yeterli değil, şirketlerin doğru şeyin nasıl yapıldığını kendilerinin göstermeleri ve sorumlu olmaları gerekiyor. Diğer alanlar ise yaşam ve kişisel alanların birbirleri ile harmanlanması ve organizasyonun dışında düşünmek olarak sıralanıyor.

Fahlbusch’a göre gelecekte iş yapış şeklinin çalışırken oturmaya karşı ayakta durma olacağını vurguluyor. Bununla birlikte fiziksel çalışma alanlarının, büyük ofis binalarından uzaktan çalışmaya imkân sağlanan çalışanın istediği lokasyonlara dönüşeceğini aktarıyor. Fahlbusch, çalışma hayatının geleceğinde eğitim ve teknoloji şirketleri arasında daha güçlü bir iş birliği sağlanmasını da umduğunu belirtiyor. Bunun yanında yapay zeka, wellness/sağlık alanlarında IT teknolojileri ile gerçek anlamda etki oluşturulabileceğini de ekliyor.

Mobil iş anlayışı, iş yerlerini ve çalışma anlayışını dönüştürüyor. Pek çok iş, istenen yerden yapılabilme esnekliği ile farklılık yaratıyor. Geleneksel iş yeri kavramı ve çalışma şekilleri, geleceğin iş hayatı için var olmayacak gibi duruyor.

Kaynak: https://thefutureorganization.com/four-ways-workplace-changing-future-work

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Sosyal Medya İçerik Önerileri

Sosyal Mesafeli Çalışma Alanlarımız Nasıl Olmalı?

TikTok Pazarlama Stratejisi İçin 10 İpucu

Müşteri Deneyimi Yol Haritası Nasıl Oluşturulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir