İş Yerinde Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İş hayatında stres, verimliliği azaltıyor. Az zamanda nitelikli iş çıkarma çabaları, çalışan kişileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki iş yerinde stresle başa çıkmanın yolları neler?

İş hayatında başarılı olmanın yolları arasında stres yönetimi oldukça önemli bir yerde duruyor. İş ortamınız oldukça stresli ise www.syntax.co.uk tarafından yayınlanan “The Top Tips To Staying Stress Free In The Workplace” adlı infografik çalışma ortamında stresle başa çıkma ipuçlarına göz atabilirsiniz. Çalışmaya göre iş ortamında stresten uzaklaşmak için bazı basit ama etkili uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

1. Rahatlamayı öğrenin 

İş yerinde rahatlamak için her gün ayıracağınız birkaç dakika, sizi stresten uzaklaştırabilir. Bunun için örnek olarak yürüyüşe çıkabilir, sevdiğiniz müziği dinleyebilir ve susuz kalmak yerine bol su tüketebilirsiniz.

2. Zaman sizden yana

İşi bitirme stresi ve zaman yetersizliği, iş hayatında stresli olmanın en önemli etkenleri arasında yer almaktadır. Günün başlangıcında işleri planlamak, program dahilinde daha etkili çalışmanıza sebep olabilir.

3. Bir güne her şeyi sığdırmak için aşırı iş yükünden sakının

Sizden her istenene “evet” demek zorundaymış gibi hissetmeyin. Eğer bir adım geri atıp iş planınızı ve neleri yapıp, neleri yapamayacağınızı gözden geçirirseniz işinizde daha etkili olabilirsiniz. Makine değilsiniz.

4. İletişim kurmaktan korkmayın

Çalışanlar, sizin iş ortamındaki arkadaşlarınız… Başkaları ile fazla zaman geçirdiğiniz zaman, sizi sinir edecek yönlerinizi bulmak, yaygın bir davranış kalıbı olarak görülmektedir. Derdinizi anlayışlı bir tavırla belirtip açık iletişim kurmanız daha iyi bir iş ortamı sağlayabilir.

5. İletişim teknolojileri iş ortamındaki stresin 1 numaralı nedeni

Bilgisayarın kilitlenmesi, e-mail ortamlarının çalışmaması ve data kaybı gibi yaygın olarak yaşanan teknolojik sorunlar; iş yerindeki stres yaratan bir numaralı etken olarak görülmektedir. Bu gibi durumlarda kendinize zaman ayırabilir, şirketiniz içinde IT departmanı varsa destek isteyebilirsiniz. Sorunun halledilmesini beklerken kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Infographic-Syntax

Kaynak: www.syntax.co.uk/top-tips-to-staying-stress-free-in-the-workplace

İnfografik: www.syntax.co.uk

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir