İş Hayatında Sosyal Network Dersi Veren Diziler

Günümüzde işinizdeki başarı, ilişkide olduğunuz kişilerle ve sosyal “network” bağlantıları ile ölçülüyor. Peki biraz geleneksel pazarlama kalıplarının dışına çıkıp işiniz için televizyon dünyasının kahramanlarından ilhâm almaya ne dersiniz? Karşınızda iş hayatında sosyal network dersi veren diziler!

Tüm yaşamımız ilişkiler ağı içerisinde geçiyor. İşimiz de kurduğumuz ilişkiler sayesinde büyüyen network bağlantılarıyla gelişiyor. Sosyal ilişki ağı yönetimi olarak da tanımlanan sosyal networking ile kendinizi ve işinizi, kurduğunuz bağlantılar vasıtasıyla daha fazla tanıtma imkânı buluyorsunuz. Bu, aynı zamanda daha fazla iş yapma fırsatı da sağlıyor. Artık müşterileriniz de sadece satın almak istemiyor, aynı zamanda eğlenceli bir deneyim yaşamak istiyor.

Sosyal medya ve network oluşturma becerileri ile markanız, kurumunuz ve bireysel kariyeriniz aslında bir oyun alanı üzerine kurulu. Takımınıza ne kadar destekçi eklerseniz oyunu kazanma şansınız da o kadar artıyor. İşletmeniz, dijital çağın getirdiği oyunun kurallarına ayak uydurmalı. Şirketiniz içinde ve dışında bilgi paylaşımını artırmak, iş süreçlerinizle ve müşterilerinizle yakınlaşmak için strateji belirlemelisiniz. Böylece sosyal network krallığının imkânlarından yararlanabilirsiniz. Sosyal network bağlantılarınızı doğru kurmak ve kullanmak için televizyon dizileri, size mentorluk yapabilir. Gelin, birlikte işiniz için sosyal network dersi verecek 10 televizyon dizisini keşfedelim…

Friends

Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler ve Ross… David Crane and Marta Kauffman’ın 2004 yılında ekranlara veda eden komedi dizisi Friends, Manhattan’da yaşayan altı arkadaşın maceralarını eğlenceli bir şekilde anlatır. Friends, ilk bakışta “işim için nasıl ilhâm verebilir ki” diyebilirsiniz? Ancak Friends’te karakterler arasındaki kurulan bağlantılar ve sosyal ilişkiler, işinizde sosyalleşmek için ders niteliğinde. Bir NBC dizisi olan Friends ile birlikte How I Met Your Mother ve Community de yine sosyal network oluşturma konusunda esin kaynağı olabilecek diziler arasında yer alıyor. Bunun yanında Barney Stinson’un özel videolu özgeçmişini örnek almanız tavsiye edilmez…

House of Cards

House of Cards Trailer from Trigger Street Productions on Vimeo.

Michael Dobbs’un kitabından uyarlanan, Kevin Spacey ve David Fincher’ın yapımcıları olduğu House of Cards Netflix serisi, Amerika’da başkanlığa oynayan hırslı ve pragmatik bir politikacı olan Francis (Frank) Underwood’un inişli çıkışlı hayatını konu ediniyor. Underwood’un başkanlığa ulaşmak için attığı her adım, kurduğu stratejik ilişkileri ve network doğrultusunda ilerliyor.

Daha fazlası için House of Cards’la LinkedIn’de bağlantı kurma yolları

Breaking Bad

Vince Gilligan tarafından yaratılan AMC dizisi Breaking Bad, konusu itibariyle yasadışı bir zemine oturuyor. Bundan bağımsız olarak aslında iş hayatına dair pek çok tüyoyu da içinde barındırıyor. Ürününüz kadar network kurmanın ve ürününüz için doğru bağlantıları kullanmanın da markanız için çok önemli olduğunu görüyoruz. İşin uzmanıyla çalışmak, bağlantıları iyi kurmak, bilgi paylaşımında bulunmak, şirketinizin network oluşturmasında anahtar kelimeler… Bu arada bağlantı kurma dalında esin kaynağı olabilecek The Sopranos’u da unutmamak gerekir.

Game of Thrones

Game of Thrones’da haneler, bir sosyal network gibi birbiriyle taht yüzünden sürekli bağlantı kuruyor. İşinizde başarılı olmanın yollarını, doğru network kullanmayı, sosyal bir işletme olarak bu stratejileri nasıl uygulayacağınızı ve hatta sosyal network kodlarını, HBO’nun efsane dizisi Game of Thrones televizyon serisinde bulmanız mümkün.

Daha fazlası için Social Business Game of Thrones olsaydı

The Office

NBC’nin çok sevilen televizyon dizisi The Office, iş hayatının eğlenceli detaylarını aktaran bir dizi. Şirketinizin içindeki bağlantılarla ilgili pek çok bölümden eğlenceli fikirler çıkarabilirsiniz. Dizinin olmazsa olmazı “iletişim”. Sosyal network oluşturmada başarılı olmanın en önemli yolu da iletişimden geçer.

Suits


Harvey Specter, Mike Ross, Louis Litt, Donna ve Jessica Pearson… Suits, New York’ta bir avukatlık şirketinde gelişen olayları konu edinen bir USA Network dizisi. Avukatların şirket içi ve şirket dışı nasıl bağlantı kurduklarına dikkat ederseniz bunları işinizin network bağlantıları için de kullanabilirsiniz. Ancak Suits’de Harvey Specter’ın networkünde seveni olduğu kadar sevmeyeni de var. O yüzden dalavere çeviren tarafı yerine iyi yönlerine odaklanmakta fayda var. Ayrıca bu dizide Harvey Specter’ın asistanı Donna, network kurma konusunda size en iyi yol gösteren karakterlerden biri olabilir.

The Newsroom

The Newsroom, Aaron Sorkin imzalı bir HBO dizisi. Habere ulaşmak için kanal içinde ve dışında nasıl bağlantılar oluşturduklarına bakın. Zaten kendisi network olan televizyon kanalındaki bu koşuşturma ve iletişim becerileri, işiniz ve ilgili bağlantıları nasıl kurmanız gerektiği hakkında oldukça faydalı olabilir. Özellikle Jeff Daniels’in canlandırdığı Will McAvoy karakterinin önce yaptığı bir konuşmayla halk tarafından hoş karşılanmayarak tüm sosyal medyayı ayağa kaldırmasını hatırlayalım. Daha sonra karakterle yakınlaştıkça da asosyal ve asabi gibi durmasına rağmen kurduğu bağlantıların ne kadar özel olduğuna dikkat edin.

Person of Interest

CBS dizisi olan Person of Interest, binlerce kamerayla çalışan ve insanların geçmişleri, davranışları ve eğilimlerine göre suç oranlarını ortaya koyan bilgisayar sistemi tabanlı bir makine (The Machine) üzerine kurulu.Dizide insanların hayatlarını gözlemleyen makinenin adeta kendisi network gibi. Etik olmayan bir tabana oturtulmuş makinenin verdiği bilgiler, aslında network bağlantılarıyla da ilgili.

Mad Men

Matthew Weiner tarafından yaratılan AMC dizisi Mad Men, pazarlama ve satış dünyasına dair verdiği ipuçlarıyla adeta ders niteliği taşıyor. Don Draper’ın satış konusunda kendisi adeta bir network gibi çalıştığı diziyi izleyen herkesin bildiği bir gerçek. Network merkezinde yer alan Draper, reklam dünyasındaki stratejileriyle insanları mıknatıs gibi çekiyor. Mad Men’den sadece network dersi değil satış, şirket stratejileri ve kampanya fikirleri ile de ilgili pek çok tüyo bulabilirsiniz.

Criminal Minds

CBS dizisi Criminal Minds’ın “bu diziler arasında ne işi var” dediğinizi şimdiden duyar gibiyim… Bu dizideki FBI ajanlarının insan davranışları üzerine profil çıkarma konusunda verdiği tüyolar, sizin de bağlantı kuracağınız kişilerin profillerini analiz etmenize ve işinizde hangilerinin yararlı olacağı konusunda yardımcı olabilir. Bu konuda daha da detaya inmek isterseniz Mentalist adlı dizide Patrick jane’den, Lie To Me’de de Dr. Cal Lightman’dan de yardım alabilirsiniz.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İşletmeler için Instagram Kullanımı: Hedef Kitlenizi Büyütmenin Yolları

2022 Yılı Özel Gün ve Resmi Tatiller Takvimi

Çevrimiçi Planlama Yazılımınızı Geliştirmek için 5 Strateji

Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir