En Çok Yapılan Startup Hataları

Yeni bir iş girişiminde bulunurken pek çok meydan okuma ile karşılaşabilirsiniz. Bu yolda daha az hata yapmak için önceden deneyimlenen yanlışlar ve startup ipuçları size yardımcı olabilir. İşte kendi başarı hikâyenizi oluşturmanız için işinize yarayabilecek en çok yapılan startup hataları ve tüyoları!

Başarılı bir startup nasıl kurulur diye düşünüyorsanız öncelikle bu yolda yapmamanız gerekenleri listelemeniz gerekir. Daha önce Robert T. Kiyosaki’den yola çıkarak hazırladığımız “Girişimci Olamayacağınızı Gösteren 5 İşaret” adlı infografik ile kimlerin girişimciliğe yatkın olabileceğini aktarmıştık. Yeni bir girişimde bulunuyorsanız öncelikle sunacağınız hizmet veya ürünün, girişimi yapacağınız yerin kültür dinamiklerini iyi gözlemlemeli ve global ölçüde değerli olup olmadığını araştırmalısınız. Bu iş biraz da sizin ne kadar iyi bir film senaryosu yazmanıza benzer; izleyiciye hitap ediyorsanız ve dokunabiliyorsanız girişiminizin başarılı olması kaçınılmazdır.

True Incube tarafından hazırlanan “Starting a Business? The Top 7 Mistakes You Should Avoid | İş mi kuruyorsunuz? En Çok Yapılan ve Kaçınmanız Gereken 7 Hata” adlı infografik çalışmasında en çok yapılan startup hataları ve buna karşılık olarak neler yapılması gerektiği aktarılmaktadır. Başarısız girişimcilik davranışlarını gelin, birlikte keşfedelim.

1. Kimsenin satın almayacağı, ihtiyacının olmadığı bir ürün geliştirmek.

Bunun yerine gerçek kullanıcılar üzerine odaklanarak ürün geliştirin.

2. Most Valuable Player tarzında en iyi olduğunuzu kanıtlamak için fazla zaman harcamak.

Bu hataya düşmek yerine başar(mış) gibi yapın ve o an hissedeceğiniz hisleri olmuş gibi hissedin.

3. Başlangıçtan itibaren şirket kültürüne yeterli vakit ayırmamak.

Çalışanlarınıza ilgi gösterin.

4. Rekabete fazla odaklanmak

Bunun yerine ürün ve pazar uyumuna odaklanın.

5. Veriden yararlanmamak.

Analytics verilerini takip edin. Kitle bölümünün altında yer alan customer lifetime value (CLV) için gereken Kohort Analizi (cohort analysis) verilerini inceleyin.

6. İletişim kurmamak.

Hedef belirleyin ve iletişim kurmaktan çekinmeyin.

7. Yanlış şeylere odaklanmak.

Web sitenizi toplamda ziyaret edenler ve hedeflediğiniz davranışı gerçekleştiren ziyaretçilerin karşılaştırılmasıyla elde edilen conversion rate yani dönüşüm oranı, girişiminizin başarısı için oldukça önemlidir. Farklı yerlere odaklanmak yerine dönüşümleri optimize etmek için Google Analytics’teki dönüşüm hunisi (conversion funnel) kullanın.

en_cok_yapilan_startup_hatalari_infografik

Kaynak: https://blog.red-website-design.co.uk/2015/10/02/starting-a-business-the-top-7-mistakes-you-should-avoid

İnfografik: http://incube.truecorp.co.th

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yeni Normal: Ofise Dönüş Süreci İçin İpuçları

Web Sitesi Tasarımında Renk Psikolojisi

7 Popüler Video Konferans Uygulaması

Koronavirüs: Uzaktan Çalışmak için 5 Etkili Yöntem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir