Yeni İş Trendi Müşteri Çalışan Yaklaşımı

Müşteri çalışan yaklaşımı, yeni iş fikirleri ve iş hayatında başarı açısından oldukça önemli bir trend haline geliyor. Böyle bir anlayış çerçevesinde iş yönetimi oluşturmak hem müşteri deneyimine yeni bir soluk getiriyor, hem de insan kaynakları politikalarının dönüşümü ile çalışanların daha gelişmiş bir iş yapış şekline sahip olmalarının önünü açıyor.

Çalışanları müşteri olarak düşünüp onlara bu şekilde yaklaşmak ya da onlara müşteri gözüyle bakmak, çalışma hayatında verimli bir trend. Çalışanların deneyimine odaklanan bu yaklaşım ile yeni yeteneklerin işe alımı daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnsan kaynakları ve Social Business açısından dönüşüm sağlayan bu anlayış, Deloitte University Press tarafından yayınlanan “Employees as customers: Reimagining the employee experience in government | Müşteri gibi çalışanlar: Devlet işlerinde çalışan deneyimini yeniden tasarlamak ” adlı inceleme makalesinde detaylı olarak ele alınıyor. Max Meyers, Hannah Roth, Eric Niu, & David A. Dye tarafından hazırlanan makaledeki müşteri deneyimi yaklaşımı, çalışanlar üzerinden yeniden tanımlanıyor.

Stanford d.school’dan John Kembel’in, “Sektördeki en çok yapılan hata, insanların problem çözememesi değil gerçek problemleri doğru tanımlayamamaları” şeklinde vurguladığı sözüne referans veren makalede, tüketici pazarlaması ve dijital tasarım alanlarının müşterilerin ihtiyaçlarını anlamaya yönelik gelişmeler olduğuna da dikkat çekiliyor. Design Thinking yani Tasarım Odaklı Düşünme yönetim şekillerinde destekleyici olurken IBM’in de bu yaklaşımı uygulamak için binlerce tasarımcı aldığına dikkat çekiliyor.

deloitte_musteri_deneyimi

Makalede devlet çalışanları üzerinden yola çıkılırken müşteri çalışan yaklaşımı, çalışma hayatının her alanında kullanılabilecek etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Müşterinizi anladığınız gibi çalışanınızı anlamanız için davranışlarına göre gruplara ayırmanız ve analiz etmeniz, çalışan müşteri deneyimi haritası çıkarmanız gerekebiliyor. Nereye, neden odaklanmanız gerektiğine karar vermenizi sağlayan etnografik araştırmadan insan odaklı tasarıma, kişiselleştirilmiş çözümler kullanmaktan çalışanlar ile iletişim kurma, ölçme ve engagement yani bağ kurmaya kadar pek çok nokta, bu yolda ilerlemeniz için sizi bekliyor.

deloitte_modifiye_calisan_modeli

Makaleye göre Chris Cruz California eyaletinde Bilişim Daire Başkanı olduğu zaman California sağlık bakım servislerinin bilişim teknolojileri departmanı, %34 açık iş pozisyonu oranına sahipti. Şimdi ise gelinen nokta ise %5. Peki bu nasıl oldu? “Çalışanların etrafında çalışmalısınız” fikrini benimseyen Cruz, iş gücünde belirli konulara eğilerek agresif telekomünikasyon teknolojilerinin adapte edilmesi üzerine gitti. Çalışırken dikkati dağıtan şeylerin ve eziyet eden yüklerin bertaraf edilmesi ile daha iyi bir çalışma deneyimi sağlamak hedeflendi. Böylelikle yetenek alımında ve çalışma düzeyinde farklı bir yaklaşım ile ilerleme düzeyi kaydedildi.

Günümüzün iş gücünün müşterilerin bizzat kendisi olduğunu düşünürsek bu yaklaşım ile daha kolay bağ kurabiliriz. Geleneksel insan kaynakları yaklaşımı, belirli programlar ve süreçler çerçevesinde gerçekleşebiliyor. Yetenek alımlarında, işin verimli olmasında ve çalışanlar ile bağ kurmada dönüşümü sağlayan ise yeni müşteri çalışan yaklaşımı oluyor. Günümüzde çalışanlara müşteri olarak yaklaşmak, iş hayatında yatırım geri dönüşü yüksek olan bir anlayış olarak karşımıza çıkabiliyor.

Kaynak: Employees as customers: Reimagining the employee experience in government | Deloitte University Press

Grafikler: Deloitte University Press| DUPress.com

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

2019’un Dijital İş Fikirleri

Çevrimiçi İşletmenizde Yaratıcı Çözümler Oluşturmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Etkili Çalışan Deneyimi Yönetimi Tüyoları

İşinizin Geleceği İçin 10 Dijital İş Yeri Trendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir