IBM’den Bilişsel Elbise

Bir elbise hayal edin. Duygularınıza göre renkleri değişsin. Sizinle iletişime geçsin, yarı insan yarı makine yapımı olsun ve tüm bunlara ek olarak adeta sihirli olsun… İşte karşınızda interaktif moda devrimi: IBM’den bilişsel elbise.

Bob Dylan ve Ridley Scott gibi isimler ile daha önce işbirliği yapan IBM Watson, bu sefer İngiliz moda markası Marchesa ile birlikte Cognitive Couture tadında bir elbise tasarladı. Victoria’s Secret Meleği olarak bilinen model ve girişimci Karolína Kurková tarafından giyilen bilişsel elbise, New York’ta düzenlenen Metropolitan Museum of Art’ın Costume Institute yardım gecesi Met Gala 2016’da görücüye çıktı. İnsanların etkinlik ile görüşlerine göre rengi değişen tasarım, oldukça ilgi topladı.

“Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology” teması ile gerçekleşen Met Gala etkinliği sırasında IBM Watson, Tone Analyzer API kullanarak tweetler doğrultusundaki data analizine göre elbisenin rengini değiştirdi. Tutku, heyecan ve merak gibi pek çok duygu, elbisenin renklerine yansıdı.

Yapay zekanın insan zekasıyla buluştuğu IBM Watson’a verilen bilgiler sayesinde oluşturulan bu elbise deneyimi, Marchesa tasarımcılarının kumaş çeşidinden renk paletine kadar elbiseyi tasarlamasına yardımcı oldu. Marchesa’ya aldığı veriler sayesinde daha iyi bir moda tasarımı yapmasında ve karar alma aşamasında yardımcı olan Watson, bir elbisenin dışarıdan kişilerin duyguları ile iletişime geçmesini ve farklı bir deneyimle geliştirilmesini sağladı.

Yapay zekâ araştırma sahasının ürünü olan kognitif teknolojiler, uzun zamandır IBM tarafından geliştirilmeye devam ediyor. Yapay zekâ platformu Watson ise karşımıza çıktığı her noktada sınır tanımamaya devam ediyor.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yapay Zeka Meslek Dallarını Tehdit Ediyor

Yapay Zeka Yatırımlarını Yavaşlatan İlk 6 Faktör

2018 İçin Yapay Zeka Trendleri

Yapay Zeka Ve İnsani Dokunuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir