Dünyanın En Başarılı Kadın Girişimcileri

İş hayatınıza ilham verebilecek pek çok kadın girişimci ve iş kadını bulunuyor. Peki dünyanın en başarılı kadın girişimcileri ve iş kadınları hangileri? İş hayatında başarılı kadınların özellikleri neler?

İş hayatının geleneksel tabuları yıkılırken pek çok kadın lideri ve girişimciyi teknoloji dünyasında başarıları ile görmek mümkün. BOSS tarafından hazırlanan “18 Inspiring and Successful Female Entrepreneurs | 18 İlham Veren ve Başarılı Kadın Girişimci” adlı infografik çalışmasında iş hayatında başarılı olan kadınlara yer veriliyor. Gelin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün anlam ve önemine ithafen iş hayatında başarılı olan ve dünyayı dönüştüren bu 18 kadın girişimcinin çalışmalarına ve yetkinliklerine birlikte yakından bakalım.

Elizabeth Holmes

Elizabeth Homes, Stanford’da üniversite öğrencisiyken inovatif sağlık teknolojisi şirketi olan Theranos’u kurdu. Şirketinin değeri 9 milyar dolar üzerinde olan Holmes, iğne kullanmaya gerek duymadan yapılabilecek kan testini geliştirdi.

Marissa Mayer

Silikon Vadisi’nin en önde gelen kadın girişimcilerinden Mayer, Google’ın 20’ni çalışanı olarak görev yaptı. Üst düzey görevde bulunduğu Google’dan ayrıldıktan sonra Yahoo CEO’su olan Mayer, modern arama teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli katkıya sahip.

Lauren C. Costantini

Prima-Temp adlı medikal teknoloji şirketinin CEO’su olan Constantini, alanının en etkin otoriteleri arasında yer alıyor. Vücut ısısını kullanarak yeni teknolojiler üzerinde çalışan şirket, üreme farkındalığı sensörünü piyasaya sürerek çalışmalarına devam ediyor.

Wendy Kopp

Kopp, kendi inovatif program kursu sırasında binlerce insanı durumu iyi olmayan öğrencilere eğitim vermeleri için işe aldı. Sonunda program meyvesini verip tüm potansiyelini kullanan bir başarı öyküsü haline geldi. Teach For All, ilham veren bir oluşum.

Sara Blakely

Sara Blakely işini geliştirdiği alan ile ilgili daha önce deneyimi olmayan ancak büyük başarılara imza atan bir isim. Yeni bir korse tipi külotlu çorap çeşidi geliştiren Blakely’nin icadı kendi halinde bir üründü.ABD’nin ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey’nin programında SPANX korse çorapları hakkında yorumda bulunması sayesinde dünyaya açıldı.

Irene Rosenfeld

30 yıllık yiyecek içecek sektörü üst düzey deneyimine sahip olan ve Mondelez International CEO’su Rosenfeld, dünyanın önde gelen gıda yöneticileri arasında. Atıştırmalık yiyecek tarihinin zor dönemleri boyunca şirketine önderlik eden başarılı bir isim.

Sheryl Sandberg

Silikon Vadisi’nin en güçlü kadınları arasında yer alan Sandberg, Google’ın önemli oyuncuları arasında yer aldı. Facebook’un COO’su olması ile teknoloji devi firmanın yönetim kurulunda yer alan ilk üye oldu. Erkek egemen teknoloji dünyasında görülen adaletsizlikleri eleştiren Sandberg, “Lean In – Sınırlarını Zorla” adlı kitabı ile çok satanlar listesinde yer aldı.

Ursula M. Burns

Fortune 500 şirketlerinden birini yöneten ilk Afro-Amerikan kadın olma özelliğine sahip Burns, kararlılığın vücut bulmuş hali. Daha sonra CEO’su olacağı şirket Xerox içerisinde zamanında yaz stajı yapmıış olan Burns, sıra dışı yetkinliklere ve başarılara sahip.

Patricia Woertz

Güçlü bir iş kadını olan Patricia Woertz, erkek egemen gıda işleme sektörünün en tepesine çıkarak Archer Daniels Midland şirketinin CEO’su oldu. 29 yılını Chevron’da yönetici olarak geçiren Woertz, sektörün ünlü iş kadını olarak öne çıktı.

Jill Becker

Becker, Harvard’da Kimya doktorası yaparken üretim ve ar-gede kullanılan Atomic Layer Deposition ALD (Atomik Katman Kaplama) sistemlerinin potansiyelini keşfetti. Kendi parası ile Cambridge Nanotech’i kurarak evinden şirketi idare etti. Şu an Harvard Innovation Lab içerisinde mentorluk yapıyor.

Angie Hicks

Küçük fikirlerin büyüyüp bambaşka bir ortam yaratmasına örnek girişimcilerinden Hicks, kollektif zekanın işlediği ve gittikçe popülerleşen bir crowdsourcing websitesi sundu. Angie’s List, 70 bin’in üzerinde üyesi ile multi milyon dolarlık kitleler ile büyüme sağlayan bir oluşum haline geldi.

Indra Nooyi

Dünyanın en güçlü kadınları arasında nitelendirilen Hindistan doğumlu Nooyi, yine dünyanın en büyük ikinci yiyecek- içecek şirketi PepsiCO’nun CEO’su. Yale mezunu olan Nooyi, PepsiCO’nun uzun dönem büyümesinde yol gösteren oldukça nitelikli bir kadın lider.

Rashmi Sinha

Psikoloji doktorası bulunan Sinha, SlideShare platformunu eşi ile birlikte kurdu. Büyük başarı gösteren şirket, 2012’de 100 milyon dolar değerle LinkedIn tarafından satın alındı.

Virginia “Ginni” Rometty

Teknoloji devi IBM’in ilk kadın CEO’su Rometty, iş dünyasında en güçlü kadınlar arasında. Augusta National Golf Club’ın 3’üncü üyesi olan Rometty, Fortune dergisinin açıkladığı “En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde üst üste pek çok kez 1’inci sırada yer aldı.

Beth E. Mooney

Amerika’nın en iyi 20 bankasından biri olan KeyCorp’un CEO’su olan Mooney, finans sektöründe kadın liderlerin ciddiye alınmasının uyanışı temsil eden cesur ve kararlı bir girişimci. Banka sektörünün neredeyse her kademesi ile ilgili bir özgeçmişe sahip Mooney, KeyCorp’un başında yer alması ile tüm kadınlara ilham vermeye devam ediyor. Sekreterlikten CEO’luğa uzanan yolculuğu, “Working Girl” filmi gibi bizlere ilham veren bir deneyim.

Danielle Fong

İnfografik çalışmasına göre 17 yaşında üniversiteden mezun olan Fong, yenilenebilir enerji şirketi LightSail Energy şirketini kurmak için Princeton’da doktora yapmayı bıraktı. Şirketi ise enerji sektöründe devrim niteliğinde dönüşümler yarattı.

Julia Hartz

Bilet servisi Eventbrite adlı şirketi kuran Hartz, en başından beri kendi çizdiği yolu takip etti. 500 çalışanın üstünde büyük bir kuruluş haline gelen Eventbrite içerisinde çalışmalarına devam eden Hartz, sağlıklı kurum kültürünü geliştirme konusuna oldukça önem veriyor.

Jeanie Han

Han, 2011 yılında Japonya’da gerçekleşen depreme cevap olarak kurulan ve Godzilla gibi büyüyen popüler mobil mesajlaşma servisi LINE CEO’su. Daha önce Paramount Pictures şirketinde yönetici pozisyonunda yer alan Han, pazarlama yeteneklerini Paul McCartney’den Taylor Swift’e kadar pek çok isim ile paylaşıyor.

BOSS’un infografik çalışmasında aktarılan tüm bu başarılı kadınların ortak özellikleri arasında risk almak ve kendine güvenmek ağır basıyor. Zeki ve güçlü bu kadınların başarısı, her gün dünyada pek çok kadına ilham vermeye devam ediyor. Hem Türkiye’deki hem de dünyadaki tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilham dolu olsun!

Basarili_Kadin_Girisimciler_BOSS_infografik

Kaynak: backofficesupportsolutions.com
İnfografik: BOSS

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Başarılı Marka Yönetimi için 5 İpucu

Başarılı Dijital İş Yeri Nasıl Oluşturulur?

Restoranların Sosyal Medya Kullanımı için 10 Etkili Yöntem

Instagram’da Takip Edilmesi Gereken Markalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir