Girişimci Olamayacağınızı Gösteren 5 İşaret [İnfografik]

Girişimci kimdir? Girişimcilerin özellikleri nelerdir? Kimler girişimci olur, kimler olamaz? İşte girişimci olamayacağınızı gösteren 5 işaret!

“Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı ve Rich Dad şirketinin Kurucusu Robert T. Kiyosaki, aynı zamanda dünyaca ünlü bir girişimci ve yatırımcı. Finans ve kişisel gelişim konularındaki çalışmalara imza atan Kiyosaki, pek çok girişimciye de ilham veriyor. Kiyosaki, www.richdad.com’da yayınladığı “Five Signs You Shouldn’t be an Entrepreneur” başlıklı yazısında girişimciliğin ruhuna aykırı 5 karakter özelliğine dikkat çekiyor. Bize de bu nitelikleri infografiğe dönüştürmek düşüyor. Gelin, birlikte girişimcilerin başarı hikayeleri için yola çıkmadan önce hangi özelliklere sahip olmadıklarına yakından bakalım.

girisimci_olmamanizi_gosteren_5_isaret_infografik

İş hayatında başarılı olmanın yolları arasında yapılan eleştirileri yapıcı anlamda kullanmak yatıyor. Kiyosaki de buradan hareketle girişimciliğinizi açıkladığınız anda pek çok insanın, girişimcilik konusunda başınıza uzman kesilebileceğine dikkat çekiyor. Herkesin ürününüzü veya hizmetinizi sevmesi gerektiği gibi bir şartın olmadığını vurgulayan Kiyosaki, “eleştirileri dinlememelisiniz demiyorum ancak yumruk yemeye hazırlıklı olmalı ve her şeyi kişisel algılamamalısınız” diye vurguluyor. Onaylanmaya ve başkalarından gelen motivasyon desteğine ihtiyaç duymak, dünyadan bağımsız yaşamak, tek bir iş ile meşgul olmak da Kiyosaki’nin saydığı 5 özellik arasında yer alıyor.

Aşağıdakilerden herhangi birine “evet” diyorsanız, isterseniz iş kurma girişiminiz hiç başlamasın.

1. Kalın bir deriniz yoksa…
2. Bağlantılı değilseniz…
3. Çabalarınızın takdir edilmesine ihtiyaç duyuyorsanız…
4. Size başka birinin motivasyon vermesine ihtiyaç duyuyorsanız…
5.  Tek bir şapka takmaktan hoşlanıyorsanız…

Üzgünüz, sizde girişimcilik kumaşı bulunmuyor. Ancak bu diğer mesleklerde başarılı olmayacağınız anlamına da gelmiyor. Bu özellikler, girişimcilik yapmanız için risk oluşturuyor.

Kaynak: http://www.richdad.com/Resources/Rich-Dad-Financial-Education-Blog/November-2015/Five-Signs-You-Shouldn-t-be-an-Entrepreneur.aspx

Robert Kiyosaki, Five Signs You Shouldn’t be an Entrepreneur

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yeni Normal: Ofise Dönüş Süreci İçin İpuçları

Web Sitesi Tasarımında Renk Psikolojisi

7 Popüler Video Konferans Uygulaması

Koronavirüs: Uzaktan Çalışmak için 5 Etkili Yöntem

1 Geri Bildirim “Girişimci Olamayacağınızı Gösteren 5 İşaret [İnfografik]”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir