İş hayatında risk almak için nereden başlamalısınız?

İş dünyasına yön veren liderlerin en önemli özellikleri arasında risk almak yer alıyor. Başarıya giden yolda konfor alanınızdan çıkmak ve yeni deneyimler elde etmek, oldukça önemli. Peki iş hayatında risk almak için nereden başlamalısınız?

Alıştığınız düzeni koruyarak risk almaktan kaçınmak, günümüzün değişen dijital koşullarında neredeyse imkansız hale gelebiliyor. İş hayatında başarılı olmanın yolları arasında risk almanın önemini mutlaka duymuş ya da deneyimlemişsinizdir. Aslında risk almanın önemi, sadece iş hayatı değil tüm hayatınız için geçerli. Konfor alanınızın dışına çıktığınızda karşılaştığınız belirsizlik ortamı, kısa vadede stres yaratabilir. Bazen gözünüzde büyüttüğünüz süreçler, hiç de beklendiği gibi sancılı geçmeyebilir. İşin özü, bir kere risk denizine atladığınızda nasıl olsa yüzebilmenizdir. Burada bahsi geçen konu ise olur olmaz riskler peşinden koşmaktan ziyade sizi bir sonraki hamlenize götürecek bilmediğiniz bir alanı deneyimlemektir.

İş hayatında risk alan insanların başarı öyküleri ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bir anda çalıştığı işi bırakıp tutkuyla yapacağı işlere atılanlar, kendilerini adayabilecekleri işleri deneyimleyen kişiler ve işinde başarılı insanlar… Peki bu kadar cesaret isteyen bir atılımı yapmak, hayatınızı tamamen değiştirmek ve alışkanlıklarınızı terk etmek, içinde hangi ihtimalleri barındırıyor?

Konfor alanınızdan en son ne zaman çıktınız?

Vegas Extreme Skydiving tarafından yayınlanan “How to start taking risks and why you should do it” adlı infografik risk almaya nasıl başlayabileceğinizi ve neden bunu yapmanız gerektiğini Indiana Jones benzeri bir çizgi karaker eşliğinde aktarıyor. Hayatta risk almanın tüyolarını aktaran çalışmada iş için de dersler çıkarmamız mümkün. İş hayatınız için de uygulayabileceğiniz bu risk alma ipuçlarına gelin, yakından bakalım…

Risksiz bir hayatın yaşanmamış bir hayat olarak vurgulandığı infografik çalışmasında konfor alanınızdan en son çıktığınız zamanı hatırlamanız isteniyor. Peki en son ne zaman çıktınız? Size ne kazandırdı, ne kaybettirdi? Aslında bunu düşündüğümüzde bile yaşadığımız pek çok deneyim akla gelebiliyor. Bunun yanında 10 bin yıl önce insanların avcı – toplayıcı atalarının yemek için yırtıcılar ile nasıl bir risk içine girdiğini hatırlatan çalışma, neden risk almamız gerektiği konusunda köklerimizi hatırlatıyor ve artırıyor; risk nasıl alınır?

Mış Gibi Yapmak

Başarılı olana kadar başarılıymış gibi davranın ve bunu hissedin. Çalışmada öyleymiş gibi yapma konusu, olmayan bir şeyi benimsemek gibi olumsuz anlamdaki kullanımı yerine pozitif yönü ile ele alınıyor. İnfografikte yolculuğu bu duygular eşliğinde yaşadığınızı düşünerek kendi kendinizi eleştirmek yerine negatif duygulardan uzaklaşıp pozitif duygular ile beslenmeniz öneriliyor. Olumlu açıdan varmak istediğiniz noktada yaşayacağınız hisleri şimdiki zamanda yaşadığınızı hissedebilirsiniz. Örneğin işinizde başarılı olmak istiyorsanız, başarılıymış gibi hissederek o anki duygular eşliğinde nereye kadar çıkabileceğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Felaket senaryoları üretmemek 

Risk alırken her zaman her şeyin en kötüsünü beklemek, bir savunma psikolojisi olarak gözlemlenebilir. En kötüsünü beklemek, sonuç hayal kırıklığı olduğunda kuşkusuz kişiyi haklı çıkaracaktır. Kuşkusuz bu durum, kurban psikolojisinde haklı çıkmanın bünyeye verdiği o dramdan beslenmekten başka da bir işe yaramıyor. Tabii ki olası senaryoları göz önünde bulundurabilirsiniz ama işler ters gittiğinde umutsuzluğa kapılmak yerine soruna objektif olarak yaklaşmayı ve pratik bir çözüm üretmeyi deneyebilirsiniz. Risk aldığınızda doğal olarak beklenmedik sürprizler ile karşılaşacaksınız; önemli olan bununla nasıl başa çıkacağınız ve hangi yöntemi izleyeceğiniz… Karamsar olmanın kolay olduğunu, buna karşın iş hayatında pratik çözümler üretmenin ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu da unutmayın.

Kendi hedeflerini belirlemek 

Gündelik hayatın kendisinin risk olduğuna dikkat çeken infografik çalışmasında, her gün kendinize bir amaç belirlemeniz ve o gün içerisinde bunu deneyimlediğinizde kendinizi ödüllendirmeniz de öneriliyor.

Batmayı denemek ya da yüzmek, işte bütün mesele bu… 

Ne yapmanız gerektiği ile ilgili debelenerek zaman kaybetmek yerine sadece yapmanızı öneren çalışmada, başarılı veya başarısız olsanız da risklerin korktuğunuz kadar büyük olmadığını fark edeceğiniz aktarılıyor. Dijital pazarlama stratejilerinizde kullandığınız teknolojileri ele alalım. Dışarıdan baktığınızda karmaşık bir sürece adım atıyor olsanız da bir kere o denize atladınız mı yüzüyorsunuz ve bunu nasıl yaptığınızı fark etmeden otomatikleşiyorsunuz.

Risk altüst olduğunda…

Diyelim ki bir iş başvurusu yaptınız ve reddedildiniz. İnfografikte “şansınızı deneyin, olmazsa yolunuza devam edin” şeklinde bir yaklaşım karşımıza çıkıyor. Samuel Beckett’ın ünlü sözünü ele alalım; “try again, fail again, fail better” yani “yine dene, yine başarısız ol, daha iyi başarısız ol”. Fırsatlar size altın tepside sunulursa daha önce karşılaşmadığınız bir durum karşısında nasıl davranabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Ancak çok güzel yenilgiler, her şeyin sonu değil her şeyin başlangıcı olabilir ve tadından yenmeyebilir.

Pozitif başarısızlığı öğrenmek

Çalışmada paradoks gibi gözükse de başarısız olmanın başarının anahtarı olduğu aktarılıyor. Hatalarınız risk almanızı engellemesin, ders almanızı sağlasın.

Sıra dışı bir şey yapın

Hep korktuğunuz ve yanına yaklaşamadığınız riskleri düşünün. Skydiving infografiği olduğu için çalışmada örnek olarak serbest paraşüt gösterilmiş ancak iş hayatında sıra dışı örnekleri de deneyimleyebileceğiniz pek çok alan var. Tabii Richard Branson gibi gökdelenden atlamayın. O sıra dışı olmanın kitabını yazmış durumda…

Sizi zorlayacak aktiviteleri seçmeniz; limitlerinizi aşabilmenizi sağlayan, beyninizi ve özgüveninizi geliştiren bir başka adım. İnfografikte bunun yanı sıra risk alırken yalnız olmadığınızı bilmenizin de önemine değiniliyor. İş arkadaşlarınızdan, ailenizden veya dostlarınızdan alacağınız desteğin gücüne vurgu yapılıyor.

İşinizde risk almanın yolları saymakla bitmiyor. Risk almamak veya konfor alanınızın dayanılmaz hafifliği içerisinde kalmak, şu an bulunduğunuz noktadan geleceğinizde istediğiniz size gitmeniz için pek fırsat tanımıyor. İş hayatı için risk almak konusunda ise akla ilk olarak Star Trek’ten Kaptan Kirk özlü sözü “risk is our business | risk bizim işimiz” geliyor.  Klişe tabir ile “risk nedir” diye sorulursa da “risk denemektir” diyebiliriz. Yine klişe ama etkili bir çözüm sözü der ki; denemeden bilemezsiniz..

is_hayatinda_risk_almak_infografik

Kaynak: vegasextremeskydiving.com

İnfografik: Vegas Extreme Skydiving 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

İşletmeler için Instagram Kullanımı: Hedef Kitlenizi Büyütmenin Yolları

2022 Yılı Özel Gün ve Resmi Tatiller Takvimi

Çevrimiçi Planlama Yazılımınızı Geliştirmek için 5 Strateji

Etkili Bir İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir