Star Wars The Force Awakens Filminden Dijital Pazarlama Dersleri

Star Wars Episode VII: The Force Awakens | Yıldız Savaşları 7 : Güç Uyanıyor, 17 Aralık 2015’te Türkiye’de gösterime giriyor. Bu efsane serinin son filminden marketing dersleri almaya ne dersiniz? İşte yeni film ile Star Wars dijital pazarlama dersleri!

Yıldız Savaşları serisinin 7’nci filmi olan Star Wars: The Force Awakens filminin yönetmen koltuğunda Lost, Fringe gibi diziler ile hayatımıza bambaşka bir atmosfer katan J.J. Abrams oturuyor. Yapımda Andy Serkis, John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac gibi oyuncuların yanı sıra orjinal Yıldız Savaşları serisiden Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew ve  Kenny Baker yer alıyor.

Cooler Insights tarafından coolerinsights.com’da yayınlanan 8 Marketing Lessons from Star Wars: The Force Awakens  | Star Wars: The Force Awakens’dan 8 Marketing Dersi adlı makalede, yeni Star Wars filminden marketing stratejileriniz için nasıl ilham alabileceğiniz aktarılıyor.

1. Markanızın DNA’sını tanıyın

Cooler Insights makalesinde anlatıldığı üzere yönetmen J.J. Abrams, vizyona girecek filmi için sadece George Lucas tarafından yaratılan Star Wars evrenini çalışmadı; Star Wars’ın hem kalbine hem de ruhunun derinliklerine daldı. Pek çok röportajında kişisel ve profesyonel olarak Star Wars’tan etkilendiğini belirten Abrams, çocukluğundan beri Star Wars hayranı. Buradan hareketle diyebiliriz ki siz de hangi ürün veya servis için pazarlama faaliyetinde bulunmak istiyorsanız o markayı en küçük hücresine kadar tanımalı, ürün külliyatını bilmeli ve tanıtımını buna göre yapmalısınız.


2. Özgünlüğünüzü inovasyon ile destekleyin

Yine makaleye göre markanızın DNA’sını bilmek, tek başına yeterli değil. Senaryoya yeni twist öğeler, eklerken orjinale bağlı kalmak gerek. Star Wars hayranları, George Lucas’ı Star Wars 1-2-3 bölümleri yüzünden oldukça eleştirmişti. Bu sorumluluğu da üzerinde taşıyan Abrams; pratik efektlere, kostümlere ve makyaja eğildi. Bunun yanında yeni filmde George Lucas yaratıcı danışman olurken efsane sanatçı John Williams’a da filmin müzikleri için görev verildi.

Star Wars, başlı başına bir marka kuşkusuz. Ancak burada değinmek gereken bu kadar büyük bir markanın yeni bir ürünü hizmete girdiğinde bunun getirdiği sorumluluğun da büyük olması. İster istemez markada inovasyon yapacaksanız, marketing stratejileriniz ile ürünün asıl dokusuna zarar vermeden onunla bütünleşerek yapabilirsiniz.

3. Daha Fazla Hikaye = Daha Az Teknoloji

Özel efektler, hikayenin ruhunu öldürebilir. CGI teknolojisi ile yapılan pek çok filmde bunun örneğini görmek mümkün. Cooler Insights makalesinde The Force Awakens filminde bunun önüne geçmek için gerçek çekim mekanları ile CGI teknolojisi yerine mümkün olduğunca modelleme tekniğini tercih edildiği belirtiliyor. Bu sayede orjinal Star Wars üçlemesine daha yakın bir yaklaşım ortaya çıkıyor. İzleyiciye göre geleneksel görsel efektler, devasa ve hızlı efektlerden görsel olarak daha gerçekçi geliyor. Makaleden hareketle dijital pazarlama stratejinizin her yanını teknoloji ile doldurmanıza gerek yok. Marka için samimi bir hikayeniz varsa müşteriniz ile mutlak etkileşim sağlayabilirsiniz.

4. Takipçileriniz ile topluluklarında etkileşim kurun

Yeni Star Wars bölümünün başarılı olması için şu an Disney’in sahip olduğu Lucasfilm’in hayranlar ile etkileşime geçmekte büyük katkı sağladığı makalede yer alıyor. Tüm hayran topluluklarını çekmek için Star Wars hayranları ile hem online hem offline iletişim kurulması vurgulanıyor. Yine makalede referans verilen New York Times makalesine göre Lucasfilm’in bu iş için tam zamanlı departmanı var. Bu bölüm, çoğunluğu çocuklardan gelen el yazması mektupları cevaplamaktan  6 sosyal network kanalında ilgi çekecek konulara dikkat çekmeye kadar pek çok görevi üstlendi. Monitor hizmetleri ve hayranlara cevap verme kısmında ise Lucasfilm’in, şahsına münhasır bir yöntem izlediği aktarılıyor. Hayran ilişkilerinin başında bulunan Mary Franklin ve bir düzine ekip tüm gün boyunca hayran maillerini, Twitter gönderilerini ve Facebook mesajlarını cevapladı. Kendilerinin ateşli taraftarlarının kimler olduğunu da bilen ekip, onlara kişisel iletişim bilgilerini verdi.

Siz de sosyal medya kanallarınız veya sosyal networking araçları ile kurulan topluluklar sayesinde markanızın hedef kitlesi ile bir araya gelebilir, samimi ve kişisel düzeyde iletişim kurabilirsiniz. Ürününüz ile ilgilenen binlerce müşteri bir araya gelerek sizin ürününüzü pazarlayabilir.

5. Geçmiş hatalardan ders alın

Cooler Insights makalesinde geçmiş hatalardan ders alınması konusuna da oldukça bilgilendirici bir şekilde yaklaşılıyor. Lucas’ın 1-3 film serisinde Jar Jar Bings ve Hyden Christensen gibi seçimlerinin hayranlarında hayal kırıklığı yaşattığını hatırlatılıyor. Aynı zamanda bol CGI kullanımı da yine filmleri, orjinal havasından uzaklaştırması gibi geçmişte yaşanan hatalardan ders alan J.J. Abrams, orjinal seriden Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Mayhew (Chewbacca), Anthony Daniels (C3PO) ve Kenny Baker (R2D2) gibi aktörlere yeni yapımda yer vererek asıl üçlemenin sihrini geri getirmeyi amaçlıyor. Bunun yanında Abrams’ın yeni filmde kostümlü karakterler ve gerçek mekan kullanımından dolayı daha gerçekçi bir hava kattığına da incelemede değiniliyor.

Geçmişte yaptığınız marketing yanlışları ya da uygulayıp sonuç alamadığınız dijital pazarlama faaliyetlerinizden ders alıp aynı hataya tekrar düşmemeli ve buna göre stratejilerinizi detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.

6. Büyük sanat eserleri emek ve zaman gerektirir

George Lucas, Star Wars’ı 1970’li yıllarda yarattı. Geçen bunca zaman içinde en son film bundan 10 yıl önce vizyona giren The Revenge of the Sith’ti. Makaleye göre J.J. Abrams seçilmeden önce Star Wars franchise maratonu boyunca Matthew Vaughn, Steven Spielberg, Guillermo del Toro, Peter Jackson, Christopher Nolan, Ben Affleck, Joss Whedon, Brad Bird, Rian Johnson ve James Cameron gibi pek çok ünlü isim ile yönetmen koltuğu için görüşüldü. Oyuncu kadrosundan çekim mekanlarına kadar pek çok detaylı çalışma yine Star Wars The Force Awakens için yapıldı.

Marketing stratejileri detaylı bir araştırma, disiplin ve zaman ister. Her detayı özenle kurguladığınızda başarılı olmamanız pek mümkün değildir. Bunun için müşteri yolculuğu haritası çizerek işe başlayabilirsiniz.

7. Teaser gibi reklam yapın
Makalede tanıtımınızın, tamamını göstermek yerine tüm ayrıntıları göstermeyen Teaser serileri gibi yapmanızı öneriliyor. Disney’in gişe filmlerinin uzun fragmanları gibi tanıtım yapmak yerine seçili kısa görüntülerin eşlik ettiği teaser çalışmaları ile Star Wars The Force Awakens filminin ilk etap tanıtımlarını gerçekleştirmesine yer veriliyor. Bu şekilde gizem oluşturup seyircinin film hakkında merakını ve ilgisini artırmasına dikkat çekiliyor.

Kartlarınızı açık oynamak yerine örneğin içerik stratejinizin tanımıtında fragmanlara ayrılmış sosyal medya içerikleri hazırlayıp sunabilirsiniz.

8. İçerik Pazarlaması Başyapıtı

 

Star Wars, içerik pazarlama konusunda farklı bir yerde durmaktadır. Makalede yer verildiği üzere Star Wars’ın resmi web sitesinde her türden içerik ile karşılaşabilirsiniz. Teaser serilerinden fragmanlara, röportajlara, çizgi romanlara, hayranların yaptığı sanat çalışmalarına, etkinliklere, oyunlara ve uygulamalara kadar pek çok içerik bulabilirsiniz. Bu yaklaşım Scott Aughtmon tarafından “Compound Content Marketing” olarak adlandırılarak Star Wars’ın genişleyen içerik evreni şeklinde tanımlanıyor. Mesela Marvel’in Star Wars çizgi roman sayıları, Star Wars temalı animasyonlar, oyunlar, reklamlar ve daha fazlası bu gittikçe genişleyen evrenin örneklerinden. Makaleden yola çıkarak diyebiliriz ki içerik pazarlama stratejinizde öyle bir içerik oluşturun ki farklı markalar sizin içeriğinizi konuk etsin.

 

İyi Seyirler & Marketingler…

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Son Zamanların En Büyük Teknolojik Başarısızlıkları

2022 Sonrası Geleceğin En Popüler 9 Önü Açık Mesleği

2022’de En Çok İzlenen 10 TEDX Konuşması

İş Hayatında Kullanabileceğiniz En Efektif İş Takip Programları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir