Müşteri Deneyiminde Tercih Edilen Duygular ve Tasarım Trendleri

Müşterileri için birbirinden farklı deneyimler tasarlamak isteyen markaların, hedef kitlesinin duygusal olarak önemsediği değerleri anlaması oldukça önemli. Pazarlama süreçlerinde müşteri duyguları ve tasarım her zaman birbirine bağlı olmak durumunda. Peki markaların müşteri deneyiminde tercih edilen duygular ve tasarım trendleri, son dönemlerde nasıl seyrediyor?

Shutterstock Global İletişim Başkan Yardımcısı Jennifer Bewley, Shutterstock blog sayfasında “Discover the Impact of Emotion on Design | Duygu ve Tasarımın Etkisini Keşfedin” adlı interaktif infografik çalışması yayınladı. İnfografikte 500 milyondan fazla Shutterstock’tan indirilen görsel, video ve müzik stoklarından şirketlerin, pazarlama dünyasının ve medya kuruluşlarının müşterileri için tercih ettiği 2015 duygu ve tasarım trendlerine yer verildi. Gelin, birlikte bu infografik verilerinden bazılarına göz atalım.

musteri_deneyimi_duygular_ve_tasarim_trendleri

2015 yılında geçtiğimiz seneye göre ve satın alınan imajlara göre aşağıdaki 6 duygu ise yükselişte.

  • Aşk %73
  • Keyif %86
  • Korku %71
  • Üzüntü %101
  • Şaşkınlık %61
  • Kızgınlık %52

İnfografik çalışmasına göre müzik, duygularımız hakkında da önemli bir rol oynuyor. Shutterstock sitesinde yer alan infografik sayfasında farklı bir duygu seçip fondaki görüntünün uyandırdığı hislerin farklılığını deneyimleyebiliyorsunuz.turkey

Shutterstock’ta emoji ve emoticon içeren görsel araştırmasında, geçen seneye göre %255 artış, infografiğin göze çarpan verilerinden biri.. Bunun için de yine infografik üzerinden ülke bayraklarına basarak en çok hissedilen duyguyu görebilirsiniz. Çalışmada Türkiye için görseldeki ifade gösteriliyor.

Kaynak: Shutterstock.com

İnfografik: ©Shutterstock

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

En çok hangi sosyal ağ kullanılıyor?

2017 Sosyal Medya İstatistikleri

Z Kuşağının Video Alışkanlıkları

Z Jenerasyonunun Mobil Alışkanlıkları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir